Ile kosztuje polisa na życie dla emerytów i rencistów?

2021-12-07 15:23
publikacja
2021-12-07 15:23
Ile kosztuje polisa na życie dla emerytów i rencistów?
Ile kosztuje polisa na życie dla emerytów i rencistów?
/ Materiał partnera

Zbliżając się do wieku emerytalnego, ludzie zaczynają zadawać sobie pytanie – co dalej? Na szczęście seniorzy w kwestii polis na życie wcale nie są pozostawieni sami sobie. Rynek ubezpieczeń bierze pod uwagę to, że społeczeństwo się starzeje i osób w wieku emerytalnym wciąż przybywa. Coraz częściej pojawiają się oferty skierowane właśnie do nich.

Osiągając wiek emerytalny, można oczywiście zastanawiać się nad tym, jak wykorzystać czas wolny od pracy. Tykający zegar jest jednak nieubłagany i osoby starsze zaczynają martwić się także tym, co stanie się w przypadku ich śmierci. Czy coś zostanie po nich dla najbliższych? Czy rodzinę będzie stać na pokrycie wszystkich kosztów związanych z pochówkiem?

Czy warto się ubezpieczać, będąc emerytem i rencistą?

Większość ogólnych warunków umowy standardowych ubezpieczeń na życie, w zależności od ubezpieczyciela, zawiera informację o kończącej się ochronie ubezpieczeniowej w wieku 60 lub 65 lat. Możliwe jest jednak znalezienie takiej oferty, która umożliwi wsparcie do 85. roku życia, a nawet bezterminowo, do końca życia. Czy ubezpieczenie w tym wieku ma sens? Z pewnością. Dzięki tego typu produktom pogrążona w smutku rodzina dostanie umówioną kwotę i nie będzie musiała martwić się o pieniądze na nagłe wydatki związane z odejściem ubezpieczonego.

Czym wyróżniają się polisy dla seniora?

Produkty dla osób starszych są trochę inne niż standardowe. Przeglądając oferty ubezpieczycieli można zauważyć, że zarówno indywidualna polisa, jak i kontynuowane indywidualnie grupowe ubezpieczenie na życie dla seniora nieco różnią się zakresem w porównaniu z tymi oferowanymi osobom młodszym. Bardzo często poważne zachorowania czy pobyt w szpitalu w wyniku choroby są wyłączone z podstawowego zakresu umowy. Nadal jednak można skorzystać ze wsparcia w postaci assistance, dopasowanego do potrzeb seniorów. Wybierając z kolei wariant bardziej rozszerzony można liczyć na więcej możliwości, choć nadal w ograniczonym zakresie.

Niektóre towarzystwa oferują również rozszerzenie ubezpieczenia na drugiego małżonka. Co więcej, czasami proponowana jest też opcja okresu bezskładkowego po przekroczeniu określonego wieku. W takiej sytuacji emeryt czy rencista ma zapewnioną ochronę ubezpieczeniową dożywotnio nawet wtedy, gdy nie będzie już odprowadzał składek.

Czy osoba starsza może przystąpić do ubezpieczenia w każdym momencie? Często ubezpieczyciele podają górną granicę wieku, np. ukończone 66, 70 czy nawet 81 lat. Jeśli emeryt nie posiadał wcześniej żadnego ubezpieczenia, to i nie każda opcja będzie dla niego dostępna, w dodatku w grę może wchodzić także okres karencji (zwłaszcza w przypadku dodatkowych umów). Nieco łatwiej mają osoby, które były już ubezpieczone u swojego pracodawcy. Mogą one nie tylko sięgnąć po nową ofertę, ale także skorzystać z możliwości indywidualnej kontynuacji ubezpieczenia grupowego.

Czy do zawarcia umowy w wieku np. powyżej 60 lat będą potrzebne badania medyczne? W końcu osoby starsze bardzo rzadko wolne są od jakichkolwiek chorób. Decyzja należy oczywiście do towarzystwa ubezpieczeniowego, jednak zwykle stosowana jest uproszczona ankieta medyczna.

Ile kosztuje polisa dla seniora?

Wiek nie musi być przeszkodą w posiadaniu ubezpieczenia na życie. Pojawia się jednak pytanie - ile kosztują tego typu polisy? Cena dla osoby 60-letniej w najbardziej podstawowym wariancie, obejmującym śmierć ubezpieczonego na sumę ubezpieczenia w wysokości 25 tys. zł, zaczyna się już od około 35 zł. Z kolei chcąc podpisać umowę w wieku 65 lat na sumę ubezpieczenia w razie śmierci na 10 tys. zł, trzeba się liczyć z tym, że najniższa składka może wynieść już 70 zł. Jak widać, zarówno gorszy stan zdrowia, późniejszy wiek w chwili przystąpienia, wyższe sumy ubezpieczenia, jak i rozszerzenie zakresu ochrony będzie wiązało się oczywiście z większymi kwotami, sięgającymi ponad 100 zł. Czy tego typu polisy są w takim razie opłacalne? Na to pytanie trzeba odpowiedzieć sobie samemu.

Gdzie znajdziesz takie ubezpieczenia dla emeryta lub rencisty? Możesz skorzystać z internetowych porównywarek, np. https://www.rankingubezpieczennazycie.pl/. Porównaj oferty, sprawdź ceny
i wybierz tę najlepszą dla siebie.

Źródło:Materiał partnera
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki