Irlandczycy zdecydują o przyszłości paktu fiskalnego

2012-05-31 04:37
publikacja
2012-05-31 04:37
Irlandczy głosują dzisiaj w referendum powszechnym w sprawie ratyfikacji unijnego paktu fiskalnego. Im bliżej referendum, tym bardziej rosło poparcie dla przeciwników paktu, choć zwolennicy zdawali się utrzymywać do końca przewagę.

Jeden z najmniejszych krajów Unii może znów pokrzyżować plany jej najpotężniejszych państw. Tak było przy głosowaniu nad Traktatem Nicejskim w 2001 i Lizbońskim w 2008 roku. Tym razem obóz NIE znów dogania kampanię TAK.

Jak się wydaje, premier Enda Kenny, zwolennik przyjęcia paktu, popełnił błąd odmawiając publicznej debaty. Wybrał telewizyjne orędzie do narodu, ale mogło to robić wrażenie, że sprawa jest przesądzona i nie podlega dyskusji. Tymczasem Irlandczycy mają wpisaną w geny niechęć do dyktatu większych narodów. Dublin zdobią plakaty kampanii NIE ze słowami Angeli Merkel, że pakt fiskalny będzie wiążący raz na zawsze i nie zmieni go już nigdy wola narodowych parlamentów. Na wielu plakatach podobiznę Merkel zdobi domalowany wąsik Hitlera.

Poseł z ramienia Sinn Fein, Gerry Adams, który przeniósł się rok temu z parlamentu w Belfaście do Dail (czyt. doil) w Dublinie mówił w swoim slocie telewizyjnym: "Wierzymy w demokrację. Demokracja daje obywatelom prawo wymówić posadę rządowi. A tego się nie da zrobić z Komisją Europejską."

Gerry Adams słabo trafia do klas średnich, ale do kampanii NIE włączył się też Declan Ganley, milioner-eurosceptyk, którego ruch Libertas przyciągnął je przed ostatnim referendum. Nic dziwnego, że dublińscy bukmacherzy typują mniej więcej równo oba możliwe wyniki referendum.Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Grzegroz Drymer, Londyn/dydŹródło:IAR
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~gazda
"Wierzymy w demokrację. Demokracja daje obywatelom prawo wymówić posadę rządowi. A tego się nie da zrobić z Komisją Europejską." Oto Irlandia jeszcze w pełni demokratyczna.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki