REKLAMA

PSP, operator systemu płatności mobilnych Blik, zawarł partnerstwo z Mastercard

2019-10-15 10:52, akt.2019-10-15 13:29
publikacja
2019-10-15 10:52
aktualizacja
2019-10-15 13:29

Polski Standard Płatności, operator systemu płatności mobilnych Blik, zawarł partnerstwo z Mastercard, co jest realizacją zapowiedzi z grudnia 2018 roku - poinformowały spółki we wtorkowym komunikacie.

/ CCG

"Strategiczna współpraca pomiędzy Polskim Standardem Płatności oraz Mastercard to przełomowy moment w dalszym rozwoju systemu płatności mobilnych Blik. Jej efektem będzie umożliwienie użytkownikom zbliżeniowych płatności Blikiem za pośrednictwem smartfona, zarówno w Polsce, jak i za granicą" - napisano w komunikacie.

Dzięki współpracy z Mastercard płatności zbliżeniowe Blik będą możliwe na całym świecie, we wszystkich terminalach POS, w których akceptowane są płatności zbliżeniowe Mastercard.

Spółki podały, że wybrane szczegóły dotyczące warunków umowy pomiędzy PSP i Mastercard zostaną ujawnione po spełnieniu wszystkich warunków formalnych. Według informacji PAP Biznes wymagana będzie zgoda UOKiK oraz NBP.

Blik to polski system płatności mobilnych, uruchomiony w lutym 2015 r. Został zbudowany w oparciu o partnerstwo sześciu największych polskich banków, a dziś jest obsługiwany przez firmę PSP.

Polski Standard Płatności to spółka joint-venture została założona w grudniu 2013 r. przez sześć największych banków w Polsce: Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP i Santander Bank. Banki te do tej pory miały po jednej szóstej udziałów w PSP. Zgodnie z wcześniejszymi nieoficjalnymi informacjami Mastercard miał zostać udziałowcem PSP obejmując nowe udziały, a banki miały zanotować jednorazowe zyski na tej transakcji.

Z Blika mogą obecnie korzystać również klienci m.in. Getin Bank, BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, T-Mobile Usługi Finansowe, Banku Pekao.

Liczba transakcji w ramach systemu płatności mobilnych Blik wzrosła w 2018 roku do 91 mln z 33 mln w 2017 roku. Wartość transakcji zrealizowanych w 2018 r. przekroczyła 12 mld zł, podczas gdy w 2017 roku było to 4,5 mld zł. W całym ubiegłym roku odnotowano 66,2 mln transakcji w internecie, 14,6 mln wpłat i wypłat w bankomatach, 5,18 mln przelewów na numer telefonu oraz 5,04 mln transakcji w terminalach płatniczych.(PAP Biznes)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (3)

dodaj komentarz
eagleeye
@men24a kurka czy naszych banków nie było stać na ten wspólny system który został zaakceptowany przez klientów.

BLIKiem płaciłem bo nie chciałem płacić kartą aby korpoludki nie wiedziały o moich transakcjach. Wpuszczenie tego czegoś zmusi mnie do płacenia gotówką bo nie lubię profilowania mnie
men24a
Jakie brawo ? Właśnie polska pozbyła się wspaniałego systemu na rzecz jak zwykle przyjaźni Polsko amerykańskiej. Wkrótce Wielki brat wykupi za grosze pozostałe udziały

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki