REKLAMA
DZIEŃ UE

Home office odchodzi do lamusa. Firmy ściągają pracowników do biur

2023-09-18 06:56
publikacja
2023-09-18 06:56

Większość firm chciałaby przywrócić pełną pracę stacjonarną, lecz opór pracowników często ogranicza takie zapędy - czytamy w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Home office odchodzi do lamusa. Firmy ściągają pracowników do biur
Home office odchodzi do lamusa. Firmy ściągają pracowników do biur
fot. Monkey Business Images / / Shutterstock

"Rzeczpospolita", powołując się na najnowszy raport międzynarodowego projektu dedykowanego pracy z domu WFH Research, podaje, że wiosną tego roku pracownicy zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin wykonywali swoje obowiązki średnio przez jeden dzień w tygodniu z domu. Raport jest wynikiem badania, które objęło pracowników ze średnim i wyższym wykształceniem w 34 krajach świata, w tym w Polsce.

"Nasz kraj obniżał nieco globalny wskaźnik; polscy uczestnicy badania pracowali z domu średnio przez trzy czwarte dnia w tygodniu, co w praktyce oznacza, że większość z nich wykonywała swoją pracę wyłącznie stacjonarnie. Podobnie zresztą jak większość pracowników na świecie, bo ponad dwie trzecie badanych pracowało wyłącznie w biurze" - czytamy.

"Rz" dodaje, że drugi co do popularności był model hybrydowy, w którym funkcjonowała ponad jedna czwarta badanych. "Tylko niespełna 8 proc. z nich pracowało w pełni zdalnie" - pisze gazeta.

"Rzeczpospolita zauważa, że eksperci WFH Research zwracają uwagę na to, że globalną średnią podwyższają kraje anglosaskie, na czele z Kanadą i Wielką Brytanią. "Tam średnia liczba dni pracy z domu zbliża się do dwóch tygodniowo. Nieco gorzej (1,4 dnia) wypadają tu Stany Zjednoczone, gdzie od ponad roku informacje o cięciach zatrudnienia w dużych spółkach technologicznych przeplatają się z komunikatami czołowych korporacji, które już stanowczo wzywają swoich pracowników do powrotu do biur. Przynajmniej na dwa–trzy dni w tygodniu" - czytamy.(PAP)

mchom/ sdd/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (32)

dodaj komentarz
maryclark
Za chęcią ściągania pracowników do biur kryje się zwykła kontrola. Ktoś nie może przeżyć, że się nie patrzy pracownikowi na ręce. Na szczęście pracuję w normalnej firmie, w której nie ma chęci chorej inwigilacji, a rozliczana jestem za efekty pracy. Praca jest nie tylko zdalna, ale i elastyczna, bo szefostwo rozumie, że poza pracą Za chęcią ściągania pracowników do biur kryje się zwykła kontrola. Ktoś nie może przeżyć, że się nie patrzy pracownikowi na ręce. Na szczęście pracuję w normalnej firmie, w której nie ma chęci chorej inwigilacji, a rozliczana jestem za efekty pracy. Praca jest nie tylko zdalna, ale i elastyczna, bo szefostwo rozumie, że poza pracą są też dzieci, sprawy zdrowotne, rodzinne, prywatne. Dla nich liczy się to, żeby praca była wykonana, a nie to, żebym udowadniała, że pracuję jeżdżąc do biura bezproduktywnie i dla zasady (albo dla zaspokojenia czyjejś skłonności do kontroli). Poza tym czas to pieniądz. Tracąc trzy godziny na dojazdy wte i wewte tracę możliwość dorobienia, bo mogłabym w tym czasie przyjąć swoich klientów. Więc sorry, ale nie. Żadnej pracy stacjonarnej nie będzie. O 16:00 zamykam laptopa i mam swoje życie, i ono jest tylko moje.
piotr76
Faktem jest, że część firm próbuje wrócić do stacjonarnego modelu pracy na openspejsie. Drugim faktem jest to, że odejścia pracowników dość skutecznie powstrzymują te zapędy.
chmiels
I gdzie pójdą? Spółdzielni programistów nikt nie widział
moravietz
To nieekologicznie tak, kompletnie anty Fit For 55 i agendzie 2030 xD
wizytator
A po ciul mają wracać? Tworzyć korki na drogach? Nikt za nimi nie tęskni, tylko zarząd nie może tego przełknąć że musi ludziom płacić za siedzenie w domu przy kompie.
moravietz
1-2 godziny na dojazd dziennie, to 5-10tygodniowo czyli 20-40h miesiecznie ukradzionych mi z czasu dla rodziny. Rozumiem, ze dolicza mi do wynagrodzenia wraz z kosztami dojazdów? (pytanie retoryczne z pogranicza szydery). Dlatego powrot do biura nie wchodzi w gre.
chmiels odpowiada moravietz
Dolicza się jak i wcześniej - płaca więcej niż przy zbieraniu ziemniaków u sąsiada za płotem, no i ciepło jest.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
trolley
dawaj przykłady które to niby firmy
secundus odpowiada trolley
niech ci wystarczy jak powiem, że banki, nie tylko ten, w którym pracuję, wiem o takich sytuacjach w innych bankach

S.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki