Facebook w obliczu kolejnej kary. Za gigantyczny wyciek numerów telefonów

Ta facebookowa wpadka porównywana jest do wstrząsającej afery Cambrigde Analytica. Ostatnio portal społecznościowy nie ma dobrej passy. Jak się okazuje, tym razem 419 mln numerów telefonów "leżało" sobie w sieci i każdy mógł je pobrać. Nie były bowiem w żaden sposób zabezpieczone. 

Topór Unii Europejskiej wisi nad Facebookiem za naruszenia RODO. Mieszkańcy stanu Illinois domagają się łącznie nawet 35 mld dolarów za "opcję rozpoznawania twarzy na zdjęciach", a wizerunek portalu nadal nie może podnieść się po słynnym śledztwie dotyczącym targetowania politycznego, za które nałożono karę 5 mld dolarów. Do tej listy dołączył niezabezpieczony serwer firmy, na którym zapisane były dane dotyczące prawie 420 mln numerów telefonów i krótkich opisów do nich przyporządkowanych.

Jakie dane wyciekły wraz z numerami telefonów?

  • unikalny identyfikator użytkownika Facebooka i przypisany do niego numer telefonu
  • datę urodzin
  • kraj
  • płeć
  • rodzinne miasto ("Z:")
  • miejsce zamieszkania ("Mieszka w:)

Jak donosi TechCrunch.com, użytkownicy, których dane wyciekły, pochodzili z kilku krajów, w tym 133 mln z USA, 18 mln z Wielkiej Brytanii, a 50 mln - z Wietnamu. Serwer nie był zabezpieczony hasłem, dlatego ktokolwiek chciał, mógł je ściągnąć. 

Cytowany rzecznik Facebooka Jay Nancarrow zapewnia, że zestaw danych jest przestarzały. Ma co najmniej rok, ponieważ to wówczas wprowadziliśmy zmiany, które nie pozwalają na odnalezienie innych użytkowników po ich numerach telefonów. Nie znaleźliśmy też dowodów, że ktoś przejął konto lub wykonywał inne operacje na profilach użytkowników".

Agata Wojciechowska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 14 django

Więc to dlatego miałem wczoraj ponad dwa telefony!... biorę prawnika i idę po odszkodowanie od faceboka.

! Odpowiedz
34 18 ajwaj

Dosc szybko na warunki kal-bojów zareagowali prokuratorzy (zapowiadal prez. Trump):

""Facebook jest badany przez prokuratorów generalnych za naruszenia antymonopolowe
Jednocześnie Big Tech staje w obliczu szerszego dochodzenia w sprawie swoich uprawnień, ponieważ Departament Sprawiedliwości bada również takie firmy jak Facebook i Google pod kątem potencjalnych naruszeń prawa antymonopolowego.
Tymczasem inna grupa stanów ma ogłosić osobne dochodzenie w sprawie Google w przyszłym tygodniu.
Śledztwo jest prowadzone przez prokuratora generalnego Nowego Jorku Letitię James i obejmuje prokuratora generalnego z Kolorado, Florydy, Iowa, Nebraski, Karoliny Północnej, Ohio, Tennessee i Dystryktu Kolumbii.

„Nawet największa na świecie platforma mediów społecznościowych musi przestrzegać prawa i szanować konsumentów” - powiedział James w oświadczeniu.

Jestem dumny z tego, że mogę prowadzić dwupartyjna koalicję prokuratorów generalnych w celu zbadania, czy Facebook udusił konkurencję i nie naraża użytkowników na ryzyko”.

https://www.theverge.com/2019/9/6/20852566/facebook-antitrust-investigation-states-attorneys-general-letitia-james-big-tech

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
36 16 ajwaj

PISy oczywiscie dobrowolnie zrezgnowali z odszkodowan
na SMS od swojej sekty

KRESY.PL

! Odpowiedz
14 23 cowabunga

Jak będą do Was potem dzwonić sprzedawcy garnków , kołderek i masaży to wiecie do kogo trzeba mieć pretensje....

! Odpowiedz
0 62 myslcie_samodzielnie

Zwykła firma w świetle RODO pewnie by upadła za takie traktowanie danych swoich klientów. Dla wiadomości: Messenger ściąga wszystkie kontakty, numery, smsy z smartfona i skanuje wszystkie pliki jakie na nim mamy. Wystarczy że znajomy mający nasz numer to zainstaluje to my już lądujemy w ich bazie, bez świadomości i pozwoleń.

! Odpowiedz
3 58 truenemezis

Co za bezczelne brednie, że zestaw danych jest przestarzały. Z tego wniosek, że użytkownicy pejsbuka raz na rok zmieniają swoje numery telefonów, płeć, datę urodzin?

! Odpowiedz
16 29 skaurus

Osobiście mi to dynda, wszystkie dane jakie mam podane są fałszywe (data urodzenia to listopad 1920, maszyna zaakceptuje prawie wszystko) a numeru nigdy nie podawałem. Mam 26 znajmowych których znam osobiście bo z każdym kiedyś piłem, bawią mnie ludzie którzy mają 4000 znajomych i postują nawet kolor swojej porannej kupy :)

Po prostu FB to duże ułatwienie w kontaktach jak dużo podróżujesz a nie każdy ma messangera, wygodniejsze od emaila czy hangouta w gmailu bo każdy ma, nawet jak jest martwą duszą to czasami zajrzy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
9 23 jasiek2017

Mam dokladnie tak samo, zadne dane nie sa prawdziwe a info z prosba o podanie nr tel zawsze wyrzucam.

! Odpowiedz
1 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
4 32 jes

Oczywiście nawet dolar nie trafi do użytkowników.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.