Elektrownia atomowa w Polsce za 12-15 lat

Rząd jest bliski podjęcia decyzji o budowie elektrowni atomowej - dowiedziała się "Rzeczpospolita". Jeśli wszystko pójdzie dobrze, powstanie ona za 12-15 lat.

Propozycja budowy elektrowni jądrowej w Polsce znajdzie się w przygotowywanym przez Ministerstwo Gospodarki dokumencie "Polityka energetyczna Polski do 2030 roku", który ma powstać jeszcze w tym półroczu. Koszt budowy takiej elektrowni to co najmniej kilka miliardów euro- informuje "Rzeczpospolita". Zakładano, że może ona powstać w Żarnowcu, ale lokalizacji jeszcze nie wybrano.

Jak powiedział "Rzeczpospolitej" dyrektor Departamentu Energetyki Ministerstwa Gospodarki Zbigniew Kamieński, nie ma możliwości pominięcia w naszym bilansie energetycznym kilkanaście lat energii jądrowej

Obecnie większość energii w Polsce pochodzi z elektrowni konwencjonalnych wykorzystujących węgiel -ponad 90 procent. Spośród naszych sąsiadów tylko Białoruś nie ma elektrowni atomowych. W Europie budowane są reaktory we Francji i Finlandii. Podobne plany jak podaje "Rzeczpospolita" , i to zaawansowane, mają miedzy innymi Bułgaria i Słowacja.

Nowy zapis w "Polityce energetycznej" o potrzebie produkcji w kraju energii jądrowej to dopiero początek drogi- czytamy w gazecie. Rząd może zająć się tym dokumentem dopiero w czwartym kwartale. Prawdziwa walka o atom na pewno rozegra się w Sejmie, bo potrzebne będą nowe ustawy.

Badania wskazują, że Polacy cały czas boją się energii atomowej. Ze styczniowego sondażu GfK Polonia , przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej", wynika, że 56 procent Polaków jest jej przeciwnych.

IAR/"Rzeczpospolita"/as/dyd
Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~endi

Precz z elektrownią atomową z Polskiej ziemi , jej awaria lub zamach terrorystyczny może zabić setki tysięcy ludzi a ziemię skazić substancjami promieniotwórczymi a więc rakotwórczymi na setki tysięcy lat.Ludzie opamiętajcie się , czy nie dostrzegacie potwornego zagrożenia ? pieniądze to nie wszystko , lepiej zainwestować w obowiązkowe kolektory słoneczne w każdym nowym budynku, dopłaty do budowy nowych kolektorów , dopłaty do ociepleń budynków oraz system farm wiatrowych.Z pewnością Unia dołożyłaby na ten cel więcej niż na budowę elektrowni atomowych.Zobaczcie jak pięknie w Polsce działa system manipulacji ludżmi -wszyscy są za bo to są ; nowe miejsca pracy , tania energia a same elektrownie atomowe są w 100-tu % bezpieczne PRZERAŻAJĄCE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! OBUDŻCIE SIĘ !!!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~jasiek

elektrowniom atomowym mówimy NIE. kilka argumentów:
-jestesmy uzależnieni od gazu rosyjskiego,ok. francuzi szukają własnie takiego jelenia; chcą nam wcisną reaktor żeby sie pozbyc problemu i uzależnic nas od ich uranu (dla tych którzy sie nie orientują nie mamy budować własnej EA, ale kupic z francji. Ciekawe dlaczego? ??).
-możemy wybudopwać własną EA i brać uran z Rosji :)
-uran jak węgiel sie kończy (szacunkowo za 30 lat) ale to nie argument bo
-czas 'życia' EA to 25-30 lat :), a
-po 20 latach sie zwraca inwestycja, ALE:
-przez następne tysiące lat trzeba składować te odpady w bezpieczny sposób i
-odpady te otaczac kordonem wojska żeby komuś nie przyszło do głowy sie niebezpiecznie zabawiać,
-czarnobyl to błąd człowieka. w naszej EA też będą pracować ludzie,
-terroryzm
-świat masowo odchodzi od EA (poczytajcie troche co sie dzieje i pisze na ten temat np. w niemczech)
-wiatr, słońce, woda geotermia - tańsze, właściwie nieskończone źródła energii w pełni ekologiczne FAŁSZ:'polska nie ma źródeł geotermalnych' - są i to niemałe
-część kosztów elktrowni, wiatrowych, wodnych itp. fundnie nam unia
-praktyka, udowadniająca że awarie to nie tylko Czarnobyl (np.czerwiec 2008 Krszko w Słowenii i EA w czeskich Dukovanach miały awarie praktycznie w tym samym czasie i jak po Czarnobylu przez pierwsze, decydujące godziny informacje były niejawne,listopad 2007 - w litewskim Ignalinie awaria tego typu co w czarnobylu, ale zażegnana z fartem, marzec 2007 - Temelin - wyciek do wód, 2006 Three Mile Island - katastrofa porównywana z Czarnobylem, to tylko ost. lata!!!)
-EA to długoterminowy kredyt dla Polski.
-dane z USA: rzeczywisty koszt budowy elektrowni atomowej może być większy o 50-70%. od kosztu planowanego.
-czasy kiedy posiadanie EA świadczyło o sile państwa minęły i nie wrócą
-koszta, koszta, koszta energia dla odbiorcy (konsumenta) z EA dla odbiorcy jest droga
-nie słuchajmy propagandy tylko poczytajmy o faktach!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~endi

I jeszcze dodajcie setki tysięcy ofiar czernobyla nie tylko w samym byłym ZSSR ale w całym regionie- także u nas.Myślicie ,że gwałtowny wzrost zachorowań na raka szczególnie białaczki to się z nieba wziął ? Może śp. Agata Mróz złapała swoją białaczkę z Czernobyla - wystarczy kontakt z promieniotwórczą substancją np. grzybkami marynowanymi ze wschodu i koniec - to jest bomba z opóżnionym zapłonem.Zobaczcie też jak gwałtownie wzrosła liczba ludzi w Polsce z różnego rodzaju guzkami , torbielami tarczycy - co drugi polak je ma !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Bolek

To jest bardzo zastanawiające !!!, Bandziorów i drobnych złodziejaszków
za kradzież i przestepstwa pozbawia się wolności na kilka lat. To jest prawidłowe działanie Wymiaru Sprawiedliwości. Ale kto ukarze Tych co wstrzymali budowę elektrowni atomowej w Żarnowcu i narazili społeczeństwo na straty w wysokości
około 10 - 12 miliardów zł.
To Panowie Pan Tadeusz Mazowiecki ,Pan Syryjczyk i wielu innych. Myślę, że tą sprawą powinno poważnie zajać się ABW - u.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~czerwony red

myślę że elektrownia jest potrzebna a najlepsze miejsce to Warszawa okolice sejmu

! Odpowiedz
0 0 ~sqwind

Elektrownie atomowe nie są już takim zagrożeniem dla srodowiska jak kilkanaście lat temu.Problem-skąd wziąć do nich paliwo.Osobiście wolałbym mieszkać w pobliżu elektrowni atomowej niż elektrociepłowni na węgiel.

! Odpowiedz
0 0 ~mapi odpowiada ~sqwind

o budowie, nie będzie problemu z pytaniem gdzie umiejscowić tę "hydrę" ... zgłoś akces, że chciałbyś ją miec pod nosem..

! Odpowiedz
0 0 ~sqwind odpowiada ~mapi

Dnia 2008-04-06 o godz. 12:11 ~mapi napisał(a):
> o budowie, nie będzie problemu z pytaniem gdzie umiejscowić
> tę "hydrę" ... zgłoś akces, że chciałbyś
> ją miec pod nosem..


Osobiście tez wolałbym mieć za oknem elektrownie atomową niż konwencjonalną.Proponuje lokalizacje na terenie Krakowa Bonarki-puste,niezagospodarowane okolice,gdzie przez lata było składowisko Solvayu.Dobry dojazd koleją,gorszy drogowy,choć na wyciągnięcie reki autostrada.Przeciwników takiej lokalizacji proszę o pokazanie skutków negatywnych takowej inwestycji na przykładzie Francji,Szwecji,Niemiec,USA.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~endi odpowiada ~sqwind

Jesteś ekspertem w dziedzinie atomistyki, inżynierii , ochrony antyterrorystycznej również tej z Rosji... , zajmujesz się geologią , ekonomią ??? czy jak ciele bezmyślnie klepiesz te bzdury którymi karmi Cię Polska telewizja ?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
PKNORLEN -1,16% 81,62
2020-01-28 17:04:31
ROPA 1,75% 59,19
2020-01-28 18:05:00

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil