Rosyjskie państwowe koncerny współpracujące z armią i przemysłem zbrojeniowym, takie jak Rostech, bez przeszkód importują zachodnie podzespoły elektroniczne; dzieje się tak dzięki rozległej sieci podwykonawców, wśród których nie brakuje firm utworzonych specjalnie w celu omijania sankcji - ujawnił niezależny rosyjski serwis Ważnyje Istorii.


Dziennikarze śledczy przeanalizowali łańcuchy dostaw koncernu Technologie Radioelektroniczne (KRET), kontrolowanego przez Rostech. Ze względu na ograniczenia importowe KRET nie może kupować zachodniego oprzyrządowania bezpośrednio, dlatego posługuje się w tym celu licznymi małymi firmami występującymi w charakterze pośredników. Niektóre z nich zostały utworzone ad hoc, w wielu przypadkach pod nazwami identycznymi z nazwami już istniejących podmiotów - czytamy na łamach Ważnych Istorii.
Jak poinformowano, przykładem są spółki zarejestrowane jako WMK - jedna z siedzibą w Saratowie, druga w Samarze. Oba te przedsiębiorstwa mają tylko dwóch dostawców - firmy z Hongkongu i Turcji zarządzane przez Rosjan lub osoby powiązane z władzami w Ankarze. Dzięki temu łańcuchowi zależności saratowska WMK, figurująca w rejestrach jako jeden z największych w Rosji importerów podzespołów elektronicznych, zakupiła w 2022 roku oprzyrządowanie o wartości 43 mln dolarów. Do Saratowa udało się sprowadzić m.in. produkty amerykańskich koncernów Analog Devices, Xilinx i Texas Instruments - ujawniły opozycyjne media.
Jak wynika z analizy treści publikowanych na stronie Turkik Union and Dijital Teknoloji, czyli tureckiego podwykonawcy WMK, widniejące tam dane nie mają żadnego związku ze stanem faktycznym. W opisie jednego z urządzeń elektronicznych na portalu można odnaleźć fragmenty "Cierpień młodego Wertera" Johanna Wolfganga von Goethego, a zamiast zdjęć produktów firmy zamieszczane są przypadkowe fotografie z internetu.
Ważnyje Istorii ujawniły, że podobnie wygląda sieć współpracowników rosyjskiej spółki Testkomplekt, czyli kolejnego dostawcy koncernu KRET. Przedsiębiorstwo sprowadza zachodnie podzespoły dzięki podmiotom zarejestrowanym w Chinach i Hongkongu. Jeden z nich należy do Rosjanina o nazwisku Jurij Żukow.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Próbowaliśmy kontaktować się z wymienionymi w artykule firmami, lecz albo "nikt niczego nie słyszał" i zaprzeczał jakimkolwiek doniesieniom o współpracy z Rostechem, albo w ogóle nie udawało nam się z nikim porozmawiać - podsumowali dziennikarze opozycyjnego serwisu.
szm/ tebe/