REKLAMA
BADANIE

Media: rosyjskie państwowe koncerny skutecznie omijają zachodnie sankcje

2023-01-28 14:00
publikacja
2023-01-28 14:00

Rosyjskie państwowe koncerny współpracujące z armią i przemysłem zbrojeniowym, takie jak Rostech, bez przeszkód importują zachodnie podzespoły elektroniczne; dzieje się tak dzięki rozległej sieci podwykonawców, wśród których nie brakuje firm utworzonych specjalnie w celu omijania sankcji - ujawnił niezależny rosyjski serwis Ważnyje Istorii.

Media: rosyjskie państwowe koncerny skutecznie omijają zachodnie sankcje
Media: rosyjskie państwowe koncerny skutecznie omijają zachodnie sankcje
fot. Anton Balazh / / Shutterstock

Dziennikarze śledczy przeanalizowali łańcuchy dostaw koncernu Technologie Radioelektroniczne (KRET), kontrolowanego przez Rostech. Ze względu na ograniczenia importowe KRET nie może kupować zachodniego oprzyrządowania bezpośrednio, dlatego posługuje się w tym celu licznymi małymi firmami występującymi w charakterze pośredników. Niektóre z nich zostały utworzone ad hoc, w wielu przypadkach pod nazwami identycznymi z nazwami już istniejących podmiotów - czytamy na łamach Ważnych Istorii.

Jak poinformowano, przykładem są spółki zarejestrowane jako WMK - jedna z siedzibą w Saratowie, druga w Samarze. Oba te przedsiębiorstwa mają tylko dwóch dostawców - firmy z Hongkongu i Turcji zarządzane przez Rosjan lub osoby powiązane z władzami w Ankarze. Dzięki temu łańcuchowi zależności saratowska WMK, figurująca w rejestrach jako jeden z największych w Rosji importerów podzespołów elektronicznych, zakupiła w 2022 roku oprzyrządowanie o wartości 43 mln dolarów. Do Saratowa udało się sprowadzić m.in. produkty amerykańskich koncernów Analog Devices, Xilinx i Texas Instruments - ujawniły opozycyjne media.

Jak wynika z analizy treści publikowanych na stronie Turkik Union and Dijital Teknoloji, czyli tureckiego podwykonawcy WMK, widniejące tam dane nie mają żadnego związku ze stanem faktycznym. W opisie jednego z urządzeń elektronicznych na portalu można odnaleźć fragmenty "Cierpień młodego Wertera" Johanna Wolfganga von Goethego, a zamiast zdjęć produktów firmy zamieszczane są przypadkowe fotografie z internetu.

Ważnyje Istorii ujawniły, że podobnie wygląda sieć współpracowników rosyjskiej spółki Testkomplekt, czyli kolejnego dostawcy koncernu KRET. Przedsiębiorstwo sprowadza zachodnie podzespoły dzięki podmiotom zarejestrowanym w Chinach i Hongkongu. Jeden z nich należy do Rosjanina o nazwisku Jurij Żukow.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Próbowaliśmy kontaktować się z wymienionymi w artykule firmami, lecz albo "nikt niczego nie słyszał" i zaprzeczał jakimkolwiek doniesieniom o współpracy z Rostechem, albo w ogóle nie udawało nam się z nikim porozmawiać - podsumowali dziennikarze opozycyjnego serwisu.

szm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
samsza
Gdzie mój komentarz korygujący dezinformacje z artykułu?
samsza
Ростех, tłumaczony na Rostec, Rostekh

Rostech to jakieś 'zaściankowe' spolszczenie, żadnych info w internecie nikt nie znajdzie na temat tego koncernu, za to wiele firm polskich
1984 odpowiada samsza
Znasz rosyjski? Chyba nie. Ростех - Rostiech, tak to się dosłownie czyta. Rostekh to anglosaska próba fonetycznego zapisania tego słowa. Nie mam pojęcia skąd pochodzi Rostec, nijak się ma do ruskiego oryginału który czyta się jako "rostiech".
samsza odpowiada 1984
No to podaj link do wyszukania tej firmy, wg. #Rostech.
Jeżeli nic nie znajdziesz to jest wtedy "dead end".
Taka sytuacja to też forma dezinformacji, bo odcina cię od danych.
A internet wszystko ci o nich powie gdy wpiszesz Rostec. Takie trudne?
samsza odpowiada samsza
"tec" to taki sam skrót dla anglojęzycznej osoby, co "tiech" dla ruskojęzycznej.
efg
Rosja stosuje taktykę, że tam, gdzie może, oszczędza zawodowców. Ci zostają z tyłu, a na niebezpieczne odcinki pcha się świeżo zmobilizowanych— Starą kadrę ma się oszczędzać, a mobiki bymogą być masakrowane.
Pozdrowienia dla "mobików" . Rosja to stan umysłu XD
darius19
juz sa "faramir" i "samsza" dyzurni z farmy Putlera. Juz sieja ferment. Zaden nie napisze w jak zalosnej sytuacji Putin postawil Rosje. Musza kombinować, przeplacac, oszukiwac. Rosje sie traktuje przedmiotowo. "trza na nich zrobic kase"
faramir_z_gondoru
Podsyłam Ci link do strony, gdzie masz definicję "merytoryki", czyli czegoś, czego nigdy w Twoich komentarzach nie ma. Miłej lektury :)

https://dobryslownik.pl/slowo/merytoryka/222833/
faramir_z_gondoru
Coś niesamowitego. Jak mogło do tego dojść :) To, że 90% firm zostało w Rosji to przypadek. To, że najwięcej jest tam firm amerykańskich też przypadek. To, że obroty handlowe Rosji i USA pobiły ostatnio rekord, też przypadek. Ty Europo wyciągaj kopyta, bo to wielki kapitał ma zarabiać. Liczy się tylko HAJS!
usuniete_przez_moderatora
Strategia USA jest prosta: maksymalizacja zysków kosztem Europy i Rosji. Koszty wojny są niemałe ( donacje głównie na rzecz Ukrainy) , przejmują zatem światowy rynek gazu i ropy po Rosji i opychają swój złom wojenny w świecie na skalę niespotykaną. Ukrainę robią swoim wasalem, blokując jednocześnie transport kolejowy CHINY -Europa Strategia USA jest prosta: maksymalizacja zysków kosztem Europy i Rosji. Koszty wojny są niemałe ( donacje głównie na rzecz Ukrainy) , przejmują zatem światowy rynek gazu i ropy po Rosji i opychają swój złom wojenny w świecie na skalę niespotykaną. Ukrainę robią swoim wasalem, blokując jednocześnie transport kolejowy CHINY -Europa . Pozostawią Europę z nędzą, inflacją i brakiem konkurencyjności gospodarczej oraz wysokimi cenami energii.

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki