REKLAMA

Holenderscy politycy chcą zakazu działalności lobbingowej dla byłych członków rządu

2021-09-07 17:35
publikacja
2021-09-07 17:35
Holenderscy politycy chcą zakazu działalności lobbingowej dla byłych członków rządu
Holenderscy politycy chcą zakazu działalności lobbingowej dla byłych członków rządu
fot. Menno van der Haven / / Shutterstock

Po tym jak Cora van Nieuwenhuizen zrezygnowała z ministerialnej posady i została lobbystką m.in. firm Shell, Vattenfall i Gazprom część partii politycznych w Holandii chce zakazu lobbingu dla byłych członków rządu - informują media.

Według dziennika „De Telegraaf” była minister ma teraz zarabiać ćwierć miliona euro miesięcznie.

Van Nieuwenhuizen jeszcze do ubiegłego tygodnia była ministrem infrastruktury i gospodarki wodnej. Zrezygnowała ze stanowiska, które pełniła w gabinecie premiera Marka Ruttego od 2017 roku i od 1 października obejmie funkcję szefowej Vereniging Energie-Nederland, stowarzyszenia branży firm energetycznych, takich jak Shell, RWE, Vattenfall, BP czy Gazprom.

Dwa lata temu ówczesna minister zapowiadała, że będzie się ubiegać o stanowisko przywódcy liberałów (VVD) i chciałaby zastąpić Ruttego.

„Odejście minister van Nieuwenhuizen to symbol upadku klasy politycznej” – skomentował jej przejście do sektora energetycznego najpopularniejszy dziennik Niderlandów „De Telegraaf”. Z ustaleń gazety wynika, że była minister ma zarabiać 250 tys. euro miesięcznie za dwa dni pracy tygodniowo.

„Liberalna VVD pokazuje, że lekceważy każdą formę etyki” – ocenia stołeczny dziennik „Het Parool” i postuluje wprowadzenie 10-letniego zakazu lobbingu dla byłych członków rządu.

Zarówno opozycja jak i część partii koalicyjnych opowiedziała się za zaostrzeniem przepisów. Partia Pracy (PvdA), Partia Socjalistyczna (SP), prawicowa JA21 i koalicyjni socjalliberałowie (D66) chcą, aby byłych ministrów obowiązywały podobne zasady jak byłych europosłów - informuje dziennik „De Volkskrant”.

Europarlamentarzyści nie mogą pracować w branży, jaką zajmowali się w Parlamencie Europejskim przez 18 miesięcy po wygaśnięciu mandatu - przypomina gazeta.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Polityka na świecie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki