REKLAMA

Garść rad dla przyszłego przedsiębiorcy

Jarosław Ryba2013-03-02 06:00
publikacja
2013-03-02 06:00

A więc chcesz zostać przedsiębiorcą? Zobacz, co zrobić w pierwszej kolejności, a czego unikać, zakładając pierwszy biznes.

Szukając pomysłu na pieniądze, trzeba sobie odpowiedzieć na bardzo ważne pytania: kto, komu i za co będzie płacił? Brak doprecyzowania kwestii tego, na czym tak naprawdę firma ma zarabiać, to jeden z powszechniejszych problemów w startupach. Przed uruchomieniem biznesu dobrze poszukać przynajmniej jednego klienta na swoje produkty, aby zweryfikować, czy pomysł na przychody rzeczywiście działa.

Nie bądź przesadnie innowacyjny. To nieprawda, że aby przebić się na rynku, trzeba się wyróżnić. Innowacyjność to wyświechtane hasło, które może ma rację bytu w koncernach i na uczelniach, gdzie są środki na badania, ale nie w small biznesie. Zamiast wymyślać następny Facebook, otwórz warsztat samochodowy, pierogarnię albo siłownię w małym mieście. Zdziwisz się, ile można zarobić na tak pozornie nudnej i powszechnej działalności.


Od samego początku pilnuj dokumentów. W Polsce nadal panuje kult pieczątek i papierkologia; nawet nie wiesz, kiedy niezbędny okaże się jakiś świstek sprzed lat, który chciałeś wyrzucić. Dobrze też na bieżąco sporządzać elektroniczne kopie istotnych dokumentów. Dobrej jakości wielofunkcyjne urządzenia biurowe do skanowania i drukowania są dostępne już za 350 zł - ten zakup jest absolutnie niezbędny.

Dokumentacja musi być nie tylko pełna, ale też zgodna ze stanem faktycznym. Prowadź biznes uczciwie, nie wykazuj kosztów, których nie poniosłeś, znaj przepisy i przestrzegaj ich, a żadna urzędowa kontrola nie będzie ci straszna. Znajomość przepisów przyda się też w urzędach - większość spraw naprawdę można tam załatwić sprawnie pod warunkiem, że przychodzimy przygotowani i nie boimy się zadawać pytań.


Do biznesu znajdź wspólnika. Przyda się nie tylko po to, aby podzielić się pracą, ale przede wszystkim będziecie się wzajemnie motywować, gdy przyjdzie znużenie pracą. Na początku jasno określcie swoje obszary kompetencji w przedsięwzięciu i to, kto ma decydujący głos. Spiszcie umowę. Jeden wspólnik wystarczy, dwóch to już tłok i "demokratyczne" głosowania nad każdym detalem.

Zrobiłeś szacunkowy kosztorys przedsięwzięcia? Pomnóż końcową kwotę razy dwa, bo zawsze pojawiają się niespodziewane wydatki. A gdy już zaczniesz wydawać, trzymaj stałe, sztywne koszty (rata leasingowa za samochód, dzierżawa powierzchni biurowej, abonamenty telefoniczne) na jak najniższym poziomie. Uratuje cię to, gdy przyjdzie kilka gorszych miesięcy pod rząd.


Nie wchodź w biznesy niskomarżowe. Ryzykujesz własne pieniądze, żeby dużo zarobić, a nie miło spędzać czas - pasje i hobby zrealizujesz dopiero za zarobione pieniądze. Biznes z małym ryzykiem i małym zyskiem to zły pomysł. Jeżeli szukasz bezpieczeństwa i pewnych pieniędzy, to po prostu idź na etat.

Jarosław Ryba

Bankier.pl

zdjęcia: Thinkstock

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~Blackstones
Blackstones. Gotowe spółki.
Jesteśmy największym dostawcą gotowych spółek w Polsce. Nasi klienci to czołowe kancelarie prawnicze, fundusze inwestycyjne, deweloperzy, zagraniczni i krajowi przedsiębiorcy. Profesjonaliści kładą nacisk na najwyższą jakość produktu z jednoczesnym zachowaniem rozsądnych kosztów. Nie decyduj się pochopnie
Blackstones. Gotowe spółki.
Jesteśmy największym dostawcą gotowych spółek w Polsce. Nasi klienci to czołowe kancelarie prawnicze, fundusze inwestycyjne, deweloperzy, zagraniczni i krajowi przedsiębiorcy. Profesjonaliści kładą nacisk na najwyższą jakość produktu z jednoczesnym zachowaniem rozsądnych kosztów. Nie decyduj się pochopnie na zakup spółki od innych podmiotów przed sprawdzeniem jakości i ceny naszego produktu. Nasze spółki są tworzone i prowadzone przez zespół wysoko wyspecjalizowanych prawników oraz księgowych, którzy skupiają się wyłącznie na Twoich spółkach. Nasi konkurenci nie zawsze posiadają doświadczenie potrzebne w tym zakresie.

Nasza oferta:
tworzenie spółek
sprzedaż nowoutworzonych spółek gotowych do prowadzenia działalności
sprzedaż spółek utworzonych w latach ubiegłych, nie prowadzących dotychczas działalności
sprzedaż „czystych” spółek działających w przeszłości
usługi sekretariatu korporacyjnego, zgodności z wymogami i przepisami, rejestrowanie podmiotów, rejestracja w urzędach skarbowych, otwieranie rachunków bankowych oraz inne usługi wsparcia
rozwiązanie, likwidacja lub nabycie spółek już nie potrzebnych
Nasze spółki są zarejestrowane, posiadają w pełni opłacony kapitał zakładowy, finansowo oraz prawnie spełniają wszystkie wymogi nałożone przepisami prawa, posiadają prowadzone na bieżąco księgi rachunkowe, rachunek bankowy oraz siedzibę w Warszawie.

Blackstones jest firmą świadczącą powyższe usługi (w Polsce), wyróżniającą się spośród konkurencji specjalistyczną ekspertyzą i najniższymi cenami na rynku. Posiadamy bogate doświadczenie w świadczeniu wyżej wymienionych usług. Żadna inna firma na polskim rynku nie dorównuje oferowanej przez Blackstones niezwykłej kombinacji profesjonalizmu, jakości i cen świadczonych usług. Za nasze produkty pobieramy z góry ustalone, stałe opłaty.

www.blackstones.eu
post@blackstones.eu
T+48223908400

gotowa spółka, jaką założyć firmę, chcę otworzyć firmę, jak założyć swoją firmę, założenie firmy, jaką otworzyć firmę, jaką firmę założyć, założenie firmy warszawa, rejestracja firmy krok po kroku, jaką firmę warto założyć, spółkę sprzedam, sprzedaż spółki, kupię spółkę, rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, sprzedaż spółki z o.o.
~Analityk
Pytania zbyt szerokie aby coś konkretnie odpowiedzieć - sam chętnie poznałbym jakąś cudowna receptę. Niestety skoro nie jest pan geniuszem to pozostaje mądrze pracować - wcześniej pomysł przemyśleć i przeliczyć. Ta infografika może być użyteczna [url]http://www.resulto.pl/baza-wiedzy/jak-napisac-biznes-plan-Pytania zbyt szerokie aby coś konkretnie odpowiedzieć - sam chętnie poznałbym jakąś cudowna receptę. Niestety skoro nie jest pan geniuszem to pozostaje mądrze pracować - wcześniej pomysł przemyśleć i przeliczyć. Ta infografika może być użyteczna [url]http://www.resulto.pl/baza-wiedzy/jak-napisac-biznes-plan-infografika/[/url]
~Jan
Mógłbym pana obrazić za te rady.Ale ,proponuję samemu założyć firmę i więcej nie doradzać, tylko się wziąć za dokształcanie.
~JR
Czekamy na pana rady. Beda dobre, opublikujemy
~as
każdy młody hamburger przesiębiorcą a kto będzie łopata robił ?
~Qr
Z takim podejściem nie osiągniesz sukcesu.
~pppoooo
Jedna rada. Wiać z tego burdelu
~dezel
Jeżeli nie nisko marżowy, to co ja mam w tym biznesie robić.
Z żadnym molochem ja nie wygram. W przejściu dla pieszych jak będę handlował skarpetkami, to mnie straż zwinie i taki mandat wlepi,że się odechce.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki