REKLAMA

PKM Duda rozgląda się za kolejnymi akwizycjami

2016-08-25 14:57
publikacja
2016-08-25 14:57

PKM Duda będzie monitorował rynek w poszukiwaniu celów akwizycyjnych - poinformował zarząd spółki. Chce, by dwie spółki w Wałbrzychu - których przejęcie jest finalizowane - były przyczółkiem do rozwoju spółki w tej okolicy. Firma jest zainteresowana rozwojem sprzedaży eksportowej, widzi jednak zagrożenia - rozwój afrykańskiego pomoru świń w Polsce może tę sprzedaż utrudniać.

"Cały czas monitorujemy rynek. Jesteśmy oczywiście zainteresowani, ale są to bardzo trudne rozmowy" - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej prezes zarządu, Dariusz Formela, zapytany o perspektywy nabycia kolejnych spółek.

"Obecnie spółka Agro Duda uczestniczy w procesie przejęcia Ferma-Polu, należącego do skarbu państwa, ale czy dojdzie do jakiejś decyzji, trudno powiedzieć. Zostaliśmy dopuszczeni do drugiego etapu przetargu" - dodał.

W środę wieczorem PKM Duda poinformował o podpisaniu warunkowej umowy przejęcie dwóch spółek branżowych z Wałbrzycha - spółki Meat-Pac, zajmującej się rozbiorem mięsa wołowego i drobiowego, i Bekpol, prowadzącej działalność dystrybucyjną.

"Rozwijamy się organicznie i jednoczenie szukamy podmiotów do przejęć. Po żmudnych negocjacjach udało nam się podpisać warunkowe umowy przejęcia dwóch spółek. (...) Transakcje te powinny zostać zrealizowane do końca października, jeśli nie będzie zewnętrznych przeciwskazań" - powiedział prezes.

Formela poinformował, że Wałbrzych i okolice to rejon, w którym firma widzi perspektywy rozwoju.

"Wałbrzych jest obszarem gdzie nas nie ma. Nasza hurtowania jest w Katowicach, więc tam mamy swoich klientów. Nie było nas do tej pory w Wałbrzychu i Wrocławiu, a jest to dobra część rynku, gdzie moglibyśmy się rozwijać. Ta część Polski dobrze się rozwija, między innymi infrastrukturalnie. Liczymy na rozwój nie tylko w okolicach Wałbrzycha, ale i wokół, tam też będziemy budować swoją pozycję. Wałbrzych to dobry przyczółek" - powiedział Formela.

PKM Duda chciałby zwiększać eksport, myśli m. in. o Korei Południowej, Japonii, Chinach i państwach WNP, jednak utrudniają to wykryte w Polsce przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF).

"W sprawie eksportu, kluczowe jest zahamowanie i zarządzanie strefami buforowymi, jeśli chodzi o pomór świń. Pozwoli nam to wrócić do eksportu zewnętrznego" - powiedział prezes podczas konferencji.

"Rozwój ASF trwa, wykryto kolejne ognisko w Polsce. Strefa ochronna jest coraz większa. Z punktu widzenia atrakcyjności eksportowej polskiego mięsa nie jest dobrze (...)" - dodał.

Przychody eksportowe PKM Duda, w I połowie 2016 r., spadły rdr do 82,3 mln zł z 88,7 mln zł.

Przedstawiciele PKM Duda poinformowali, że sytuacja w handlu tradycyjnym jest trudna, liczba małych i średnich sklepów zmniejsza się rdr lub zostaje przejmowana przez większe sieci. Mimo trudnej sytuacji spółka szacuje, że jej udział w tym sektorze będzie wynosić 25-30 proc. w stosunku do całości sprzedaży.

PLM Duda myśli o inwestycjach w segmencie zwierzęcym.

"Nie jest to łatwe, ze względu na obostrzenia środowiskowe oraz negatywne nastawienie lokalnych społeczności. (...) Jesteśmy przekonani, że wszystkie nasze działania, które prowadzimy w tym zakresie, muszą odbywać się w ramach podwyższonego standardu jeśli chodzi o kwestie środowiskowe i uciążliwości dla społeczności lokalnej. W związku z tym, jeśli będziemy budowali fermy, to jesteśmy skłonni wybudować przy nich biogazownie, które zmniejszają uciążliwość zapachową. To oczywiście podwyższa koszty inwestycji, ale z drugiej strony wydaje się, że jest to jedyny kierunek, który możemy obrać" - poinformował prezes spółki.

W I połowie 2016 r. PKM Duda wypracował 7,3 mln zysku netto, w porównaniu z ok. 6 mln zł I półroczu 2015 r. Zysk operacyjny wzrósł o 1,5 proc. i wyniósł 12,7 mln, EBITDA wzrosła o 1,8 proc. i sięgnęła 23,3 mln zł. Przychody spółki spadły do 691,9 mln zł z 708,3 mln zł. (PAP)

pat/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki