REKLAMA

PMI: polski przemysł wpadł w recesję

2014-08-01 09:02
publikacja
2014-08-01 09:02
Thinkstock

Indeks PMI obrazujący koniunkturę w polskim sektorze wytwórczym spadł w lipcu do 49,4 pkt. Wynik niższy od 50 punktów oznacza spadek aktywności w badanym sektorze. Niepokoi przede wszystkim silny spadek zamówień z zagranicy.

To rezultat gorszy od oczekiwań ekonomistów, którzy spodziewali się wzrostu PMI do 50,5 pkt. wobec 50,3 pkt. odnotowanych w czerwcu. To także najniższy odczyt od czerwca 2013 roku. Zamówienia eksportowe odnotowały największy spadek od października 2012 roku.„Dane PMI (...) wskazały, że na początku II połowy roku warunki w polskim sektorze przemysłowym uległy pogorszeniu. Odnotowano spadek liczby zarówno całkowitych nowych zamówień jak i zamówień eksportowych, co doprowadziło do stagnacji wielkości produkcji” – napisali ekonomiści z firmy badawczej Markit Economics, która wraz z bankiem HSBC jest autorem tego badania.

Inwestorze, daj się poznać i wygraj iPada Mini

Choć w lipcu do spadku  głównego wskaźnika przyczyniło się aż 4 z 5 komponentów, to ogólne pogorszenie sytuacji w sektorze póki co było dość  łagodne. Dużo bardziej niepokojący jest jednak trend tego wskaźnika. Spadek indeksu PMI poniżej progu 50 punktów nastąpił po trwającej rok fazie ożywienia w polskim przemyśle. Co gorsza, polski PMI nieprzerwanie i w dość szybkim tempie maleje od lutego 2014 roku, co wskazuje, że raczej nie jest to okresowa słabość.

Po części wytłumaczeniem spadku indeksu PMI jest spadek zamówień eksportowych, co można wiązać z sytuacją na Wschodzie i ograniczeniem dostaw polskiej żywności do Rosji i na Ukrainę. Dobrą wiadomością jest za to dwunasty z rzędu wzrost zatrudnienia. Tempo kreacji miejsc pracy było najszybsze od trzech miesięcy. Dla całej gospodarki pozytywną informacją jest też utrzymujący się od 20 miesięcy trend spadku cen wyrobów gotowych.

K.K.

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (22)

dodaj komentarz
~piu
Poski przemysl - produkcja jablek
~pok
topia sie wypadki na drogach - smiertelne ,ucieczki za granice ,smiertelnosc w wieku emerytalnym wzrasta ,wiec bezrobocie spada dalczego nie podaja miejscs pracy to jest wskaznik czy wzrasta czy spada pismaki
~Irek
Nasz przemysł kurczy się już od pół roku i zeszliśmy znów -jako na razie nieliczni w Europie- poniżej psychologicznej granicy wyznaczającej recesję w przemyśle, tj. poniżej wskaźnika 50 pkt PMI. No to jesteśmy już w ogonie Europy. Razem z Francją zresztą dzierżymy już czerwoną latarnię. Taki wskaźnik PMI raczej Nasz przemysł kurczy się już od pół roku i zeszliśmy znów -jako na razie nieliczni w Europie- poniżej psychologicznej granicy wyznaczającej recesję w przemyśle, tj. poniżej wskaźnika 50 pkt PMI. No to jesteśmy już w ogonie Europy. Razem z Francją zresztą dzierżymy już czerwoną latarnię. Taki wskaźnik PMI raczej nieuchronnie poprzedza wskazania PKB dla Polski za parę miesięcy na pograniczu 1% w skali r/r. I czy to się komuś podoba czy nie, tak niestety będzie. Znów okaże się, że przestrzelono po raz kolejny prognozy budżetowe w tej materii.
~Tomasz
Jeszcze parę minut temu był mój wpis 'Tomasz" na Bankierze. A teraz niestety już go nie ma!!. Taka to uczciwość tego portalu. Jak widzę mamy cenzurę jak się patrzy i to w wydaniu dawnego PRL. Napisz tylko coś nieprzychylnego ( ale popartego konkretami !!! ) przeciwko obecnej władzy, a od razu cię kasują.
~Cenzor
Bardzo przepraszam, chciałbym zdementować te pogłoski, jakoby w PRL cenzurowali komentarze pod artykułami na stronach internetowych.
~bandit
poza tym my nie mamy przemysłu tylko montownie z materiałów powierzonych........
~bandit
do zakopania jeden krok.............i nie damy rady się odkopać...........nie będzie kim....
~Łukasz
Że co? wpadł w recesję? niech się szanowny redaktor najpierw zastanowi na jakim portalu zamieszcza wpisy - to Pudelek? a może Onet? od kiedy przy spadku PMI poniżej 50 pkt mamy do czynienia z recesją?
~grzegorz
Jak to możliwe ? Polski przemysł wpadl w recesje? Moze szanowny redaktor powyższego artykólu wyjaśni kto temu dopomogł i do tego się przyczynil
~1qaz
Wierni OFE zapnijcie pasy roller coaster rusza.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki