REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Wyniki Mabionu przebiły oczekiwania analityków

2022-04-22 08:20, akt.2022-04-22 09:18
publikacja
2022-04-22 08:20
aktualizacja
2022-04-22 09:18
Wyniki Mabionu przebiły oczekiwania analityków
Wyniki Mabionu przebiły oczekiwania analityków
/ Mabion

Mabion miał w czwartym kwartale 37,1 mln zł zysku netto, w porównaniu do 15,8 mln zł straty przed rokiem - podała spółka w raporcie. Zysk EBITDA wyniósł 27,4 mln zł, podczas gdy w czwartym kwartale 2020 r. Mabion miał 13,2 mln zł straty EBITDA. Mabion prowadzi rozmowy w sprawie finansowania budowy drugiego zakładu i pracuje nad nową strategią spółki, która określi cele na kolejne kilka lat. Na otwarciu piątkowych notowań kurs akcji spółki rósł o ponad 7 proc.

Przychody wyniosły 55,3 mln zł, wobec braku przychodów rok wcześniej.

Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wyniku netto w przedziale od 16,2 mln zł straty do 3,7 mln zł zysku, przychodów na poziomie max. 24,3 mln zł oraz EBITDA w przedziale od 14,8 mln zł straty do 6,1 mln zł zysku.

W całym 2021 r. spółka miała 56,9 mln zł przychodów, 1,9 mln zł zysku netto i 1 mln zł straty EBITDA. Stan gotówki na koniec 2021 roku wynosił 48,7 mln zł.

"Pozytywny wynik finansowy roku 2021 został wygenerowany przede wszystkim w ostatnim kwartale, w którym dotychczasowe działania operacyjne przełożyły się na ponad 55 mln zł przychodu. Na ten wynik na poziomie przychodowym, złożył się zarówno efekt zmiany w zakresie partneringu przy komercjalizacji projektu CD20, jak i realizacja naszej pierwszej umowy na kontraktową produkcję antygenu dla firmy Novavax" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, członek zarządu ds. finansowych Grzegorz Grabowicz.

Spółka podpisała umowę z amerykańską firmą Novavax na kontraktowe wytwarzanie antygenu do szczepionki na COVID-19 oraz rozpoczęcie jej realizacji w 2021 r.

"Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników finansowych całego 2021 roku, a w szczególności z wyników czwartego kwartału, w którym pojawiły się pierwsze przychody z tytułu realizacji umowy z Novavax. Rosnące tempo realizacji kontraktu z Novavax przełoży się na wzrost przychodów i zysków w kolejnych kwartałach i latach" - dodał prezes Krzysztof Kaczmarczyk.

Mabion - jak podano - prowadzi rozmowy o finansowaniu dłużnym niezbędnym do dalszej rozbudowy mocy produkcyjnych tj. budowy drugiego zakładu.

"Pomimo tego, iż jesteśmy przekonani, że zbudowanie drugiego zakładu produkcyjnego może być kolejnym przełomowym momentem w rozwoju spółki, to nie jesteśmy jeszcze w pełni przygotowani na rozpoczęcie tej inwestycji. Wynika to głównie z potrzeby zorganizowania niezbędnego finansowania. Inwestycje w budowę nowego zakładu chcemy finansować z wygenerowanych środków własnych i z finansowania dłużnego. Będziemy także ubiegać się o kolejne dotacje z krajowych i unijnych programów wsparcia dla innowacyjnych firm" - powiedział prezes.

Dodał, że w działaniach związanych ze zorganizowaniem finansowania niezbędnego do budowy drugiego zakładu spółka nie rozważa, ani nie pracuje nad emisją akcji.

Mabion poinformował, że współpraca z Novavax przebiega zgodnie z planem, a docelową skalę produkcji antygenu na 2 bioreaktorach Mabion ma osiągnąć w drugiej połowie bieżącego roku. Z kolei rozbudowa mocy produkcyjnych o kolejne dwa bioreaktory zaplanowana jest na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2023 r.

"Obecnie mamy zakontraktowane 100 proc. naszych mocy produkcyjnych, co jest dobrym prognostykiem na najbliższą przyszłość. Planujemy także zwiększyć zatrudnienie o kilkadziesiąt osób, które są nam niezbędne przy tak dynamicznie rozwijającej się działalności. Szacujemy, że nasze zatrudnienie powinno osiągnąć około 300 osób na koniec 2022 r." - dodał członek zarządu dr Sławomir Jaros.

W ubiegłym roku Mabion rozpoczął również działania nakierowane na pozyskanie inwestora strategicznego, jednakże - jak podała spółka - rozpoczęcie współpracy z Novavax, spowodowało konieczność oceny na nowo tej sytuacji przez potencjalnych inwestorów i w naturalny sposób przełożyło się na tempo procesu oraz przesunięcie terminu jego zakończenia z pierwotnie zakładanego końca 2021 roku na rok bieżący.

Ponadto, zarząd Mabion pracuje nad nową strategią spółki, która określi jego cele na kolejne kilka lat, w tym dalszą rozbudowę mocy produkcyjnych, harmonogram rozwoju klinicznego leku MabionCD20, portfolio produktowe, dywersyfikację i dalszy rozwój obszaru CDMO. Strategia spółki określi też cele finansowe na najbliższe 5 lat. (PAP Biznes)

doa/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki