Ile i komu pożyczy Wonga.com?

Serwis Wonga.com jest największym na świecie pożyczkodawcą online. W Polsce pożycza klientom detalicznym i nie uważa Providenta za konkurencję. W Wielkiej Brytanii klientów ma także wśród przedsiębiorców, a dodatkowo oferuje zakupy internetowe na raty. Czy te same usługi wprowadzi też na polski rynek?

foto: iStockphoto/Thinkstock

O szybkich pożyczkach internetowych w Wonga.com opowiada Marcin Borowiecki, przedstawiciel firmy.

Jak wygląda pożyczanie pieniędzy w Wonga.com?

Pożyczkę można dostać błyskawicznie. Wystarczy, że klient wejdzie na naszą stronę i wypełni wniosek, a potem my automatycznie zweryfikujemy jego tożsamość, sprawdzimy go we wszystkich publicznie dostępnych źródłach informacji, w biurach informacji gospodarczej oraz - jako pierwsza firma niebankowa - również bezpośrednio w BIK-u. Decyzji kredytowej udzielamy w sposób całkowicie zautomatyzowany i szybki, co nie oznacza, że naszego klienta oceniamy pobieżnie.

Nasz system scoringowy sprawdza 8 tys. różnych rodzajów danych i według nich ocenia klientów. Decyzję podejmuje w kilka minut, klient ma możliwość zaakceptowania umowy elektronicznie, a środki szybkim przelewem trafiają na jego rachunek. W przeważającej liczbie przypadków oznacza to, że od wejścia na stronę do momentu, w którym klient ma pieniądze na koncie, mija nie więcej niż 15 minut.

foto: Wonga.com

Skąd te osiem tysięcy wskaźników? I jak wobec tego wygląda wniosek?

W formularzu jest około 20-30 pól do wypełnienia. Podstawowe informacje o osobie, o jej dochodach, adres czy numer rachunku, którym się posługuje. Większość informacji jest pobierana później z zewnętrznych źródeł danych.

O pożyczkach Wonga.com mówicie, że są dla osób, których internet jest naturalnym środowiskiem. Na polskim rynku mamy za to dużego gracza, Providenta. Według jego danych 24-26 proc. Polaków nie spłaca pożyczek w terminie. Czy braliście pod uwagę te liczby?

Wonga oferuje produkt całkowicie inny, dla zupełnie innego segmentu klientów. Nasze pożyczki są dla osób biegłych w posługiwaniu się internetem, które korzystają z wielu różnych usług online, w tym z usług finansowych, mają rachunek bankowy, mają do niego dostęp przez sieć. To diametralnie różni naszych klientów od rynku docelowego Providenta.


»Nowa fala pożyczania – jak się zachęca do chwilówek?

Kolejna rzecz ważna z punktu ryzyka, o którym wspomniano: my korzystamy bezpośrednio z Biura Informacji Kredytowej. Wszyscy nasi klienci są w BIK-u sprawdzani. Dla nas jest to ograniczenie ryzyka, co pozwala podjąć lepszą, odpowiedzialną decyzję kredytową. Możemy się lepiej upewnić, że dana osoba poradzi sobie ze spłatą pożyczki. Dodatkowo dajemy klientom wartość w postaci pozytywnego wpisu w ich historii kredytowej. I docelowy klient, i sposób weryfikacji diametralnie różnią nas od Providenta - to nie jest dla nas konkurencja.

Wonga.com: Provident nie jest naszą konkurencją

Sprawdzanie historii kredytowej klienta broni przed zjawiskiem polegającym na odsyłaniu dłużnika przez wierzyciela do innego pożyczkodawcy, żeby zaciągnął nowy dług na spłatę poprzedniego. Spodziewacie się, że pojawią się również i tacy klienci?

Wiemy z badań, że bardzo niewiele osób używa tego rodzaju finansowania do spłaty innych zobowiązań. Oczywiście może się to zdarzyć, ale na tym polega rola naszego modelu oceny ryzyka, żeby takie zjawiska wyeliminować.

Sami ograniczamy możliwość refinansowania pożyczki, czyli na przykład jej przedłużania. Mamy ograniczenie do trzech przedłużeń, po czym restrukturyzujemy dług. Przeznaczeniem tego typu pożyczki ma być finansowanie krótkoterminowe. Klientom, którzy mają problem ze spłatą, restrukturyzujemy zadłużenie i rozkładamy je w czasie.


»Jeden z parabanków będzie korzystał z BIK

Mówimy dużo o kliencie detalicznym, ale w Wielkiej Brytanii macie też klientów biznesowych, sprzedawców, branżę e-commerce. Wyodrębniliście nawet oddzielny serwis, PayLater. Jak to będzie wyglądało w Polsce? Czy zamierzacie rozszerzyć swoją działalność na polskich sprzedawców internetowych?

Rzeczywiście w Wielkiej Brytanii są jeszcze dwa inne produkty, które oferuje Wonga .Są to Wonga for Business, czyli produkt dla małych przedsiębiorstw, z dłuższym okresem finansowania i dużo większą wartością pożyczki, bo do 30 tys. funtów, oraz PayLater, produkt do płatności ratalnych w zakupach online. W Polsce przyglądamy się, jakie jest zapotrzebowanie na te produkty, natomiast jeszcze nie podjęliśmy decyzji, żeby któryś z nich wprowadzić. To będzie zależało od tego, co zaobserwujemy na rynku.

Zakupy na raty. Klient wybiera towar w sieci, a konto w PayLater pozwala zapłacić w ratach w ciągu następnych 3 miesięcy. Prowizja to 7 proc. kwoty, minimum 7 funtów. foto: PayLater.pl

W Polsce mamy od jakiegoś czasu internetowe raty PayU. Czy myśleliście o podobnych usługach związanych z ratami?

Tak, zastanawialiśmy się nad tym, ale w tej chwili uważamy, że największe zapotrzebowanie jest na krótkoterminowe finansowanie. Nie ma w tej chwili żadnej alternatywy dla tego segmentu dobrych i wygodnych klientów. Nie ma alternatywy dla kart kredytowych, które w rzeczywistości są długoterminowym zobowiązaniem, a jest segment klientów, którzy nie chcą się na długo zobowiązywać, nie chcą nawiązywać długoterminowej relacji - chcą zaciągnąć szybką pożyczkę, spłacić ją i mieć z głowy. Dlatego to jest segment, w którym zaczęliśmy, ale przyglądamy się też innym możliwościom.

Rozmawiała Katarzyna Jeznach
redaktor eCommerce.edu.pl

Katarzyna Jeznach

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~mirek

myślę iż jeśli ktoś potrzebuje szybkiej gotówki może sobie pożyczyć coś na szybko ale musi to być osoba sumienna no i oczywiście musi oddać gotówkę na czas ja kiedyś wziałem tak chwilówkę dzięki stronie www.supernovafinansowa.pl wybrałem tam najkorzystniejsza ofertę i potem jak najszybciej oddałem nie ma co się bać jeśli sami jesteśmy dokładni i uczciwi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~autork

Ja, mimo pozytywnej historii kredytowej, braku zadłużeń i innych (po prostu jestem w stanie pożyczkę spłacić) nie dostaję pożyczki nawet na kwotę 300 zł! PORAŻKA!

! Odpowiedz
0 2 ~telimena33

A może masz jakieś niezapłacone raty albo coś i wpisali Cię do BIK. Co najeżdżasz na firmę, która rzetelnie weryfikuje klientów i patrzy w różnych bazach.

! Odpowiedz
0 0 ~oewonga odpowiada ~telimena33

Witam! Telimena33, zgadza się, niespłacone zobowiązania mogą być przyczyną negatywnej historii kredytowej w bazach, które sprawdzamy weryfikując potencjalnych Klientów. Wonga.com podejmując decyzję o udzieleniu pożyczki sprawdza potencjalnych Klientów w następujących bazach: Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A., Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A., BIG InfoMonitor S.A. i Biuro Informacji Kredytowej S.A.

W razie pojawienia się dodatkowych pytań jestem do dyspozycji. Zapraszam również do bezpośredniego kontaktu z naszą infolinią pod numerem 22 388 88 88* lub skorzystania z chata na naszej stronie https://www.wonga.pl/live_chat?utm_source=bankier.

Pozdrawiam
Tomasz | Ekspert wonga.com

* Koszt połączenia zgodny z taryfą opłat operatora.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~asd odpowiada ~telimena33

Mylisz się. Nie mam pojecia na czym polega ta weryfikacja. Pożyczka 700zł na 8 rat-odmowa. zjezdzajac tak w doł z ciekawosci doszedlem do kwoty 200zł na 9 rat przy splacie miesiecznej okolo 25zł (nie pamietam dokladnie) i za kazdym razem odmowa :D Po weryfikacji jakas informacja w stylu że zostalem zweryfikowany jako sumienny pożyczkobiorca ale nie sa pewni czy podolam spłacie :D ahahah. Zaznaczam, że pracuje na umowe o prace od kilku miesiecy w jednej firmie, nigdy nie bralem kredytu ani zadnej pozyczki. Netto srednio 2100

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~KC

Wyludzili 10 groszy i cisza. Niepolecam. Zlodzieje

! Odpowiedz
0 1 ~Łongakom

Najlepsza jest reklama tegoż Łongakom w TV. Tam jakiś niedorozwinięty facet bierze pożyczkę na suszarkę, i ponoć jego dziewczyna jest bardzo zadowolona.... Tzn. 50 zł. pewnie na 100 rat wziął, a dziewczyna z pod mostu?

! Odpowiedz
0 2 ~involved

Niestety nie przyznano mi pożyczki chociaż nie mam ani kredytu hipotetycznego, ani żadnych innych pożyczek, nie mam nikogo na utrzymaniu, nie mam samochodu w leasingu.... Porażka!

! Odpowiedz
0 2 ~IQrówne147

Facet, ciesz się z tego, faktyczne oprocentowanie tzw. pożyczki sięga 500% rocznie!!! Chyba że masz IQ<84...

! Odpowiedz