REKLAMA

Operator wypuszcza gaz z nieuszkodzonej nitki rurociągu Nord Stream 2

2022-10-06 14:28, akt.2022-10-06 17:03
publikacja
2022-10-06 14:28
aktualizacja
2022-10-06 17:03

Operator biegnącego z Rosji do Niemiec, po dnie Bałtyku, rurociągu Nord Stream 2 uwalnia część gazu, nadal znajdującego się w jedynej nieuszkodzonej nitce gazociągu. „To prawda, zmniejszamy ciśnienie gazu” - potwierdził w czwartek rzecznik spółki Nord Stream 2 AG, mającej siedzibę w Szwajcarii.

Operator wypuszcza gaz z nieuszkodzonej nitki rurociągu Nord Stream 2
Operator wypuszcza gaz z nieuszkodzonej nitki rurociągu Nord Stream 2
fot. LISI NIESNER / / Reuters

Gaz zaczęto wypuszczać we wtorek, proces ten ma potrwać około ośmiu dni. Jak dodał rzecznik, jest to „środek zapobiegawczy” po uszkodzeniu trzech pozostałych nitek Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Dotychczas utrzymywano w rurze wymagane do eksploatacji ciśnienie 105 barów.

Spółka Nord Stream 2 AG nie poinformowała, jak wysokie powinno być ciśnienie w przyszłości. Zdaniem rzecznika, obniżenie ciśnienia nie zagrozi bezpieczeństwu gazociągu. „To nie jest puszka z coca-colą” – dodał.

O obniżaniu ciśnienia w nieuszkodzonej rurze NS 2 powiadomił w środę duński urząd energetyczny, który otrzymał informację od rosyjskiego koncernu Gazprom – podała w czwartek dpa. Uzyskiwany w tym procesie gaz ma być wykorzystany przez aglomerację Petersburga.

Nord Stream 2 AG jest spółką zależną Gazpromu. Obie nitki rurociągu Nord Stream 1 i jedna nitka Nord Stream 2 zostały uszkodzone i duże ilości gazu przez kilka dni przedostawały się do Bałtyku. Jak informuje w czwartek „Spiegel”, „prawdopodobny akt sabotażu na rurociągach Nord Stream ominął preferowaną przez Rosję linię Nord Stream 2” i w związku z tym Moskwa zaoferowała możliwość przesyłania gazu nieuszkodzoną nitką NS 2.

„Według wstępnych ocen, ten gazociąg jest rzeczywiście w odpowiednim stanie technicznym” – potwierdził w środę w państwowej telewizji rosyjski minister energetyki Rosji Aleksandr Nowak, proponując możliwość dostarczania w ten sposób gazu do Europy. Jak przypomina „Spiegel”, rosyjski przywódca Władimir Putin o atak na gazociąg oskarżył niedawno Brytyjczyków i Amerykanów.

Rosja nie przesyła gazu przez NS 1 od początku września z powodu rzekomych „przyczyn technicznych, których nie można usunąć z powodu sankcji”. „W zamian Moskwa zaproponowała jako alternatywę NS 2, choć jego certyfikacja została ostatecznie wstrzymana przez Niemcy w lutym, po agresji Rosję na Ukrainę. Po uszkodzeniu Nord Stream 1 Nowak przywrócił do gry Nord Stream 2” – podsumował „Spiegel”. (PAP)

mszu/ ap/

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (40)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
polonu
Skąd Amerykanie wystartowali do tej roboty jeszcze się Polsce oberwie za to , po co się mieszać w nie swoje sprawy , trzeba pomagać tym uciekającym to pomagam ale po co się mieszać , w takie sprawy , morda w kubeł i czekam na rozwój sytuacji , To nie jest rząd Polski tylko polsko -języczny , całe społeczeństwo płaci za te wyczyny Skąd Amerykanie wystartowali do tej roboty jeszcze się Polsce oberwie za to , po co się mieszać w nie swoje sprawy , trzeba pomagać tym uciekającym to pomagam ale po co się mieszać , w takie sprawy , morda w kubeł i czekam na rozwój sytuacji , To nie jest rząd Polski tylko polsko -języczny , całe społeczeństwo płaci za te wyczyny , zrujnowany kraj , długi nie do spłacenia i jaki to ma sens , co społeczeństwo ma z tego albo będzie mieć . Jakie osoby sprawują władze w Polskim rządzie i w czyim interesie działają . są to osoby pochodzenia żydowskiego opłacane i wykonujące polecenia swojego mocodawcy za oceanu . kraj jest kompletnie zrujnowany nie mamy żadnych surowców , teraz zdzierają z nas pieniądze aby krocie płacić za gaz LNG Amerykański . Polak chce mieć tani węgiel gaz i ropę jesteśmy biedni i potrzebujemy tanich surowców nie ważne od kogo , nawet od diabła , ale żyjemy normalnie i nikt nas nie poniewiera . Ameryka Anglia ,Francja , bogate kraje niech nakładają embarga ale nie taki biedny kraj jak Polska , co nam z embarga jak zdechniesz przy tym embargu . To Polska ponosi wszystkie koszta a inni stoją z boku śmieją się i jeszcze podpuszczają . wywalić rząd żydowski z Warszawy tam siedzą sami żydzi i wykonują polecenia z Ameryki . Ameryka chce wojny i walczy niech płaci my jesteśmy biedni . niech się od nas odczepią raz na zawsze .
broiniac
Ogarnij się. Rzut beretem od miejsca eksplozji leży nasz kabel łączący naszą i norweską sieć energetyczną. Mieliśmy więcej do stracenia, niż się wydaje.
broiniac odpowiada broiniac
Szwedzką, nie norweską. Mój błąd.
martynus odpowiada broiniac
Przezornie wcześniej wyłączony.
pikawka
obawiam sie ze amerykanie beda znowu robic manewry i rura peknie z wrazenia :)
od_redakcji
"Ukraina ma przed zimą nową listę życzeń w sprawie broni: proszą o duże rakiety przeciwlotnicze"
Kiedy to szaleństwo się skończy? Ja mam tego serdecznie dość.

Powiązane: Nord Stream 2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki