REKLAMA

Rosyjski sąd ukarał Facebooka grzywną

2019-04-12 15:40
publikacja
2019-04-12 15:40

Rosyjski sąd ukarał w piątek Facebooka grzywną za niepoinformowanie władz, gdzie przechowuje dane rosyjskich użytkowników. Grzywna wynosi 3 tys. rubli, czyli ok. 47 dolarów.

fot. Reuters / / FORUM

Rosyjskie prawo wymaga od mediów społecznościowych, by dane rosyjskich użytkowników były przechowywane na serwerach znajdujących się w Rosji. Reuters podkreśla, że jedynym instrumentem, jaki obecnie Moskwa ma do wyegzekwowania tego prawa są grzywny, aczkolwiek bardzo małe, bądź zablokowanie usług online, co jednak wiąże się z wieloma technicznymi trudnościami.

Na początku kwietnia moskiewski sąd nałożył taką samą grzywnę (3 tys. rubli) na Twittera za nieprzekazanie rosyjskim władzom informacji o lokalizacji danych rosyjskich użytkowników serwisu.

Rosyjski Roskomnadzor, który jest państwowym regulatorem w sferze mediów i internetu, poinformował w lutym, że sporządził protokoły o wykroczeniu administracyjnym wobec Twittera i Facebooka, które - według urzędu - nie przedstawiły informacji o lokalizacji na terytorium Rosji danych swoich rosyjskich użytkowników. Maksymalna przewidziana przepisami kara za tego rodzaju naruszenia wynosi 5 tys. rubli.

W 2015 roku w Rosji przyjęto ustawę o lokalizacji danych osobowych. Każda firma, rosyjska lub zagraniczna, której celem jest współpraca z rosyjskimi użytkownikami, powinna zapewniać rejestrowanie, gromadzenie i przechowywanie danych osobowych obywateli Rosji, wykorzystując serwery znajdujące się na terytorium tego kraju. (PAP)

az/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki