REKLAMA
PIT 2023

WĘGRYFidesz nie zgadza się na rozpoczęcie przez UE negocjacji z Ukrainą

2023-12-06 10:42
publikacja
2023-12-06 10:42

Rządzący na Węgrzech Fidesz przedłożył w parlamencie projekt rezolucji przeciwko rozpoczęciu przez Unię Europejską negocjacji akcesyjnych z Ukrainą – poinformował szef grupy parlamentarnej partii Mate Kocsis. Według niego Kijów nie powinien w procesie akcesyjnym wyprzedzić krajów bałkańskich, które czekają na przystąpienie do UE.

Fidesz nie zgadza się na rozpoczęcie przez UE negocjacji z Ukrainą
Fidesz nie zgadza się na rozpoczęcie przez UE negocjacji z Ukrainą
fot. ruben26photo / / Shutterstock

„W przypadku Ukrainy przywódcy państw Unii Europejskiej muszą przede wszystkim przeprowadzić strategiczną dyskusję na temat tego, jakich relacji pragnie UE z Ukrainą i jaki wpływ będzie miało ewentualne członkostwo Ukrainy na budżet, politykę spójności i politykę rolną Wspólnoty” – napisano w uzasadnieniu projektu, znajdującego się na stronie internetowej węgierskiego parlamentu.

„Jesteśmy przeciwni rozpoczęciu przez Ukrainę negocjacji akcesyjnych z UE i przedłożyliśmy parlamentowi rezolucję w tej sprawie” – napisał Kocsis na Facebooku. „Komisja Europejska nie może stosować podwójnych standardów. Kraje kandydujące zawsze musiały spełniać wszystkie kryteria. Nie można robić wyjątków ze względu na aktualną politykę i ideologię” – dodał.

Węgry sprzeciwiają się nie tylko rozpoczęciu rozmów akcesyjnych z Ukrainą, ale też zmianom w unijnym budżecie w celu dalszej pomocy finansowej dla zmagającego się rosyjską agresją zbrojną kraju.

W czwartek temat Ukrainy będzie przedmiotem rozmów pomiędzy premierem Węgier Viktorem Orbanem a prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Wcześniej Orban wysłał dwa listy do przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela, w których domagał się „strategicznej dyskusji” nad dotychczasową polityką unijną wobec wojny na Ukrainie. W jednym z listów stwierdził też, że oczekiwania, że na posiedzeniu Rady Europejskiej może zostać podjęta decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie przystąpienia Ukrainy do UE, są nieuzasadnione.

Z Budapesztu Marcin Furdyna (PAP)

mrf/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (1)

dodaj komentarz
karbinadel
Poszczuć ich Cenckiewieczem

Powiązane: Ukraina w Unii Europejskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki