REKLAMA

Faktury tylko do paragonów z NIP-em od stycznia

2019-09-09 10:05
publikacja
2019-09-09 10:05

Do paragonów bez wskazanego NIP-u nabywcy nie będzie można wystawiać faktur. Zmiana ma przeciwdziałać wyłudzeniom VAT.

fot. / / YAY Foto
Od 1 stycznia 2020 r. wystawienie faktury dokumentującej sprzedaż zaewidencjonowaną przy zastosowaniu kasy fiskalnej będzie możliwe pod warunkiem, że paragon zawiera NIP nabywcy. Zmianę tę uzasadniono koniecznością przeciwdziałania praktykom polegającym na wystawianiu tzw. pustych faktur do paragonów pozostawionych przez klientów i zebranych przez sprzedawcę. Proceder ten występował m.in. przy sprzedaży paliwa i materiałów budowlanych.

Nowa zasada wystawiania faktur jest skutkiem nowelizacji art. 106b ustawy o VAT.  Obowiązek ten nie będzie dotyczył jednak usług taksówek osobowych, z wyłączeniem wynajmu samochodów osobowych z kierowcą (PKWiU 49.32.11.0).

Naruszenie tego obowiązku będzie obwarowane surowymi sankcjami. Stwierdzenie wystawienia faktury VAT do paragonu, który nie zawierał numeru NIP nabywcy, będzie skutkowało nałożeniem na sprzedawcę dodatkowego zobowiązania podatkowego (sankcji VAT) w wysokości 100 proc. kwoty podatku na tej fakturze. Takie same sankcje będą groziły nabywcy, który ujmie taką fakturę w swojej ewidencji (art. 109a ustawy o VAT). Sankcji VAT nie będzie się natomiast ustalać w stosunku do osób fizycznych, które ponoszą w takiej sytuacji odpowiedzialność przewidzianą przepisami kodeksu karnego skarbowego.

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
arudni
W niemczech np biorę kwit na stacji paliw, zwyczajny paragon. Wrzucam go w koszty i nikt nie ma bólu zęba, że nie ma nipu, nie ma nr auta... Brawo Polsko, oby więcej takich ułatwień, życie stanie się łatwiejsze...... Eh
carlito1
Ja bym chciał żeby podatki były tak proste , że nie opłacałoby się oszukiwać... W mętnej wodzie gówno pływa....
piotrde
To akurat słuszne. Zawsze biorę fakturę więc dla mnie nie będzie żadnej zmiany... Lewe faktury zawsze były problemem ale nikt nigdy nie chciał się nimi zająć. Sprzedawcy na stacjach paliw dorabiali w ten sposób kilka zł mc.
prezes_jan
Idziecie w dobrym kierunku. Więcej restrykcji, biurokracji i podatków, a miliony młodych osób, które wyjechały za granicę, napewno wrócą.
jasnowidzacy
Brawo nareszcie prosto i skutecznie. Carlito już płacze bo mu się "biznes" psuje. Oszukując na podatkach przyczyniasz się do ich wzrostu.

Powiązane: Wyłudzenia VAT-u

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki