REKLAMA

Czy Brexit grozi Wielkiej Brytanii recesją?

2016-08-05 11:23
publikacja
2016-08-05 11:23
fot. Stefan Wermuth / FORUM

Po obniżeniu brytyjskiej stopy procentowej z pół do jednej czwartej procent, jest ona najniższa w ponad 300-letniej historii Banku Anglii. Część ekspertów uważa, że to posuniecie potwierdza obawy przed recesją po zwycięstwie Brexitu w unijnym referendum.

Wśród tych, którzy nie zgadzają się z taką diagnozą, jest kanclerz skarbu Philip Hammond, który powiedział, że niższa stopa procentowa pomoże krajowi przejść przez okres zmian. Również gubernator Banku Anglii Mark Carney, który przed referendum ostrzegał przed możliwą recesją, wyraził zaufanie do siły brytyjskiej gospodarki. "Wielka Brytania przedefiniuje swoje otwarcie na przepływ towarów, usług, ludzi i kapitału" - mówi. Jego zdaniem, pewne kroki dostosowawcze do nowych realiów mogą się okazać trudne, a wiele zajmie sporo czasu. Mark Carney jest jednak przekonany, że Wielka Brytania może sobie poradzić ze zmianą.

Dzisiejszy "Daily Telegraph" uspokaja Brytyjczyków, że cała Europa przeżywa okres wielkiego spowolnienia gospodarczego, funt był od dawna zbyt drogi, a trudności finansowe Włoch są znacznie gorsze. Składa też część odpowiedzialności za zachwianie finansowe na samospełniającą się negatywną propagandę zapaści gospodarczej, jaką głosili przed referendum zwolennicy pozostania w Unii Europejskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Grzegorz Drymer-Londyn/dw/wk

Źródło:IAR
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki