Niemcy zaniżają obcokrajowcom płace

Według raportu opublikowanego przez Niemiecki Instytut Praw Człowieka część imigrantów, która przybyła do kraju celem podjęcia pracy, spotkał ciężki wyzysk. Zgłoszone przypadki dotyczyły przede wszystkim osób, które pochodziły z Europy Wschodniej, ale również z innych krajów spoza Unii Europejskiej. 

(fot. REUTERS/Hannibal Hanschke / FORUM)

Ofiary, według informacji Niemieckiego Instytutu Praw Człowieka, zgłaszały: otrzymywanie płac w wysokości niższej niż minimalne wynagrodzenie, brak ubezpieczenia społecznego, złe warunki zakwaterowania. Dodatkowo pojawiły się głosy dotyczące nieopłacanych nadgodzin i utrzymywanie pracowników pod groźbą lub przemocą. 

Statystyki z 2017 roku, na jakie powołują się autorzy raportu, mówią o prowadzonych 4736 sprawach dotyczących braku minimalnego wynagrodzenia za pracę, a także za brak wynagrodzenia za wykonane obowiązki. Jednak te dane nie obejmują innych form wyzysku pracowników. 

Najcięższe przewinienia mają na sumieniu branże budowlana, produkcyjna i rolnicza. W sprawozdaniu czytamy, że podjęto już plan działań w celu wzmocnienia pozycji pracowników ubiegających się o wynagrodzenie. Jednak jak wynika z rozmów, jakie przeprowadził Instytut, zmiany nie poprawiły sytuacji pracujących migrantów. Trudno jest im walczyć o swoje prawa w sądach, często nie mówią po niemiecku, nie znają systemu prawnego. Do tego dochodzą kłopoty finansowe i brak pisemnych umów o pracę. 

Instytut zapytał ekspertów, jakie instrumenty prawne można zastosować w celu wzmocnienia egzekwowania roszczeń płacowych - także w odniesieniu do doświadczeń w innych państwach. Analiza pokazała, że potrzebne jest podejście strukturalne wobec dotkniętych wyzyskiem osób. Wśród środków należy wymienić wzmocnienie praw indywidualnych pracowników. 

WSZ

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 do_niczego

Ale pewnie kupiłeś od Niemca samochód i dałeś mu zarobić.

! Odpowiedz
4 4 bartycki

W opiece akurat nie zaniżają, moja siostra teraz pojechała do nowego roku z promedica do pomocy starszej pani i zarobi lepiej niż na na etacie. Nie ma studiów, tyle że doświadczenie i potrafi się dogadać po niemiecku.

! Odpowiedz
1 4 samsza

RFN, propagandowo, to czołowy "obrońca wartości" europejskich. Euro ma swoją wartość, więc sytuacja gdy Niemiec nie chce się z nim rozstać to klasyczne wypełnienie deklarowanej misji.

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 18 mazurek_andrzej

Niemcy ,mają we krwi wyzysk innego człowieka, aż do zniewolenia, pokazała to II Wojna Światowa

! Odpowiedz
0 1 wektorwg

WW II nie była by możliwa bez Amerykańskich USD !
Bo liczył się tylko biznes!

! Odpowiedz
4 19 wektorwg

Na całym świecie imigranci są wykorzystywani o oszukiwani na kasie. Niemcy tego nie wymyślili.
To samo jest w USA, UK, Szwecji, Polsce.

! Odpowiedz
2 13 specjalnie_zarejstrowany1

Ale nikt tak jak Niemcy nie zabiega o opinie uczciwych, sprawiedliwych i przodownikow walki z dyskryminacja.

! Odpowiedz
1 0 wektorwg odpowiada specjalnie_zarejstrowany1

Rozumiem że Amerykanie czy Kanadyjczycy kojarzą ci się z oszustami i wyzyskiwaczami?

! Odpowiedz
7 41 h-b

Nie tylko obcokrajowcom lecz pewnie i swoim - zresztą tak jak i u nas od lat. Wszędzie coraz bardziej w Europie zaczyna panować coraz większy wyzysk,dno zatrudniania osób za minimalne pensje ,stawki , a i tak jeszcze coraz częściej próbuje się ludzi jeszcze okantować nawet na tych minimalnych groszach nie wypłacając ich na czas,potrącając do końca nie wiadomo co ...etc.Na porządku dziennym jest coraz częściej zatrudniania czasowe ,śmieciowo-zleceniowe,na dzieła,wymuszone samozatrudnienia i rozrastająca się coraz bardziej wszędzie jak jakaś plaga,epidemia szaro-czarna strefa niepewnego zatrudnia bez żadnych umów,praw pracownika. Brak słów na to rosnące coraz bardziej wszędzie w Europie dno taniego pseudo zatrudniania ! ! !.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.