REKLAMA
NIE PRZEGAP

Jabłoński: Odradzamy podróże na Białoruś, która czynnie wspiera agresję rosyjską na Ukrainę

2022-07-01 15:57
publikacja
2022-07-01 15:57
Jabłoński: Odradzamy podróże na Białoruś, która czynnie wspiera agresję rosyjską na Ukrainę
Jabłoński: Odradzamy podróże na Białoruś, która czynnie wspiera agresję rosyjską na Ukrainę
fot. SHV_photo / / Shutterstock

Zalecamy dużą ostrożność i unikanie podróży na Białoruś; jest to państwo, które czynnie wspiera agresję rosyjską na Ukrainę - oświadczył w piątek we Lwowie wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński. Dodał, że przeprowadzane były też ataki na Ukrainę z terytorium Białorusi.

"Zalecamy bardzo dużą ostrożność i unikanie podróży na Białoruś. Białoruś jest państwem, które w tej wojnie czynnie wspiera agresję rosyjską, umożliwiło Putinowi przygotowanie tej wojny. Przeprowadzane były także ataki z terytorium Białorusi" - powiedział Jabłoński dziennikarzom po uroczystości przekazania 25 ambulansów Ukrainie.

Dodał, że "postawa władz białoruskich cały czas jest wroga wobec Ukrainy i wobec Polski". "Jeśli ktoś chce podejmować ryzyko, aby znajdować się na terytorium państwa, które traktuje Polskę jako wroga, powinien zdawać sobie sprawę z tego, że to ryzyko jest bardzo poważne, bo tam są wrogie zamiary" - powiedział wiceminister.

Jabłoński przypomniał, że "na Białorusi cały czas jest około tysiąca więźniów politycznych". "Nie zapominamy o tym i cały czas podejmujemy starania o ich uwolnienie. Presja międzynarodowa musi być wywierana zarówno na Rosję jak i na Białoruś" - powiedział.

Państwowy Komitet Graniczny (GPK) w Mińsku poinformował, że Białoruś znosi wizy dla obywateli Polski od 1 lipca do końca roku. W przypadku przejazdu przez ten kraj tranzytem nadal potrzebna będzie wiza. GPK napisał, że decyzję o czasowym zniesieniu wiz podjął Alaksandr Łukaszenka w celu "podtrzymania relacji dobrosąsiedzkich". Wcześniej podobne decyzje podjęto wobec obywateli Litwy i Łotwy.

W komunikacie białoruska straż graniczna uściśla, że zniesienie obowiązku wizowego obowiązywać będzie od 1 lipca do 31 grudnia włącznie. Osoby podróżujące na Białoruś będą mogły przekroczyć granicę na przejściach granicznych z Polską. Nie ma ograniczeń, dotyczących częstotliwości takich wizyt, jednak w ciągu roku kalendarzowego liczba dni spędzonych na Białorusi nie może przekroczyć 90.

Podróżni z Polski mogą poruszać się po całym terytorium kraju, włącznie ze strefą przygraniczną po uprzednim ustnym poinformowaniu o tym straży granicznej. By przekroczyć granicę, oprócz ważnego paszportu należy mieć przy sobie ubezpieczenie medyczne oraz zieloną kartę, jeśli jedzie się samochodem. Nie jest potrzebny test na COVID-19.

Wyjaśniono również, że osoby, które podróżują przez Białoruś tranzytem, muszą mieć wizę. Dotyczy to także osób, które jadą do tego kraju, by złożyć wniosek o pobyt czasowy, otrzymanie obywatelstwa lub w celu podjęcia pracy lub nauki.

Po przybyciu na Białoruś w ciągu 10 dni należy przejść procedurę meldunku.

W kwietniu władze Białorusi wprowadziły możliwość bezwizowego wjazdu do tego kraju dla obywateli Litwy i Łotwy. Początkowo obowiązywał on miesiąc, a następnie został przedłużony do końca roku. Litewskie i łotewskie MSZ, po zakomunikowaniu tej decyzji przez stronę białoruską, ponowiły zalecenie, aby obywatele ich krajów nie podróżowali na Białoruś.

Ze Lwowa Olga Łozińska (PAP)

Autor: Olga Łozińska

oloz/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (4)

dodaj komentarz
franek_bez_franka2
Panie Pawle Jabłoński rozumiem, że pan rozumie człowieka, który żyje z kwoty poniżej stanu ubóstwa, a ma do granicy 20 minut piechotą. Ma żreć brukiew, zamiast mięsa.
somebody17
Ok czyli rozumiem że ze względu na (domniemanego) biednego człowieka żyjącego przy bialoruskiej granicy polskie MSZ ma nie odradzać podróży do wrogiego państwa?
faramir_z_gondoru
Polakom nie wolno tam jechać! To niepatriotyczne kupować benzynę po 2,80 zł/litr, ser żółty 10,60 zł/kg, jajko 0,22 zł/szt. Za co Obmajtek kupi sobie kolejną willę? Skąd PIS weźmie kasę na kolejne wały i defraudacje? Siedzieć na czterech literach i dawać się strzyc jak barany.
somebody17
Dobrze znasz ceny. Mieszkasz tam?

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki