REKLAMA

Czerwień zdominowała rynki. Mocny spadek WIG20

2015-04-17 17:11
publikacja
2015-04-17 17:11
fot. Borys Skrzyński / FORUM

Obawy o przyszłość Grecji, które od dwóch dni skutecznie dołują notowania indeksów na Zachodzie, dziś dotarły do Polski. WIG wprawdzie zdołał nad ranem poprawić siedmioletnie maksima, popołudnie przyniosło jednak silne przeceny notowanych na GPW spółek.

Na arenie międzynarodowej ważą się losy Grecji. Deklaracje greckiego rządu dotyczące pustej kasy państwowej w Atenach i zapowiedzi wierzycieli sugerujące, że Ateny nie powinny liczyć na ustępstwa, rodzą silne obawy dotyczące pokrycia przez Grecję zapadających w najbliższych dniach zobowiązań. Niepewność zmaterializowała się na rynkach, które tydzień kończą w bardzo słabym stylu. Pod koniec giełdowego dnia strata DAX-a zanotowana podczas dzisiejszej sesji wynosiła 2,4%, włoski FTSE MIB tracił 2,2%, a paryski CAC40 1,6%. Osuwała się także giełda grecka, która zanotowała straty sięgające 3%.

Obawy o Grecję uderzyły w WIG20
Obawy o Grecję uderzyły w WIG20 (Bankier.pl)

Spadki nie ominęły również Polski. Mimo niezłego początku sesji, nadwiślańskie indeksy szybko znalazły się pod kreską. Ostatecznie WIG zakończył dzień 1,26% pod kreską. Najmocniej szerokiemu rynkowi ciążyły blue chipy - WIG20 stracił dzisiaj aż 1,59%. Najsłabiej w jego składzie spisywały się akcje Synthosa (-4,2%) oraz PZU (-3,0%). Ponad 2% straty zanotowali także akcjonariusze BZ WBK, Polsatu i mBanku. Ponad kreską zdołały się utrzymać jedynie trzy spółki; Eurocash, Tauron i Bogdanka. Najwięcej zyskiwała ostatnia z nich - Lubelski Węgiel umocnił się o 1,3%.

Indeks średnich spółek - mimo świetnej postawy Kernela (+5,7%) - stracił 0,78%. Indeks obciążały mocne przeceny banków: Getin Noble (-4,6%), Millennium (-2,0%) i Handlowego (-2,0%) oraz spółek, które niedawno opuściły WIG20: JSW (-2,2%) i Lotosu (-2,7%). Najlepiej na rynku wypadły spółki małe, jednak sWIG80 również zakończył dzień pod kreską (-0,36%).

Adam Torchała

Źródło:
Tematy

Komentarze (13)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~semperparatus
Jesteś hieną...tuczysz się na nieszczęściu innych...
~jasnowidz
A sprytni Grecy już zamówili od Pana Putina pociski S-300 w razie jakby Angela przykleiła na samolocikach czarny krzyżyk i chciała z krucjatą na Greków przyfrunąć, co ostatnio jest modne (Drony czy jakoś tam to teraz nazywają)
~Orwel
To się nazywa: „Drony w ataku na terorystyczne gniazda oporu”
~rygar
Luftwaffe ma czarne krzyzyki caly czas, nei trzeba nic przyklejac
~jasnowidz odpowiada ~rygar
Ale nie maja załamanych końcówek te krzyżyki jeszcze.
~hi odpowiada ~jasnowidz
Luftwaffe nigdy nie miały załamanych końcówek.
~semperparatus
Za straty i cierpienia z lat II Wojny powinni zarekwirować szwabom cały majątek w Grecji...i oczywiście nie oddawać żadnych-wykreowanych zresztą z powietrza-pseudo-długów...Dotyczy to także innych krajów poszkodowanych przez III Rzeszę,głównie Polski...
~jasnowidz
„Obawy o przyszłość Grecji” Chwila moment: Proszę nie wciskać mi nastrojów malwersantów i chciwców bankowych. Po prostu Grecy to sprytny naród i istnieje wreszcie szansa że nauczą bankierów moresu (konsekwencji). I tym prostym sposobem mamy szansę na przerwanie światowego systemu niewolni finansowej. Przypominam „Obawy o przyszłość Grecji” Chwila moment: Proszę nie wciskać mi nastrojów malwersantów i chciwców bankowych. Po prostu Grecy to sprytny naród i istnieje wreszcie szansa że nauczą bankierów moresu (konsekwencji). I tym prostym sposobem mamy szansę na przerwanie światowego systemu niewolni finansowej. Przypominam ryzyko występuje zawsze po obydwu stronach, pożyczkodawcy i pożyczko biorcy, nakładane na siebie dobrowolnie. Hahaha
daniel21usa
zapomnial napisac ze budimex tez sobie sporo urusl

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki