REKLAMA

Meksykanin przeżył 13 miesięcy na morzu? Świat w to nie wierzy

2014-02-07 07:01
publikacja
2014-02-07 07:01

Historia niczym z najlepszych filmów grozy, a jednak wydarzyła się naprawdę. Rybak z Meksyku 13 miesięcy dryfował po morzu, żywiąc się rybami, ptakami i żółwiami. Jeżeli informacje rybaka się potwierdzą, może to być jedno z największych w historii morskich przeżyć.

ocean
foto: Thinkstock 

Obywatel Meksyku, 37-letni Jose Salvador Alvarenga, w grudniu 2012 roku wyruszył na połów rekinów. 13 miesięcy później został wyrzucony przez morze na mały atol Ebon przy Oceanie Spokojnym.

Ponad rok na morzu jedząc ryby i ptaki

Tom Armbruster, ambasador USA, podaje, że ocalony uskarżał się na bóle stawów, ale jest zdolny do chodzenia. Ma długie włosy i brodę, a zamiast wychudzonej sylwetki, wygląda opaśle, zwłaszcza w okolicach kostek. Rybak pochodzi z Salwadoru, ale od 15 lat mieszka w Meksyku, gdzie wędkuje dla człowieka o imieniu Willie, łapiąc rekiny i otrzymując 1.90$ za funt połowu (1 funt = 0,45kg). 21 grudnia, w swojej 7-metrowej łodzi z włókna szklanego, wraz z kolegą opuścił Meksyk. Pojawił się niestety sztorm, który zepchnął statek z kursu, doprowadzając ich do zguby i skazując na dryfowanie po powierzchni oceanu - powiedział Armbruster. Według rybaka, musieli oni żywić się surowymi rybami, żółwiami i ptakami oraz pić ich krew. Po miesiącu jego kolega zmarł.

Nie wszyscy wierzą w opowieść rybaka

Uroki podróży: bycie białym może sporo kosztować» Uroki podróży: bycie białym może sporo kosztować
Gee Bing, sekretarz spraw zagranicznych na Wyspie Marshalla, jest dosyć sceptycznie nastawiony do historii Meksykanina, z którym to w poniedziałek odbył spotkanie. - Mam wątpliwości co do tej historii i nie jestem pewien, czy do końca w to wierzę - powiedział Bing. - Kiedy go zobaczyliśmy, nie był w podobnym stanie do wielu rozbitków, z którymi mieliśmy wcześniej do czynienia – dodał.

Z kolei według Erika van Sebille, oceanografa z Uniwersytetu w Nowej Południowej Walii, rozbitek miał szczęście, dryfując po morzu i trafiając na prądy, które doprowadziły go do Wysp Marshalla. Jego zdaniem, w zależności od wiatrów i prądów, podróż taka trwa od 18 miesięcy do 2 lat. Zaznaczył jednak, że 13 miesięcy, które dryfował Meksykanin, również jest możliwe do osiągnięcia.

To nie pierwszy taki przypadek

Znane są też inne historie ocaleń ludzi dryfujących kilka miesięcy po morzu. W 1989 r. czterej mężczyźni, na skutek przewrócenia się łodzi, dryfowali i przeżyli blisko 4-miesięczny pobyt na Pacyfiku. W 2006 r. trzech Meksykanów (również łowiących rekiny) twierdziło, że zagubili się na morzu i dryfowali przez 9 miesięcy, nim zostali odnalezieni. Rok 2008 z kolei okazał się niemniej pechowy dla trzech mieszkańców Birmy, którzy, będąc na skraju wyczerpania, zostali wyłowieni z oceanu, dryfując na bambusowej tratwie.

Jan Kowal
Bankier.pl

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Bob
Na wyspie bodajże go znaleźli, bo "zniosły go tam prądy" :-) Tak czy owak, sprytnie pomyślane, tylko z co z tym kumplem, co niby zmarł? Może piszę książkę w tym czasie..
~Bob
13 miesięcy na wsi u babci, bez mycia i golenia + specyficzne jedzenie. Potem koszt zniszczonej łódki i flaszka dla kumpla za scholowanie na daleką wyspę.
Tyle inwestycji. Teraz gość napisze książkę (a może już napisał albo zlecił studentowi) o tytule mniej więcej jak "Twarzą w twarz z żywiołem. 13 miesięc
13 miesięcy na wsi u babci, bez mycia i golenia + specyficzne jedzenie. Potem koszt zniszczonej łódki i flaszka dla kumpla za scholowanie na daleką wyspę.
Tyle inwestycji. Teraz gość napisze książkę (a może już napisał albo zlecił studentowi) o tytule mniej więcej jak "Twarzą w twarz z żywiołem. 13 miesięc zmagania o przetrwanie" i u amerykańskiego wydawcy dostanie za to 100tysi $.
Inwestycja trudna, nie dla każdego, ale opłacalna..
~myślący
to na wyspie a nie morzu - nie widzisz roznicy ? ;)
~dex
a wyspa gdzie jest? - w górach?
~dex
a tom hanks 4 lata siedzial z willsonem na wyspie

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki