REKLAMA

Norwegia: zakaz handlu samochodami spalinowymi od 2025 r.?

2016-06-07 08:22
publikacja
2016-06-07 08:22

Od 2025 roku w Norwegii nie będzie można kupić samochodu z silnikiem spalinowym – taki pomysł postanowił zrealizować tamtejszy minister ds. ropy naftowej i energetyki. Idea spotkała się z aprobatą partii politycznych i prawdopodobnie nowe prawo uda się wcielić w życie.

Norwegia to państwo z największym odsetkiem rejestracji samochodów elektrycznych na tle całego rynku. Obywatele zachęcani pierwotnie dopłatami i licznymi udogodnieniami pokochali elektryki, ale dla rządu to nadal za mało. Do 2030 roku chce nie tylko elektrycznych osobówek na drogach, ale także autobusów i ciężarówek – donosi portal Moja Norwegia.

fot. / / FORUM

Po pierwszym kwartale ubiegłego roku udział rejestracji elektryków w liczbie rejestracji samochodów ogółem wyniósł 23 proc. – wynika z badań IHS Automotive. To kraj, w którym takie auta rejestruje się najczęściej. Wydawałoby się, że rząd już osiągnął swój cel – od 2001 r. ich zakup zwolniono z podatku, żeby wesprzeć ich sprzedaż do 2018 roku lub do 50 000 sztuk (program miał zostać uznany za zrealizowany przy spełnieniu jednego z tych warunków). Pomimo tego, że próg ilościowy już przekroczono, Norwegia postanowiła dotrzymać i drugiego celu.

Wygląda na to, że to jednak nie koniec. Choć rynek już się nasycił i kampania wspierająca zakup elektryka dobiega końca, rząd postanowił zagrać ostrzej. Auto napędzane benzyną lub olejem napędowym będzie można kupić i produkować w kraju tylko przez najbliższe 9 lat.

Niejednokrotnie pisaliśmy o planach, które miałyby zakazać ruchu aut spalinowych. O ile do czasu realizacji tych idei minie jeszcze prawie dekada, wciąż wydaje się to być tylko pobożnym życzeniem. Szczególnie, że program dopłat i udogodnień kiedyś się skończy i zakup elektryka przestanie być tak opłacalny, jak jest dzisiaj.

Źródło:
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (55)

dodaj komentarz
~Cinek
Ciekawe czy czołgi też będą mieli na prąd
~AndrzejPoznań
Klasyczny strzał w kolano, jeżeli cały świat zmieni auta spalinowe na elektryczne z czego będą norwegowie budować swój superfundusz - z produkcji filmów akcji czy sprzedawaniu poradników "jak zostać najnudniejszym narodem na świecie" ? Może z Oslo zrobią drugi Dubaj, który ma zostać centrum finansowym i kulturalnym kiedy Klasyczny strzał w kolano, jeżeli cały świat zmieni auta spalinowe na elektryczne z czego będą norwegowie budować swój superfundusz - z produkcji filmów akcji czy sprzedawaniu poradników "jak zostać najnudniejszym narodem na świecie" ? Może z Oslo zrobią drugi Dubaj, który ma zostać centrum finansowym i kulturalnym kiedy skończy się ropa, jak Nowy Jork prawie.
~StanRS
Świat stanął na głowie. Przecież Norwegia wydobywa duże ilości ropy i gazu. Jest samowystarczalna pod tym względem, a chce zakazać sprzedaży samochodów z silnikami spalinowymi.
~p23
2025
Do tego czasu będzie nowy minister, nowy rząd, nowe regulacje.
Może ministrem zostanie Norweg z arabskim rodowodem, który zabroni puszczania bakow podczas jazdy rowerem że względu na zatruwanie środowiska.
~Grzechu_comeback
H+H+O=>H2O+trochę energii na rozpędzenie CIĘŻKIEJ KUPY METALU, czyli WODA. Eko? Jak najbardziej EKO. Tylko skąd ten H? Myślcie młodzi! W was nadzieja. Że niebezpieczne?! Owszem może walnąć, ale tak szybko, że nawet niczego nie zauważycie a wasza skóra może nawet o 10 stopni C się nie ogrzeje. Co najwyżej jakiś przelot na fotelu H+H+O=>H2O+trochę energii na rozpędzenie CIĘŻKIEJ KUPY METALU, czyli WODA. Eko? Jak najbardziej EKO. Tylko skąd ten H? Myślcie młodzi! W was nadzieja. Że niebezpieczne?! Owszem może walnąć, ale tak szybko, że nawet niczego nie zauważycie a wasza skóra może nawet o 10 stopni C się nie ogrzeje. Co najwyżej jakiś przelot na fotelu przez kilka metrów. Przy ropie/benzynie większy strach, bo żywym z takiego pożaru się nie wyjdzie.
Jak, wy młodzi, uda wam się czymś zastąpić tą kupę metalu, to i misja na Marsa będzie i szybsza i realniejsza.
~qra
Już widzę ciężarówki na prąd. 1/2 dmc pochłoną akumulatory. Ponadto nie chciałbym odgórnych dyrektyw z ministerstwa nakazujących wymiany auta ba elektryczne. Gdzie wolność wyboru gdzie swoboda w podejmowaniu decyzji?
~StanRS
Wolność wyboru była jak Bóg stworzył Ewę, i powiedział do Adama żeby sobie wybrał żonę.
~qra
Już widzę ciężarówki na prąd. 1/2 dmc pochłoną akumulatory. Ponadto nie chciałbym odgórnych dyrektyw z ministerstwa nakazujących wymiany auta ba elektryczne. Gdzie wolność wyboru gdzie swoboda w podejmowaniu decyzji?
~Fred
Agregaty pradotworcze taz sobie na prad wprowadzcie. Trzeba oszczedzac sordowisko no nie?
~Misza
Cwaniaki maja darmowy prad to moga szalec. Niech zmieniaja, ich strata.

Powiązane: Motoryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki