Nie ma kto posprzątać zaśmieconych lasów

Do usuwania rzeczy porzuconych na dzikich wysypiskach nie palą się ani gminy, ani właściciele nieruchomości. Brakuje też skutecznych narzędzi w prawie - pisze środowa "Rzeczpospolita".

(fot. Piotr Jasiczek / FORUM)

Gazeta podkreśla, że dzikie wysypiska to "zmora wielu gmin". "Z zeszłorocznego raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w 13 na 22 kontrolowane gminy istnieją (lub istniały) dzikie, nieuprzątnięte wysypiska" - czytamy.

"Przepisy są jednoznaczne, lecz - jak się okazuje - trudne do wykonania. Gminy mają obowiązek odbierać do swoich mieszkańców odpady wielkogabarytowe" - podkreśla "Rzeczpospolita".

Jak wskazuje gazeta, mogą to robić na dwa sposoby: poprzez utworzenie selektywnych punktów odbioru odpadów albo odbierając je bezpośrednio od mieszkańców z terenu nieruchomości lub w formie tzw. mobilnych PSZOK (punktów selektywnej zbiórki odpadów).

W wielu wypadkach te zasady dobrze działają, ale w innych okazują się niewystarczające. W efekcie niejedną starą kanapę czy fotel można jeszcze znaleźć porzucone poza miastem, np. w lesie czy przydrożnym rowie. (PAP)

sno/ mhr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 16 a-zet

Dziwne że ekologów tam nie widać. Może dlatego że nie ma od kogo wyłudzić haraczu? A jeleni niby w lasach pełno.

! Odpowiedz
0 17 grisza476

Powinny wprowadzić bardzo wysokie kary to może jeden z drugim sie naucza. Kary wysokie !!! i po problemie. Nie powinni sie czepiac pierduł w zyciu doczesnym ale za wurzucanie dla wspólnego naszego dobra jakim jest las powinno być karane

! Odpowiedz
27 24 marxs

masz rację ktoś pije kulturalnie piwo na lawce w parku juz policja i już jeb 200 zł mandatu a ktoś inny wywozi ciężarówkę śmieci do lasu i nic albo drobny mandat zamiast gigantycznej np.100 tysięcznej grzywny to tylko świadczy o tym dziadowskim państwie

! Odpowiedz
0 32 mjwhite

"Do usuwania rzeczy porzuconych na dzikich wysypiskach nie palą się ani gminy"

A to ciekawe bo ustawa wskazuje akurat gminy jako zobowiązanych/odpowiedzialnych do utrzymania czystości na swoim terenie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil