REKLAMA

Europejska Sieć Rad Sądownictwa wykluczyła polską KRS

2021-10-28 16:41, akt.2021-10-28 18:09
publikacja
2021-10-28 16:41
aktualizacja
2021-10-28 18:09
Europejska Sieć Rad Sądownictwa wykluczyła polską KRS
Europejska Sieć Rad Sądownictwa wykluczyła polską KRS
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Nadzwyczajne Zgromadzenie Ogólne Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ), które odbywa się w Wilnie wykluczyło w czwartek polską Krajową Radę Sądownictwa (KRS).

Główny zarzut dotyczył braku niezależności KRS od władzy – poinformowano podczas konferencji prasowej. Zdaniem stowarzyszenia sposób wyboru sędziów członków KRS nie gwarantuje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a taka niezależność jest warunkiem członkostwa w ENCJ.

Zarząd stowarzyszenia zarzuca polskiej KRS, że nie jest ona niezależna od władzy politycznej. Organizacja zaznacza, że jej zdaniem sposób wyboru sędziów członków KRS nie gwarantuje niezależności od władzy ustawodawczej i wykonawczej, a właśnie taka niezależność jest warunkiem członkostwa w ENCJ.

"To nie jest decyzja, którą chcielibyśmy w jakikolwiek sposób świętować. Polska KRS była jednym z członków-założycieli Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa i wniosła ogromny wkład w pracę naszej sieci. Decyzja o wyrzuceniu jednego z członków z naszych struktur jest kontrintuicyjna i jest decyzją, której nie podjęliśmy z lekkim sercem" - mówił na czwartkowej konferencji przewodniczący Sieci Filippo Donati.

Podkreślał, że decyzję tę podjęto na rzecz obrony wartości Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa oraz wartości, na których musi być oparta każda z poszczególnych krajowych rad. "Rady sądownictwa muszą być niezależne od władzy wykonawczej i ustawodawczej, a zatem stać na straży sądownictwa i poszczególnych sędziów, gdy ci znajdują się w stanie zagrożenia. Idea tego, że sędziowie mają siedzieć cicho, absolutnie nie ma zastosowania, kiedy stawką jest niezawisłość sądownictwa. W tym przypadku sędziowie mają święty obowiązek mówić o obronie swoich praw" - mówił.

"Musi być powiedziane jasno, że nie zamykamy tutaj drzwi dla polskiej KRS" - podkreślił jednak szef ENCJ. "Gdy KRS spełni wymogi niezawisłości od władzy politycznej, z wielką przyjemnością przyjmiemy Radę w nasze szeregi" - dodał.

Za wykluczeniem KRS zagłosowało 86 członków ENCJ, sześciu wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciwko.

Przewodniczący KRS Paweł Styrna odmówił udziału w odbywającym się w Wilnie zgromadzeniu ogólnym ENCJ. W swym liście do przewodniczącego europejskiej sieć rad Filippo Donatiemu wskazał, że "decyzja ENCJ o zawieszeniu KRS w prawach członka tej organizacji została podjęta bez podstawy prawnej i jest sprzeczna ze Statutem ENCJ".

Wniosek o usunięcie polskiej KRS z organizacji złożył w maju ubiegłego roku zarząd ENCJ. Jak argumentowano wtedy, KRS rażąco narusza zasady europejskiej sieci rad dotyczące ochrony niezależności sądownictwa, obrony wymiaru sprawiedliwości, a także poszczególnych sędziów. W efekcie zaproponowano zgromadzeniu ogólnemu ENCJ wydalenie KRS z szeregów organizacji.

ENCJ organizuje swoje posiedzenia w różnych krajach członkowskich. Tym razem nadzwyczajne zgromadzenie zorganizowano w Wilnie. Posiedzenie odbywa się w dniach 28-29 października, ale jego głównym punktem była dyskusja i głosowanie wniosku o wykluczenie KRS.

Styrna: decyzja ENCJ nie będzie miała wpływu na działalność KRS

Decyzja ENCJ, nie będzie miała wpływu na działalność KRS. Bez względu na opinie organizacji międzynarodowych, Rada była i jest konstytucyjnym, niezależnym organem, stojącym na straży niezawisłości sędziów i niezależności sądów - powiedział PAP przewodniczący KRS sędzia Paweł Styrna.

"Rada nie będzie ulegała żadnej presji, także ze strony organów międzynarodowych" - podkreślił ponadto przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa.

W czwartek nadzwyczajne zgromadzenie ogólne Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) wykluczyło ze swoich szeregów polską Krajową Radę Sądownictwa. Jak poinformowano podczas konferencji prasowej ENCJ w Wilnie główny zarzut dotyczył braku niezależności KRS od władzy. "Gdy KRS spełni wymogi niezawisłości od władzy politycznej, z wielką przyjemnością przyjmiemy Radę w nasze szeregi" - mówił przewodniczący ENCJ Filippo Donati.

Przewodniczący KRS sędzia Styrna powiedział PAP w czwartek po ogłoszeniu decyzji przez ENCJ, że Rada pozostaje otwarta na rozmowy. "Nie będziemy unikali kontaktów z ENCJ, natomiast według nas inicjatywa leży po stronie Stowarzyszenia, które tak naprawdę ponosi pełną odpowiedzialność za ten kryzys, który zaistniał" - dodał.

Sędzia Styrna zaznaczył, że ENCJ "nie podejmowała żadnych działań mających na celu podjęcie dialogu i wyjaśnienie wątpliwości, które sama zgłasza". "Zostaliśmy zawieszeni w 2018 r. i od tego czasu ENCJ nie utrzymuje z nami żadnego kontaktu pomimo tego, że KRS wysyłała wyjaśnienia dotyczące sytuacji i statusu Rady. Pomimo tego Stowarzyszenie izolowało Radę, nie informowało o swoich pracach, uniemożliwiało spotkania i wyjaśnienie sytuacji, jaka jest w Polsce" - wskazał.

O zawieszeniu polskiej KRS w prawach członka organizacji ENCJ zdecydowała w połowie września 2018 r. W ocenie tej organizacji polska Rada "nie spełnia wymogów ENCJ dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej". ENCJ zapowiedziała wtedy, że będzie monitorować działania KRS.

Z kolei KRS w stanowisku przesłanym w ubiegłym roku do ENCJ zapewniła, że działa w sposób jawny i transparentny. Zdaniem polskiej Rady stawiane jej przez europejską organizację zarzuty braku niezależności od władzy wykonawczej są ogólnikowe i niepodparte konkretnymi przykładami. Wcześniej KRS przyjęła stanowisko, w którym poinformowała, że nie jest dłużej zainteresowana członkostwem w ENCJ, jeżeli organizacja ta uważa, iż dozwolone jest kwestionowanie umocowania prezydenta i KRS do powoływania sędziów w Polsce.

We wtorek przewodniczący Styrna informował PAP, że odmówił udziału w zgromadzeniu ogólnym ENCJ w Wilnie. List w tej sprawie sędzia Styrna wysłał przewodniczącemu Donatiemu. "Dziękuję za informację o Nadzwyczajnym Zgromadzeniu Ogólnym Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, które odbędzie się w Wilnie. Nie wezmę udziału w tym spotkaniu. Uważam, że decyzja ENCJ o zawieszeniu KRS w prawach członka tej organizacji została podjęta bez podstawy prawnej i jest sprzeczna ze statutem ENCJ. Warunkiem udziału w spotkaniach w ramach Sieci jest więc uprzednie uchylenie uchwały Zgromadzenia Ogólnego o zawieszeniu KRS w prawach członka" - oświadczył w tym liście szef KRS.(PAP)

autor: Marcin Jabłoński

mja/ mark/

Z Wilna Aleksandra Akińczo. Sonia Otfinowska, Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
1a2b
To w końcu wykluczyła, wyrzuciła czy zawiesiła. Zdecydujcie się. Osobiście jestem zwolennikiem wygaszania tego typu ponadpaństwowych sitw.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
and00
No to teraz czas wykluczyć to polityczne ciało

A nie, to Niemieckie, czyli z definicji jest OK
langdon25
Kiedy pis zostanie usunięty z grona cywilizowanych partii politycznych ?
pstrzezek
Dość długo czekali z tą decyzją. Za moment polska władza i powiązane z nią organy będą oglądali tylko plecy innych instytycji. W odróżnieniu od trolli które na kolanach oglądają zupełnie inne organa ;))
kimdzonk
ktoś wczesniej słyszał o takiej Sieci Rad ??? kolejne forum jewrejskich pierdzi-stołków
samsza
komisarze, plany 5-letnie, zakaz podważania sojuszy, promowanie wartości, kraj rad,
nic nowego
pstrzezek
Wywalili? To najlepiej powiedzieć że ta instytycja nic nie znaczy. To samo powiesz po wyjściu z UE PiSarzu
demeryt_69
Gdzie planujesz się zatrzymać?

Powiązane: Burzliwe prace nad przepisami o sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki