REKLAMA

Niemcy: Nadzór finansowy wyklucza Londyn jako siedzibę europejskiej giełdy

2016-06-28 20:34
publikacja
2016-06-28 20:34

Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych (BaFin) oświadczył we wtorek, że po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE Londyn nie będzie mógł zostać główną siedzibą planowanej europejskiej giełdy ani centrum transakcji przeprowadzanych w euro.

fot. / / YAY Foto

"Bez wątpienia trudno jest sobie wyobrazić, by najważniejsza giełda strefy euro miała być zarządzana z siedziby znajdującej się poza Unią Europejską. Z pewnością potrzeba w tej kwestii pewnej korekty" - powiedział szef BaFin Felix Hufeld.

Jak dotąd jest to najwyższy rangą urzędnik, który po ubiegłotygodniowym referendum ws. Brexitu publicznie wykluczył Londyn jako lokalizację przyszłej giełdy, mającej powstać z fuzji giełdy londyńskiej (London Stock Exchange - LSE) oraz giełdy niemieckiej (Deutsche Boerse); szacowana wartość transakcji to ponad 22 mld euro.

Wypowiedź Hufelda świadczy o kruchej pozycji Londynu, obecnie dominującego w Europie centrum finansowego, po podjętej przez Brytyjczyków decyzji o wyjściu kraju z UE - zauważa Reuters. Planowanej fuzji LSE i Deutsche Boerse mogą zaszkodzić coraz chłodniejsze reakcje po brytyjskim referendum wśród niemieckich polityków, którzy w ostatnich dniach wypowiadali się podobnie jak szef BaFin - dodaje agencja.

Wypowiedź Hufelda kłóci się z dotychczasowymi, wydawanymi wspólnie komunikatami LSE i Deutsche Boerse, według których transakcja odbędzie się zgodnie z planem. We wtorek Deutsche Boerse odmówiła komentarza, rzecznik LSE oświadczył zaś, że udziałowcy będą głosować w sprawie transakcji 4 lipca, a jej warunki nie uległy zmianie.

Rzeczniczka niemieckiego ministerstwa finansów, któremu podlega BaFin, powiedziała, że władze nadzorcze nadal analizują planowaną operację. W najbliższych tygodniach spotkać się ma się specjalna komisja, utworzona przez obie giełdy do wypracowania odpowiedzi na skutki brytyjskiego referendum.

Hufeld, który zasiada także w Radzie ds. Nadzoru Europejskiego Banku Centralnego (EBC), powiedział również we wtorek, że Londyn nie może pozostać centrum operacji przeprowadzanych w euro. Według niego centrum tego rodzaju transakcji musi przenieść się do UE; jako przykładową lokalizację nowego finansowego hubu podał Frankfurt nad Menem.

"Uważam za ważny cel polityczny rozważenie działań zachęcających do tego (przeniesienia centrum - PAP). Pod względem politycznym nie może być mądre, by duża część lub większość handlu prowadzonego w euro odbywała się poza UE" - powiedział Hufeld.

Jeszcze przed brytyjskim referendum przedstawiciele strefy euro mówili, że EBC chce zlikwidować anomalię powstałą w 1999 roku, gdy Wielka Brytania wycofała się z wprowadzanego właśnie euro; anomalia polega na tym, że przeważająca część transakcji w unijnej walucie, emitowanej przez EBC, odbywa się w Londynie, czyli poza jurysdykcją Banku - pisze Reuters.

EBC, z siedzibą we Frankfurcie, domaga się nadzoru nad transakcjami w euro, ponieważ w razie poważnych zakłóceń na rynku to na nim spoczywa obowiązek uregulowania sytuacji.(PAP)

akl/ kar/

Efekt Brexitu: Londyn chce więcej niezależności

Efekt Brexitu: Londyn chce więcej niezależności

Londyńczycy w większości opowiedzieli się za pozostaniem w UE, jednak głosy z innych części kraju sprawiły, że będą musieli opuścić wspólnotę. W tej sytuacji lokalne władze starają się wywalczyć więcej niezależności dla brytyjskiej stolicy.

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (39)

dodaj komentarz
~MarketSnajper
Zostanie w Londynie. Kuz widze jak caly finansowy swiat uczy sie niemieckiego czy francuskiego...
Kilka firm (być moze - zalezy) sie wyniesie lecz wiekszosc zostanie w City.
~wsd
I tak nie powstałaby w Londynie o czym brytyjskie elity doskonale wiedzą.
Wypad rozwijać giełdę londyńską a eurokołchoz zostawić samemu sobie. Niemcy będą drukować euro i podbijać ceny akcji na niemieckiej 'europejskiej' giełdzie. Robili już tak za Republiki Weimarskiej. Za Hitlera też drukowali i ceny
I tak nie powstałaby w Londynie o czym brytyjskie elity doskonale wiedzą.
Wypad rozwijać giełdę londyńską a eurokołchoz zostawić samemu sobie. Niemcy będą drukować euro i podbijać ceny akcji na niemieckiej 'europejskiej' giełdzie. Robili już tak za Republiki Weimarskiej. Za Hitlera też drukowali i ceny akcji również nieźle rosły. Mają tradycje i kompetencje. A za kilka lat powrót do marki.
~widmo
to oczywiste że giełda będzie u niemca - mają kadry, kapitał, infrastrukturę a do tego zrobią to lepiej
~SirJones
Bardzo dobrze Angolom bo chyba nie ma bardziej dumnego i zadufanego narodu w sobie jak właśnie oni...Barexit z UE i Brexit 2 z EURO Brawo wkońcu mają za swoje...
~fox
"jako przykładową lokalizację nowego finansowego hubu podał Frankfurt nad Menem."

A dlaczego nie Budapeszt, Pragę lub Lizbonę???
~hans
no chyba wiadomo,że ten kto jest bogaty to rozdaje karty.
~hu
Nawet nie Wiedeń ani Liechtenstein. Może Lichtenstein /Sachsen?
~majka
kolejny WRÒG oberkomisarzy Great Br. :) a kto ich wybieral aj waj :)
~cubix7
Niemcy budują powoli i skrupulatnie IV Rzesze. Różnica jest taka że HITLER zrobił to siłą.....
~dario
i podobnie jak jej poprzedniczka skończy marnie.

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki