REKLAMA

MR: w 2017 r. ponad 50 mld zł z UE dla Polski

2016-11-24 16:13
publikacja
2016-11-24 16:13

Polska składka do budżetu UE wyniesie w przyszłym roku ok. 18 mld złotych, przy znacznie wyższych transferach z budżetu UE do Polski w wysokości ponad 50 mld zł - podał w czwartek wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

fot. Krystian Maj / / FORUM

"Polska składka do budżetu UE w 2017 roku wyniesie ok.18 mld zł przy znacznie wyższych transferach z budżetu UE do Polski - wstępnie szacowanych na ponad 50 mld zł, skoncentrowanych w obszarach związanych z polityką spójności i Wspólną Polityką Rolną" - powiedział Kwieciński podczas spotkania z dziennikarzami.

Według Kwiecińskiego polityka spójności przynosi realne efekty w sferze społeczno-gospodarczej.

"Przyznam, że mało kto się spodziewał tak silnego efektu na tworzone miejsca pracy. W sensie makroekonomicznym oceniono, że polityka spójności wygenerowała ok. bilion euro dodatkowo we wszystkich krajach członkowskich" - mówił wiceminister. Dodał, że sfinansowane z funduszy spójności inwestycje to także prawie milion miejsc pracy. Jak zaznaczył, w sumie w Unii Europejskiej do 2023 r. powstanie 3 mln miejsc pracy.

"Komisja szacuje, że 270 mln euro zainwestowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności w okresie 2007-2013 wraz ze współfinansowaniem krajowym wygeneruje do 2023 r. 1 bilion euro dodatkowego PKB we wszystkich państwach członkowskich ogółem" - podało MR.

"Miejsce i rola polityki spójności nie jest kwestionowana ani przez Komisję Europejską, ani kraje członkowskie UE. Otwiera to drzwi do nowej polityki spójności po 2020 roku" - powiedział Kwieciński. (PAP)

maja/ amac/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~NOSS
Jeśli to prawda, chociaż wątpie, żebyśmy na UE wychodzili na plus. To te operacje są tak samo bez sensu jak 500plus. Lepiej nie zabierać obywatelom 500zł z podatków, akcyz itd. niż dać 500 - bo ktoś musi to dać,plus trzeba opłacić programy i urzędników. Tak samo z ue, lepiej nie zabierać nam tych 18 czy 20mld i Jeśli to prawda, chociaż wątpie, żebyśmy na UE wychodzili na plus. To te operacje są tak samo bez sensu jak 500plus. Lepiej nie zabierać obywatelom 500zł z podatków, akcyz itd. niż dać 500 - bo ktoś musi to dać,plus trzeba opłacić programy i urzędników. Tak samo z ue, lepiej nie zabierać nam tych 18 czy 20mld i dać 30 niż tak jak jest to robione...
~asdf
Lepiej jest mieć dokładnie wyliczone na jaki cel ile się składa.

Jeśli Polska ma się składać 18 mld, to tyle powinna płacić. Jak ma dostawać 50 mld to też tyle powinna dostawać i tak jest najprościej. Żeby wyliczyć poziom równowagi należałoby synchronizować jednocześnie kilka projektów i to nie ma sensu.
~hjg
Jak wam Bruksela nie przystopuje za nadmierne rzucanie się.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki