REKLAMA

Złoty słabnie do dolara po decyzji RPP i danych z USA

2022-10-05 09:49, akt.2022-10-05 16:38
publikacja
2022-10-05 09:49
aktualizacja
2022-10-05 16:38

Po okresie podwyższonej zmienności z ostatnich dni środowy poranek przyniósł uspokojenie na rynkach walutowych. Polski złoty pozostawał bardzo słaby w oczekiwaniu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej, po której zaczął jednak dynamicznie tracić.

Złoty słabnie do dolara po decyzji RPP i danych z USA
Złoty słabnie do dolara po decyzji RPP i danych z USA
fot. Karolina Grabowska / / Pexels

[Aktualizacja godz. 16.30] Po decyzji RPP o braku podwyżki stóp procentowych na rynku obserwowane jest wyraźne osłabienie złotego. Dodatkowo zestaw danych z amerykańskiej gospodarki (m.in.wskaźnik ISM dla usług, raport ADP), lepszych od prognoz wspiera umocnienie dolara względem euro i innych walut, przesądzając o popołudniowym osłabieniu polskiej waluty. 

Około godz. 16.30 kurs EUR/USD wynosił 0,9842 euro, dolar był wyceniany na 4,907 zł, a euro na 4,8279 zł.

Jeszcze tydzień temu euro w relacji do dolara było najsłabsze od 20 lat, a amerykańska waluta na polskim rynku po raz pierwszy w historii kosztowała ponad 5 zł. To już jest przeszłość. Kurs EUR/USD w środę rano wynosił 0,9950 i był już bliski parytetu 1 do 1, jaki po raz ostatni widzieliśmy dwa tygodnie temu.

Niestety, wydatne umocnienie euro w stosunku do dolara nie za bardzo pomogło polskiemu złotemu. O 9:50 kurs euro wynosił 4,8187 zł i był o grosz wyższy niż we wtorek wieczorem. Co prawda to o 7 groszy mniej niż w piątek, lecz zarazem wciąż wartość niemal ekstremalnie wysoka jak na historyczne standardy. Kurs EUR/PLN przekraczał poziom 4,80 zł tylko cztery razy w historii: w lutym ’09, w marcu ’22, lipcu ’22 oraz na przełomie września i października ’22.

Teraz polski rynek walutowy oczekuje na popołudniowy komunikat z Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomiści typują podwyżkę stóp procentowych NBP tylko o 25 pb. i zakładają, że RPP nie obwieści zapowiadanego wcześniej zakończenia cyklu podwyżek.

Dolar amerykański w środę rano kosztował 4,8463 zł i był o 2,8 grosza droższy niż dzień wcześniej. Na fali nagłego powrotu apetytu na ryzyko na światowych rynkach finansowych dolar słabnie od początku tygodnia. W rezultacie w ciągu ostatnich kilku dni potaniał o przeszło 20 grosz, spadając z rekordowo wysokiego poziomu 5,0539 zł.

Z historycznego szczytu spadły także notowania franka szwajcarskiego, o poranku wycenianego na 4,9244 zł. Jeszcze w ubiegły czwartek frank kosztował rekordowe 5,1258 zł. Zatrzymane zostało odbicie na parze funt-złoty. Brytyjską walutę można dziś było wymienić na 5,5255 zł.

KK

Tematy
Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Szukasz pracownika? Znajdź go na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
jas2
Złoty słabnie do dolara po decyzji RPP i danych z USA?
Nie. To euro słabnie do dolara.

Nasza RPP jest wielka!
baibina
Dobrze ze kurs hrywny do złotego pozostaje stały! Oni tam już chyba wiedzą w finansach dlaczego
lukaszslask
no wiec tak...stopy mialy isc do gory jak m2 zaczal przekraczac 5 tys za m2.....
nie rozumiem tylko tego,ze nieruchomosci zdrozaly o 100%,a RPP mowila,ze grozi nam deflacja itp,nigdzie,podkreslam nigdzie nie uwzgledniono tych drozejacych cen nieruchow w inflacji....
wiec tu nas oszukano
niestety teraz podwyzszanie stop powoduje
no wiec tak...stopy mialy isc do gory jak m2 zaczal przekraczac 5 tys za m2.....
nie rozumiem tylko tego,ze nieruchomosci zdrozaly o 100%,a RPP mowila,ze grozi nam deflacja itp,nigdzie,podkreslam nigdzie nie uwzgledniono tych drozejacych cen nieruchow w inflacji....
wiec tu nas oszukano
niestety teraz podwyzszanie stop powoduje tylko hiperinflacje.....czemu????
bo jak Pani dentystce drozeja raty i leasingi na gabinet i sprzety to dzwiga cene za swoja usluge
jak fabryka produkujaca maslo ma wyzsze raty i leasingi to dzwiga cene masla itp i tak w kolko
bo dopusciliscie do tych cen i to nie tylko wina Rzadu,tez Bankow,bo tj juz pisalem stopy mialy isc do gory jak m2 nieruchomosci zaczal przekraczac 5 tys m2
innocelis
dopiero co wczoraj pisaliście że złoty odzyskuje teren. Już odzyskał? :D
jaszczura
Jakie jeszcze złe i kosztowne decyje podejmie partia Prawo i Sprawiedliwość, żeby wygrać wybory?
socjalistyczneg
To na razie rozgrzewka...azymut 6 pln, podziękujcie panu z NYBYPYPY
bgiem
Ale jest coś jeszcze szczególnie specyficznego dla Polski, związanego z inflacją. Otóż mamy także takich polskich twórców inflacji. To ci, którzy proponują, aby natychmiast podnieść wynagrodzenia na przykład o 20%. To są twórcy inflacji. Szanowni państwo, oni proponują taki schemat, taki scenariusz, z jakim mieliśmy do czynienia Ale jest coś jeszcze szczególnie specyficznego dla Polski, związanego z inflacją. Otóż mamy także takich polskich twórców inflacji. To ci, którzy proponują, aby natychmiast podnieść wynagrodzenia na przykład o 20%. To są twórcy inflacji. Szanowni państwo, oni proponują taki schemat, taki scenariusz, z jakim mieliśmy do czynienia w Turcji. Niektórzy mają krótką pamięć, ale przypomnijmy sobie rok, dwa lata temu Turcja, to inflacja na poziomie 12-15%.
Brzmi znajomo?
Dziś w Turcji inflację mamy na poziomie 60%. A więc ci, którzy proponują takie recepty chcą doprowadzić do Hiperinflacji.
Dlaczego? Zapytajcie ich.
(Mateusz Morawiecki podczas XIV EKG w Katowicach 2022r.)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki