REKLAMA

Dziewięć groszy na sto kilometrów. To możliwe

2014-10-11 14:58
publikacja
2014-10-11 14:58
Dziewięć groszy na sto kilometrów. To możliwe
Dziewięć groszy na sto kilometrów. To możliwe
fot. iStock/Thinkstock / / Thinkstock

Dziewięć groszy na sto kilometrów. To możliwe. Młodzi naukowcy z całej Polski spotkali się w Warszawie. Przed gmachem głównym Politechniki prezentują skonstruowane przez siebie super-ekonomiczne pojazdy, także łaziki i maszyny latające.

Źródło: Politechnika ŚląskaBolid "Mushellka" skonstruowany przez studentów Politechniki Śląskiej

Super-ekonomiczny bolid "Mushellka" jest dziełem zespołu Smart-Power z Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Menedżer tego zespołu Mateusz Wąsik przekonuje, że polska młoda kadra naukowa ma wielkie możliwości. W jego ocenie, "ludzie nie są problemem", nie ma też blokady młodych przez starą kadrę. Kłopoty są tylko z pieniędzmi na badania i realizację projektów. Mateusz Wąsik uważa, że powinny nastąpić zmiany legislacyjne upraszczające procedury przyznawania grantów.

"Pieniądze na projekty leżą na ulicy", uważa z kolei Kazimierz Dzierżek, prodziekan wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, gdzie młodzi naukowcy skonstruowali Hyperiona, czyli łazika marsjańskiego. Jego zdaniem, młodzi są niecierpliwi i niejednokrotnie sami zaprzepaszczają szanse nie doprowadzając projektów do końca. "U nas, jeśli ktoś ma fajny pomysł, zawsze znajdziemy pieniądze", powiedział Polskiemu Radiu.

Wystawę obejrzała też minister nauki i szkolnictwa wyższego. Lena Kolarska -Bobińska w rozmowie z Polskim Radiem podkreśliła "ogrom" możliwości, z jakich dziś mogą korzystać młodzi naukowcy. "Może się oczywiście gdzieś zdarzyć niezrozumienie dla ich pomysłów, ale mogą korzystać z tak wielu dróg i grantów, że nie da się tego porównać z latami moich studiów" , stwierdziła.

Lena Kolarska -Bobińska na Politechnice Warszawskiej zainaugurowała kampanię propagującą zawód naukowca. Konferencja i towarzysząca jej wystawa potrwa do 17.00.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)A.Kołodziejska/tk

Źródło:IAR
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~jss
bicie piany dla ciemnego luda
~liczacy
Należałoby wymienić cały rząd za to, że działają na szkodę Polski. NBP będzie mógł skupować obligacje rządowe, czyli mówiąc krótko – zacznie drukować polskie złote. Takie posunięcie doprowadzi jedynie do hiperinflacji, jak po upadku komunizmu. Nic z tego dobrego nie wyniknie. Ale przecież politycy chcą dla Należałoby wymienić cały rząd za to, że działają na szkodę Polski. NBP będzie mógł skupować obligacje rządowe, czyli mówiąc krótko – zacznie drukować polskie złote. Takie posunięcie doprowadzi jedynie do hiperinflacji, jak po upadku komunizmu. Nic z tego dobrego nie wyniknie. Ale przecież politycy chcą dla obywateli jak najlepiej. Jako rozwinięcie tematu polecam http://independenttrader.pl/239,czas_zaczac_dodruk_zlotowek.html
~hm
Ministra żyje w swoim świecie - świecie korupcji, nepotyzmu, kolesiostwa, łapówkarstwa. Ja oczekiwałbym od niej konkrentów, a nie mowy-trawy. Mamy bardzo utalentowanych ludzi, ale system zniszczy ich potencjał i zapał. Skończą w zagranicznych korporacjach, wspierając obcy know-how.
~Paweł
Rower - zero groszy na 100 kilometrów. No chyba, że złapiesz gumę.
~Nerwus
Hulajnoga tu już nawet gumy nie złapiesz..
~Biały
zero groszy na 100km? Czyli rozumiem że nie jesz i nie pijesz? Podczas zwiększonego wysiłku, spalasz więcej kalorii. To oznacza że będziesz bardziej głodny, i więcej zjesz. Tak, można powiedzieć że rower tankujesz jedzeniem.I uwierz, ale na 100km na rowerze wydasz dużo więcej na jedzenie niż 9gr
~plazowicz
A koszty żarcia i płynów? Najtańszy obiad to 11 zł.
~lol
A kierowca jak spali kalorie, to musi jeść - im większy kierowca - tym więcej. Jedzenie nie jest darmowe.
~Rad
Jak się po drodze będzie pić wodę z kałuży to rzeczywiście.
~Dżejms
Bardzo praktyczne te bolidy i zapewne wygodne.Już zrobili u nas prototyp elektrycznego auta po to aby orzec że jest drogo i nie wdrożyć do produkcji. Marnowanie pieniędzy. Niech sobie na takie zabawy zbierają po rodzinie a nie granty z podatków. Projektować rzeczy sensowne i nadające się do produkcji.Zobaczmy co my tu mamy Bardzo praktyczne te bolidy i zapewne wygodne.Już zrobili u nas prototyp elektrycznego auta po to aby orzec że jest drogo i nie wdrożyć do produkcji. Marnowanie pieniędzy. Niech sobie na takie zabawy zbierają po rodzinie a nie granty z podatków. Projektować rzeczy sensowne i nadające się do produkcji.Zobaczmy co my tu mamy - opony wąskie jak w rowerze - OK - jeszcze pewnie twarde jak kamień dla małych oporów toczenia - to tramwaje są lepsze - stal po stali. Jak nie ma pewnej elastyczności to będzie czuć każde ziarnko piasku - o to chodzi? A przyczepność tak wąskiej opony przy większych prędkościach? To są zabawy a nie realne konstrukcje do użytku.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki