REKLAMA

Kuczyński: MH17 nowym arcyksięciem?

2014-07-18 10:30
publikacja
2014-07-18 10:30

Przede wszystkim potworna tragedia. Osiemdziesięcioro dzieciaków, delegacja na konferencję o AIDS, turyści - zginęli ludzie. Cywile. Najgorsza może być samonakręcająca się spirala sankcji, ale pesymiści mówią: katastrofa to nowy arcyksiąże w Europie - komentuje Piotr Kuczyński.

Kuczyński: MH17 nowym arcyksięciem?

Start odtwarzacza ...


Przywódcy największych państw z pewnością wiedzą już, czy była to rakieta, skąd była ta rakieta - ale zostańmy przy faktach, jakie znamy. Najprawdopodobniej jednak odpowiedzialność leży po stronie separatystów - i teoria o pomyłce, próbie zestrzelenia ukraińskiego samolotu wojskowego, nie jest wykluczona - komentuje główny analityk DI Xelion.

Pesymiści boją się, że strącony samolot może stać się nowym arcyksięciem - pretekstem do kolejnego wielkiego konfliktu. Optymiści mówią, że ta katastrofa może spowodować, że krytyka separatystów może posłużyć wygaszeniu konfliktu. Ale nie zapominajmy, że już teraz nastroje w Europie są złe i widzimy coraz większe wsparcie dla partii antysystemowych. To niebezpieczna sytuacja.

Jak zareagowały rynki? Indeksy pospadały, GPW obroniła się właściwie poprzez swoją słabość i niskie obroty. Działające dłużej giełdy po prostu zdążyły spaść niżej. Dalszy rozwój sytuacji zależał będzie właśnie od ewentualnych sankcji i reakcji Rosji.

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~Andias
Pasazerski samolot byl tez zestrzelony przez USA w 1988 r.Przypominam irański Lot no IR655 z 3 lipca 1988 roku. Większość ludzi na ziemi nie wie o tym, Iran Air Flight 655 był to lot pasażerski (cywilny) z Teheranu do Dubaju, który został zestrzelony przez Marynarke Stanów Zjednoczonych pociskiem kierowanym z krążownika Pasazerski samolot byl tez zestrzelony przez USA w 1988 r.Przypominam irański Lot no IR655 z 3 lipca 1988 roku. Większość ludzi na ziemi nie wie o tym, Iran Air Flight 655 był to lot pasażerski (cywilny) z Teheranu do Dubaju, który został zestrzelony przez Marynarke Stanów Zjednoczonych pociskiem kierowanym z krążownika USS Vincennes w dniu 3 lipca 1988 roku. Atak miał miejsce w irańskiej przestrzeni powietrznej, na wodach terytorialnych Iranu w Zatoce Perskiej. Samolot, Airbus A300 B2-203, został zniszczony przez pociski SM-2MR ziemia-powietrze wystrzelonych z Vincennes. Wszystkie 290 osoby na pokładzie zginęły, w tym 66 dzieci i 16 członków załogi. Ten atak zajmuje dziesiąte wśród najgroźniejszych katastrof w historii lotnictwa. Vincennes wszedł na irańskie wody terytorialne po tym, jak jeden z jego śmigłowców został ostrzeżony ogniem z irańskich łodzi motorowych po wtargnięciu na irańskie wody terytorialne.Według rządu USA, załoga błędnie zidentyfikowała irański Airbus A300 jako ofensywny F-14 Tomcat Fighter (samolot wykonany w Stanach Zjednoczonych i latający w tym czasie tylko dla dwóch armii na świecie, United States Navy i Irańskich Republikańskich Sil Powietrznych). Zdarzenie to spowodowało wiele kontrowersji i krytyki Stanów Zjednoczonych. Niektórzy analitycy oskarżyli amerykańskie dowództwo wojskowe i kapitana okrętu Vincennes o lekkomyślne i agresywne zachowania w niebezpiecznym środowisku. Stany Zjednoczone nie przeprosiły Iranu. W 1996 roku, Stany Zjednoczone i Iran osiągnęły "porozumienie pełne i ostateczne dot. rozliczenia wszystkich sporów, różnic, i roszczeń wzajemnych " w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości. W ramach ugody, USA nie przyznały się do odpowiedzialności prawnej, ale zgodziły się zapłacić 61, 8 mln USD odszkodowania rodzinom irańskich ofiar, w wysokości 213,103.45 dolarów za pasażera. Iran Air nadal wykorzystuje numer lotu IR655 na trasie Teheran-Dubaj dla uczczenia ofiar tego zdarzenia.
~Polak
pisal agent GRU - Putinowska swoloc.
~wilga
Pana" zont" panie Kuczynski niech sie zajmie sprawą naszej tragedii w Smoleńsku, której obrazy z miejsca katastrofy wyglądają bardzo podobnie, po tym co stało się wczoraj, można domniemać, że użyto tej samej siły niszczącej. Ci dwaj(Tusk i Komoruski) dobrze wiedzą co się stało 10.04.2010r. i mają moralnego Pana" zont" panie Kuczynski niech sie zajmie sprawą naszej tragedii w Smoleńsku, której obrazy z miejsca katastrofy wyglądają bardzo podobnie, po tym co stało się wczoraj, można domniemać, że użyto tej samej siły niszczącej. Ci dwaj(Tusk i Komoruski) dobrze wiedzą co się stało 10.04.2010r. i mają moralnego kaca, że teraz świat przy tej katastrofie dowie się na pewno, co się stało, gdyż dużo obywateli z różnych państw leciało tym samolotem i nie oddadzą śledztwa tym którzy zabili prawie 300 osób.
~stan
Putin wydał po prostu rozkaz zestrzelenia tego samolotu. Co jednak mogłoby go do tego skłonić? Po pierwsze, chciał on prawdopodobnie zastraszyć Zachód i zniechęcić go do nakładania dalszych sankcji na Rosję.Po drugie zaś pragnął, być może, ratować skórę rosyjskich rebeliantów z Doniecka. Przegrywali oni starcia Putin wydał po prostu rozkaz zestrzelenia tego samolotu. Co jednak mogłoby go do tego skłonić? Po pierwsze, chciał on prawdopodobnie zastraszyć Zachód i zniechęcić go do nakładania dalszych sankcji na Rosję.Po drugie zaś pragnął, być może, ratować skórę rosyjskich rebeliantów z Doniecka. Przegrywali oni starcia z armią ukraińską. Katastrofa wymusiła zawieszenie broni. Co wiecej zawieszenia broni na Ukrainie domagają się teraz zarówno USA, jak i Niemcy. W obecnej sytuacji jest ono korzystne dla Rosjan, bo uniemożliwia Ukrainie odzyskanie Doniecka i Ługańska.
~kosmos
Chciał pokazać światu że nie boi sie ani malezyjczyków ani holendrów
~dddddddedededed
amerykanie wykupili koncesje na wydobycie ropy na ukrainie a chiny na dzierżawę czarnoziem na 50 lat. jest konflikt interesów. Do tego dochodzi słabnące znaczenie dolara głównie dzięki Rosji i Chinom. komu najbardziej zalezy na wojnie? Do tej pory wszyscy co zagrażali dolarowi zostali rozjechani przez terror usrańców. amerykanie wykupili koncesje na wydobycie ropy na ukrainie a chiny na dzierżawę czarnoziem na 50 lat. jest konflikt interesów. Do tego dochodzi słabnące znaczenie dolara głównie dzięki Rosji i Chinom. komu najbardziej zalezy na wojnie? Do tej pory wszyscy co zagrażali dolarowi zostali rozjechani przez terror usrańców. Z rosjia tak nie zrobią więc trzeba ich wplątać inaczej. nie powiedziane że nie strącili tego samoloty ale pytanie kto ma większy interes w tym aby na ukrainie był zamęt
~roman
Podawanie takich informacj ,ze jakoby to Rosja zrobic nie mogla panie Kuczynski jest równoważne z kooperacją z wrogiem. Rozmywanie odpowiedzialności za to, co dzieje się na Ukrainie stanowi podstawę do sądzenia, że ci ludzie pracują dla państwa rosyjskiego i powinni być postawieni w stan oskarżenia przez polskie służby.Podawanie takich informacj ,ze jakoby to Rosja zrobic nie mogla panie Kuczynski jest równoważne z kooperacją z wrogiem. Rozmywanie odpowiedzialności za to, co dzieje się na Ukrainie stanowi podstawę do sądzenia, że ci ludzie pracują dla państwa rosyjskiego i powinni być postawieni w stan oskarżenia przez polskie służby. Agentura wpływu nie powinna być więcej tolerowana w Polsce, to niezwykle szkodliwe działanie kierowane na uspokojenie nastrojów w Polsce, ponieważ to my jesteśmy następni.
~lolek
Słusznie! Wszyscy kolaboranci mają siwe włosy!!!
~marian
I dlatego bez ogródek - mówię, że nie było by zamachu smoleńskiego,następnie zamachu sowieckiego na Ukrainę i tego co mamy dzisiaj, gdyby nie; obamek, merkelina i putinek. Ta trójca pozwoliła na zabicie Naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nic nie zrobiła, ażeby na Ukrainie był spokój. Sankcje zachodu to kpina ze I dlatego bez ogródek - mówię, że nie było by zamachu smoleńskiego,następnie zamachu sowieckiego na Ukrainę i tego co mamy dzisiaj, gdyby nie; obamek, merkelina i putinek. Ta trójca pozwoliła na zabicie Naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego, nic nie zrobiła, ażeby na Ukrainie był spokój. Sankcje zachodu to kpina ze świata demokratycznego, następnie parada putina z platerem i merkeliną w Brazylii na finale mistrzostw, a w nagrodę światu zestrzelenie przez sowietów samolotu, i to tak, ażeby spadł na teren Ukrainy. Jak któś uważa inaczej - to głąb.
~carisma
TatarstanGłównymi zasobami Tatarstanu są: ropa naftowa, gaz ziemny i gips. Złoża ropy Tatarstanu oceniane są na 1 mld ton.Tatarstan jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów Rosji; jest też drugim najbardziej uprzemysłowionym podmiotem Federacji (po obwodzie samarskim). Szczególnie silnie rozwija się ostatnio TatarstanGłównymi zasobami Tatarstanu są: ropa naftowa, gaz ziemny i gips. Złoża ropy Tatarstanu oceniane są na 1 mld ton.Tatarstan jest jednym z najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów Rosji; jest też drugim najbardziej uprzemysłowionym podmiotem Federacji (po obwodzie samarskim). Szczególnie silnie rozwija się ostatnio przemysł petrochemiczny i maszynowy.Tatarstan jest podzielony na 43 rejony, w ramach których istnieje 908 sielsowietów (administracji wiejskich). 14 największych miast kraju nie wchodzi w skład żadnego rejonu, stanowiąc miasta wydzielone.Około 70% ludności Tatarstanu urodziło się na terenie Republiki, z tego 53,2% to Tatarzy, a 39,7% Rosjanie.Republika ma 2 języki urzędowe – rosyjski i tatarski. Mimo starań władz Republiki, aby w latach 2000-2010 stopniowo wprowadzać alfabet łaciński zamiast cyrylicy do języka tatarskiego – Sąd Najwyższy Federacji Rosyjskiej w 2002 zakazał używania alfabetów niecyrylickich dla języków tzw. mniejszości wewnętrznych (wyjątek stanowi język karelski posiadający literaturę pisaną z okresu przedrosyjskiego w alfabecie łacińskim). Było to wymierzone właśnie w dążenia Tatarstanu.Po zdławieniu ostatniego oporu przez Armię Czerwoną utworzono Tatarską Autonomiczną Socjalistyczną Republikę Radziecką co miało oficjalnie miejsce 27 maja 1920. W granicach Republiki nie znaleźli się wówczas Tatarzy Wołżańscy, a wiele ziem etnicznie tatarskich włączono doBaszkirii.W Republice działa 16 teatrów. Rząd prowadzi intensywną odbudowę zabytków sprzed okresu osadnictwa rosyjskiego i religijnych (te ostatnie zostały niemal w całości zniszczone w czasach sowieckich).Jak działa Rosja na terenach okupowanych? Po pierwsze wynaradawia rdzenną ludność, niszczy jej język ojczysty, a także obiekty religijne i kulturę danego kraju. Nie waha się używać terroru, skrytobójstwa politycznego, i w najlepszym razie stosuje korupcję. Czyż można lepiej dobić przywódcę Tatrastanu i zmusić go do współpracy, niż mordując jego syna i synową, i szefa służby bezpieczeństwa.Syn prezydenta Tatarstanu ożeniony z Francuską i kraj wżeniony w Zachód, z apiracjami na niezależność, musiał zostać ukarany przez imperialnego sąsiada.To powtórka z "rozrywki" panienki MAKówki, która znowu opowiada bajki o winie pilotów i niekompletnych czarnych skrzynkach.Rosja dziś jest w stanie zimnej wojny z NATO i USA oraz całą Unią. Te wszystkie dramatyczne wydarzenia ostatnich lat, są zaplanowanymi akcjami. Najazd na Gruzję, "demokratyczny" przewrót rządowy tam, Smoleńsk, Utoya, Concordia,Ukraina, Boston, Tatarstan, Boston ect, etc, czy nikt nie widzi związku między tymi wydarzeniami i tego kto pogrywa w ...te polityczne szachy?

Powiązane: Katastrofa samolotu na Ukrainie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki