Palenie podnosi cenę ubezpieczenia. A e-papieros?

Opakowania papierosów straszą sloganami o ryzyku wystąpienia licznych chorób. Takich ostrzeżeń nie ma na opakowaniach e-papierosów, których wpływ na zdrowie do dziś jest niewiadomą. Zapytaliśmy ubezpieczycieli, czy wobec tego stosującym e-papierosy również podnoszą ceny polis.

O ile tradycyjne papierosy zostały już gruntownie przebadane i wysnuto wnioski o ich negatywnym wpływie na zdrowie, o tyle e-papierosy to ciągle nowość dla specjalistów. Niejednoznaczne podejście do tego tematu prezentują również towarzystwa ubezpieczeniowe przy przeprowadzaniu wyceny składki ubezpieczenia zdrowotnego.

Sprawdź u ubezpieczyciela, czy będziesz płacił mniej

– Palenie tytoniu jest czynnikiem, który istotnie wpływa na zdrowie. Przez ostatnie kilkadziesiąt lat zbadano ten wpływ bardzo dokładnie. Osoby palące częściej zapadają na choroby, co powoduje to wyższe ryzyko choroby i śmierci. Ma to przełożenie na składkę ubezpieczenia na życie, w którym stan zdrowia ma kluczowe znaczenia dla potencjalnej długości życia – tłumaczy Agnieszka Rosa z PZU.

Dodaje, że z punktu widzenia branży ubezpieeczeniowej istotna jest również intensywność palenia. Im więcej palimy, tym wyższa staje się składka ubezpieczeniowa. Przyznaje jednak, że takiej polityki nie uprawia się jeszcze wobec osób stosujących elektroniczne papierosy. 

– E-papierosy nie mają wpływu na wysokość składki – ich bezpieczeństwo i wpływ na nasze zdrowie jest ciągle przedmiotem dyskusji i badań. Nie ma jeszcze długoterminowych badań o skutkach palenia e-papierosów. Z tego powodu m. in. ich palenie nie wpływa na wzrost składek za ubezpieczenie na życie – dodaje Rosa.

W przypadku innego zapytanego przez nas towarzystwa ubezpieczeń, Ergo Hestia, przy kalkulowaniu składki nie uwzględnia się rodzaju papierosów. Liczy się sam fakt palenia i jego intensywność. – Zarówno palenie e-papierosów jaki i palenie papierosów tradycyjnych wiąże się z wchłanianiem nikotyny (w przypadku e-papierosów są do nawet czasami wyższe dawki). To oznacza, że podejście do wyceny ubezpieczenia będzie w obu przypadkach zbliżone – mówi Andrzej Kowalewski, Dyrektor Biura Underwritingu i Ubezpieczeń Zdrowotnych Ergo Hestii.

Z takiego samego założenia wychodzi UNIQA: – Gdy klient kupuje ubezpieczenie, proszony jest o wypełnienie ankiety medycznej. Deklaruje w niej, czy pali, jak długo i ile papierosów dziennie. Dotyczy to zarówno wypalanych papierosów, fajek, jak i e-papierosów. Od tego zależy wysokość składki ubezpieczenia – dodaje Marek Piętka, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Osobowych.

Czy tak będzie zawsze?

Na tę chwilę wpływ e-papierosów na zdrowie nie został jeszcze dostatecznie zbadany, co pozwala klientom niektórych towarzystw ubezpieczeniowych uniknąć podwyżek. Niestety nie można przewidzieć, jak sytuacja będzie wyglądała w ciągu najbliższych kilku lat. Może się okazać, że w niedalekiej przyszłości e-papierosy będą generować wyższe stawki ubezpieczeniowe niż papierosy tradycyjne. Branża na pewno nie zapomni o tej ścieżce do podwyżek cen.

Mateusz Gawin 

Mateusz Gawin

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Jacek

Zgadzam się z tym, że palenie e-papierosów nie powinno mieć wpływu na wysokość składki. Ale również - ubezpieczyciele słusznie podwyższają koszt ubezpieczenia na życie palaczom, którzy na własne życzenie niszczą sobie zdrowie.Pozdrawiam,Jacek z http://www.ubezpieczeniezycia.com.pl

! Odpowiedz
0 3 ~epalacz

Ze autor artykulu nie zrobil dobrego researchu to akurat w polsce czeste. Ale ze towarzystwa kaza sobie placic za wyimaginowane ryzyka to juz jest zlodziejstwo. Autorowi polecam blog dra chemii, gdzie znajdzie podlinkowane mnostwo wynikow badan nad e-papierosami. Towarzystwom nuc nie polecam bo kradna. Wystarczy wpisac w wyszukiwarce: starychemik

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Biały

Tylko że w przypadku e-papierosów nie można mówić o "paleniu", bo wdychamy nie dym, tylko inhalujemy się mgiełką. Każdy składnik płynu do e-papierosów jest znany od dawna, jak również przebadany i stosowany w medycynie lub kosmetykach.Nie rozumiem idiotów którzy stawiają znak równości między paleniem i wdychaniem tysiące substancji szkodliwych i rakotwórczych, do wdychania mgiełki w którym szkodliwa jest tylko gliceryna, a oprócz tego jest woda, zagęszczacz, gliceryna do nawilżania gardła, substancje zapachowe.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~oo

Mowisz, ze nie rozumiesz idiotow, a sam opowiadasz banialuki. Gliceryna szkodliwa? Do nawilzania gardla?

! Odpowiedz
0 3 ~mariolagdansk

Czego to ludzie nie wymyślą, żeby tylko ściągnąć jak najwięcej kasy od człowieka !!!Ja palę e-papierosa od dwóch lat. Jestem zdania, że trzeba kupić porządny zestaw, żeby się nie truć tą nikotyną. Gdzieś wyczytałam, że tanie zestawy wydzielają więcej nikotyny... Nie wiem, nie znam się na tym za bardzo. Ja kupiłam od http://www.green-smoke.com.pl/ i wszystko jest ok.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~magmac

Jestem zaskoczony tak dobrą pamięcią. Ja zwykle po 2 latach nie pamiętam w którym sklepie internetowym kupiłem daną rzecz.

! Odpowiedz
0 4 ~mariolagdansk odpowiada ~magmac

Pamiętam, ponieważ kupuję od nich do dziś :) Zwykle również nie pamiętam takich rzeczy, jeżeli kupuję jednorazowo :)

! Odpowiedz
1 1 ~aa

Wiecej nikotyny niz plyn zawiera to tylko Pan Bog moze wydzielic. Co to ma wspolnego ze sprzetem albo sklepem?

! Odpowiedz
0 0 ~age odpowiada ~aa

ja nie przyzwyczajam się do sklepu. do marki bardziej. w liquidach cenie sobie np. to czy na opakowaniu podany jest skład.

! Odpowiedz
0 0 ~Daniel

Chyba uniqa :-)Zniżka na ubezpieczenie na stronie allianzdirect.pl Wykorzystaj kod #AG72022 i zapłać taniej o 8 %.Zapraszam

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne