Jeffrey Sachs: Polityka Trumpa sprawi, że dolar straci status króla walut

Polityka prezydenta Donalda Trumpa, a zwłaszcza jego wojna handlowa z Chinami sprawi, że dolar straci swój status "króla walut" - pisze w czwartek na łamach francuskiego dziennika finansowego "Les Echos" słynny amerykański ekonomista Jeffrey Sachs.

(fot. Max Rossi / Reuters)

Status dolara jako głównej waluty rezerw finansowych na świecie przynosił Stanom Zjednoczonym wiele korzyści; pozwala im pożyczać za granicą pieniądze tanio i bezpiecznie, bez ryzyka niewypłacalności, gdyż to Ameryka drukuje walutę kredytu - pisze Sachs.

Przypomina też, że pozycja dolara pozwala USA pośrednio i bezpośrednio kontrolować na poziomie światowym przepływy strumieni finansowych, a zatem ograniczać dopływ gotówki dla terrorystów, handlarzy bronią i innych nielegalnych organizacji.

"Ale dolar nie jest nie do zastąpienia (...), a złe decyzje Trumpa mogą przyśpieszyć koniec jego dominacji" - ostrzega Sachs.

Pozycja amerykańskiej waluty i tak już ucierpiała; ostatnio osłabił ją kryzys finansowy z 2008 roku, a teraz zagraża jej wojna handlowa i polityka sankcji wobec Iranu - pisze ekonomista.

Najbardziej niebezpieczne jest stanowisko Trumpa wobec Chin. "Ta wojna handlowa jest niezręczną i niemal absurdalną próbą, jaką administracja Trumpa podejmuje, by opóźnić wzrost ekonomicznej potęgi Chin, poprzez próbę zduszenia eksportu z tego kraju i ograniczenia jego dostępu do zachodnich technologii" - wyjaśnia Sachs.

Jego zdaniem takie środki mogą na krótką metę zaszkodzić Pekinowi, ale nie zatrzymają wzrostu Chin w dłuższej perspektywie; tymczasem można oczekiwać, że skłonią chińskie władze do budowania światowego systemu płatniczego nieopartego na dolarze.

Z drugiej strony nałożenie sankcji na Iran, z którym jednak reszta świata chce robić interesy, skłoni inne kraje do szukania sposobów na obejście amerykańskich restrykcji, przede wszystkim poprzez zastąpienie dolara inną walutą w transakcjach z Teheranem - prognozuje Sachs.

"Tak czy inaczej - konkluduje ekonomista - w najbliższych latach kosztowna polityka budżetowa i awanturnicze środki oraz sankcje, jakie w handlu wykorzystuje Trump, wpłyną na amerykańską gospodarkę i rolę dolara w światowym systemie finansowym".

W lipcu Trump powiedział w wywiadzie dla telewizji CNBC, że dolar jest zbyt silny i jego kurs jest niekorzystny dla USA. W ubiegłym roku spowodował konsternację i zaniepokojenie na rynkach, gdy powiedział, że dolar powinien być słabszy, co doprowadziło do gwałtownego spadku notowań amerykańskiej waluty.

Szef Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi zarzucił wtedy Stanom Zjednoczonym, że nie respektują zobowiązań przyjętych pod egidą Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Prognozy walutowe: będzie źle, ale stabilnie

Jeśli wierzyć analitykom pracującym dla banków, to czeka nas stabilizacja notowań kursów walut. Czyli że złoty pozostanie słaby, a dolar nieznacznie osłabi się względem euro.

(PAP)

fit/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 7 antek10

Za chwilę moze sie okazać że Włochy bedą ciążyć euro. Wyboru od dolara nie ma.

! Odpowiedz
2 2 talmud

to jest tylko czesc planu........:):)
https://www.scribd.com/doc/282846957/PLANET-ROTHSCHILD-1-The-Forbidden-History-of-the-New-World-Order-1763-1939

! Odpowiedz
5 7 wektorwg

I kto na tym wyszedł lepiej Polska czy Boliwja?

! Odpowiedz
16 7 wwff

Koledzy! Pamiętajmy, kto napisał Plan Balcerowicza.

Taki sam plan wprowadzono pięć lat wcześniej w Boliwii, ale ludzie się zbuntowali i trzeba było użyć wojska do tłumienia demonstracji. A Polacy ...?

! Odpowiedz
5 10 _jasko

Ukraińcy i Białorusini mieli to szczęście, że u nich nikt na to nie wpadł?

! Odpowiedz
4 13 silvio_gesell

Tak musi być, żadna główna waluta rezerwowa nie przetrwała dużo dłużej niż 100 lat. http://www.energyfuse.org/wp-content/uploads/2015/10/20120103_JPM_reserve.png

! Odpowiedz
1 9 _jasko

Którą walutę typujesz na następcę?
Bo np. siedem lat temu prezes PiS oświadczył, że jego zdaniem, polska waluta powinna pełnić funkcję "przynajmniej trzeciej waluty zapasowej w naszej części Europy, po euro i dolarze".

! Odpowiedz
2 4 rekin1986 odpowiada _jasko

Następną może być chiński juan najliczniejsza populacja i trzecia największa gospodarka świata na indyjską rupię czy rosyjskiego rubla to bym nie stawiał bo rachunek przepływu dewiz mają ujemny

! Odpowiedz
4 2 silvio_gesell odpowiada _jasko

Następcą $ będzie €

! Odpowiedz
0 0 szatniaobowiazkowa odpowiada _jasko

Obawiam się, że nikt się nie pozna na zaje..stości PLN. ;)

! Odpowiedz
EUR/USD -0,02% 1,1333
2019-02-22 22:59:00
USD/PLN -0,05% 3,8197
2019-02-22 22:59:00
EUR/PLN -0,06% 4,3300
2019-02-22 23:00:00
CHF/PLN -0,02% 3,8166
2019-02-22 23:00:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil