REKLAMA

Będą zmiany w umundurowaniu policjantów

2021-02-22 21:13
publikacja
2021-02-22 21:13
Będą zmiany w umundurowaniu policjantów
Będą zmiany w umundurowaniu policjantów
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Niebiesko-szare ubiory wyjściowe policjantów zostaną zastąpione przez granatowe; nowy wzór będzie nawiązywać do mundurów z okresu międzywojennego - to jedna ze zmian w umundurowaniu policjantów, którą przewiduje projekt rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Projekt rozporządzenia MSWiA zmieniającego rozporządzenie w sprawie umundurowania policjantów opublikowano w poniedziałek na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Celem nowelizacji jest m.in. zmiana dotychczasowego wzoru ubioru wyjściowego policjanta.

Ubiór wyjściowy od 1991 roku ma kolor błękitno-szary, nowy ma być zaś granatowy. Zmieniona będzie też konstrukcja zarówno kurtki, czapki, spodni, jak i płaszcza wyjściowego.

"Modernizacja ubioru wyjściowego wynika z potrzeby dostosowania tego ubioru do wymogów służby oraz oczekiwań policjantów. Ubiór wyjściowy według nowego wzoru nawiązuje do mundurów Policji z okresu międzywojennego, a jednocześnie jest wykonany z nowoczesnych, wytrzymałych i przewiewnych surowców włókienniczych, zapewniających wygodę i bezpieczeństwo noszącego go policjanta" - czytamy w uzasadnieniu.

Nowy ubiór policjanci będą nosić podczas uroczystych wystąpień. W związku z tym - jak wyjaśniono w uzasadnieniu - "wykreślono z norm umundurowania policjanta przedmioty, które są noszone w tych samych okolicznościach, a których wzory nie odpowiadają wymogom współczesnego wizerunku policjanta, w tym kurtkę galową w kolorze błękitno-szarym i spodnie letnie".

Okres przejściowy, w którym obowiązywać będą oba wzory umundurowania - dotychczasowy i wskazany w projekcie - wyniesie 10 lat. Projektodawcy długość tego okresu motywują możliwością sukcesywnego zaopatrzenia policjantów w nowe ubiory przy jednoczesnym wykorzystaniu posiadanego już przez nich umundurowania.

W przepisach uwzględniony ma być też nowy element umundurowania policjantów oddziałów prewencji i samodzielnych pododdziałów prewencji - kurtka ochronna. Jak wskazano w uzasadnieniu, zmiana ta wpłynie na poprawę warunków pełnienia służby przez tych policjantów.

Krój kurtki i rodzaj zastosowanych materiałów - jak zapewniono w uzasadnieniu - jest dostosowany do zadań służbowych wykonywanych przez tę grupę policjantów. "Przedmiotowa kurtka pozwoli na zachowanie komfortu podczas realizacji przez wyżej wymienionych policjantów zadań związanych z działaniami zespołowymi, w ramach pododdziału zwartego, w czasie których noszą oni na umundurowaniu ochrony przeciwuderzeniowe" - czytamy.

Ponadto w projekcie przewiduje się zmianę dotyczącą norm umundurowania dla policjantów zwolnionych z obowiązku wykonywania zadań służbowych w związku z pełnieniem z wyboru funkcji związkowej. "Zgodnie z obowiązującymi przepisami, okresy używalności przedmiotów umundurowania dla wyżej wymienionych policjantów ustala się uwzględniając wydłużenie okresów używalności przedmiotów określonych w normie umundurowania o czas trwania tego zwolnienia" - zauważono.

Jak zwrócono uwagę, policjanci pełniący funkcje w związku zawodowym uczestniczą często w spotkaniach, naradach i konferencjach, podczas których występują w umundurowaniu, które ulega zużyciu. Z tego względu, "mając na uwadze potrzebę zachowania właściwego wizerunku umundurowanego policjanta", wprowadzono zmianę w jednym z przepisów, określając normy umundurowania dla tych policjantów bez wydłużenia okresu używalności. To, jak napisano, "wpłynie na poprawę wizerunku tej grupy policjantów".Projekt rozporządzenia ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Przepisy rozporządzenia będą mieć zastosowanie do umundurowania policjantów od dnia 1 kwietnia 2021 r. Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, termin ten ma związek z rozpoczynającym się z dniem 1 kwietnia 2021 r. kolejnym rokiem zaopatrzeniowym, w którym policjant jest uprawniony do umundurowania przysługującego mu według określonej normy umundurowania.(PAP)

Autorka: Agnieszka Ziemska

agzi/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (20)

dodaj komentarz
marxs
jakieś dziwne te mordki majom na foto wyżej raczej nie chciałbym sie z nimi spotkać sam na sam na jakiejś komendzie prawdę mówiąc nie przepadam za hardcorowymi pieszczotami paralizatorem jak już to wystarczy mi jakaś fajna laska
andregru
Dajcie im jeszcze po szabelce jak tym ochroniarzom z sejmu. Krzyczą u kryzysie a kasa wydawana na zabawę .
antek10
Przykrótkie spodnie w kratę jak Gang Olsena
marxs
nie obrażaj Gangu Olsena w sumie byli to bardzo fajni,przyzwoici i uczciwi ludzie przeciwieństwo PISiarzy i PISiar
rrobs133
wogóle ubrać policjantów w stroje z 20 lecia międzywojennego , to wtedy będzie takie prawdziwie narodowe ;-) może jeszcze w magazynach leżą stroje wiec dobra zmiana może zaoszczędzić.
carlito1
A nie można normalnie wrócić do niebieskich tak jak było?
grab
Granatowa policja w czasie II Wojny Światowej niechlubnie zasłużyła się dla Polski i polaków , współpracując z Niemcami i wysyłając naszych obywateli do obozów koncentracyjnych czy na roboty do Niemiec.
carlito1
Ta funkcjonuje podobnie , więc to tylko zmiana kolorku:)
pancerowany
Mamy "dobrą zmianę" .. w mentalności obywatelskiej. "Prestiż" policyjnego munduru, jaki piękny by nie był, szoruje po dnie bagniska. Niestety.
and00
Co do prestiżu Policjanta to badania opinii raczej nie pokazują jego upadku
Popatrz lepiej jak feministki zniszczyły szacunek do kobiety

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki