REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Coraz więcej oszustw przy użyciu przelewów. Nowe dane NBP

Wojciech Boczoń2022-05-10 08:29analityk Bankier.pl
publikacja
2022-05-10 08:29

Banki podają, że w IV kwartale wzrosła liczba transakcji oszukańczych kartami płatniczymi – wynika z nowego raportu Narodowego Banku Polskiego. Przybyło też oszustw z wykorzystaniem przelewów. Bank centralny uspokaja jednak, twierdząc, że nadal skala fraudów jest niewielka.

Coraz więcej oszustw przy użyciu przelewów. Nowe dane NBP
Coraz więcej oszustw przy użyciu przelewów. Nowe dane NBP
fot. JLStock / / Shutterstock

Co kwartał Narodowy Bank Polski publikuje raport na temat transakcji oszukańczych z wykorzystaniem bezgotówkowych instrumentów płatniczych. Najnowsze dostępne dane dotyczą IV kwartału 2021 roku. Według informacji pochodzących od banków w omawianym okresie wzrosła liczba transakcji oszukańczych kartami o 3,3 proc. do poziomu 61,8 tys. Jednocześnie pod względem wartości nastąpił spadek o 2,8 proc. do poziomu 21,3 mln zł. Dominującą część oszustw kartami płatniczymi stanowiły przestępstwa wynikające z transakcji dokonywanych bezgotówkowo, których pod względem liczby było 97 proc., a pod względem wartości 92,9 proc.

Nieco inne dane płyną od agentów rozliczeniowych. Według informacji dostarczonych przez te podmioty w IV kwartale 2021 r. odnotowano ponad 8,4 tys. operacji oszukańczych dokonanych kartami płatniczymi na kwotę blisko 4,8 mln zł, co w stosunku do poprzedniego kwartału oznacza spadek liczby o 23,9 proc. i wartości o 21,3 proc.

Różnica w prezentowanych danych między agentami a bankami wynika z faktu, że dane od agentów rozliczeniowych nie obejmują transakcji dokonywanych w bankomatach kartami skradzionymi lub sfałszowanymi i transakcji oszukańczych dokonanych poza granicami kraju kartami wydanymi w Polsce. Z kolei dane z banków nie obejmują transakcji oszukańczych dokonanych w Polsce kartami wydanymi w innych krajach.

Z danych udostępnionych przez banki wynika, że w IV kwartale 2021 r. dominowały oszustwa zaklasyfikowane do kategorii Inne (69,5 proc.). W jej ramach instytucje przekazują głównie informacje o transakcjach dokonanych z wykorzystaniem danych karty bez jej fizycznej obecności. Oszustwa kartami sfałszowanymi stanowiły 19,2 proc. ogółu oszustw, a te kartami zgubionymi/skradzionymi stanowiły 11,2 proc. Nie odnotowano natomiast oszustw w kategorii kart nieotrzymanych.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Z raportu wynika ponadto, że mocno wzrosła liczba i wartość oszustw wykonanych przy użyciu przelewów. Takich incydentów było ponad 12 tys. na kwotę 41 mln zł. Dla porównania rok wcześniej tych zdarzeń było jedynie 3,8 tys. Z kolei w porównaniu do poprzedniego kwartału nastąpił wzrost o 56,1 proc. liczby transakcji oszukańczych przy użyciu polecenia przelewu i wzrost o 28,3 proc. wartości transakcji oszukańczych. Średnia wartość oszukańczego polecenia przelewu wynosiła 3 405 zł i zmalała o 17,8 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

Jak podaje NBP, najwięcej oszustw przy użyciu polecenia przelewu dokonano w ramach bankowości internetowej. Udziały te stanowiły w III oraz IV kwartale 2021 r. odpowiednio 53,6 proc. i 78,3 proc. Transakcje oszukańcze wykonane tym sposobem są najczęściej wynikiem infekowania komputera przez złośliwe oprogramowanie, wyłudzenia danych od klienta za pomocą manipulacji, tj. różnych metod phishingu lub przejęcia przez przestępców kontroli nad komputerem klienta. Skutkuje to wyprowadzeniem środków z rachunku klienta na rachunek, z którego przestępcy wypłacają środki.

Choć oszustw – zarówno kartowych, jak i z użyciem przelewu – przybywa, to bank centralny uspokaja. Zdaniem analityków skala tych z użyciem kart płatniczych jest nadal niewielka w porównaniu do całości obrotu kartami płatniczymi. Według banków stanowi ona tylko 0,003 proc. liczby i 0,008 proc. wartości wszystkich transakcji. To samo dotyczy się oszustw z wykorzystaniem przelewów. „Udział tych transakcji, zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, od wielu lat utrzymuje się na bardzo niskim poziomie” – piszą eksperci NBP.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (2)

dodaj komentarz
cyklonb
No i tak nikt nie dorówna mendaBankowi w którym to obrobiono mnie na przelewach zagranicznych, na 10tyś USD 27,500 USD i 50.000 USD. Na czym to polegało, na koncie na kilkadziesiąt sekund ukazywał się przelew następnie był on jakby anulowany i rzekomo odsyłany do banku zagranicznego jako pomyłka w rzeczywistości najprawdopodobniej No i tak nikt nie dorówna mendaBankowi w którym to obrobiono mnie na przelewach zagranicznych, na 10tyś USD 27,500 USD i 50.000 USD. Na czym to polegało, na koncie na kilkadziesiąt sekund ukazywał się przelew następnie był on jakby anulowany i rzekomo odsyłany do banku zagranicznego jako pomyłka w rzeczywistości najprawdopodobniej już wówczas był skradziony i przekazany na konto złodziei. Korespondencja z zagranicznymi bankami trwała jeszcze miesiąc ale odpowiedzi zawsze były takie same - w mendabanku nie ma z kim rozmawiać, policja nic w takim przypadku nie mogła pomóc. Cała operacja nie pozostawiała śladu w systemie banku więc brali w niej udział także programiści oprócz opiekunów kont. Teraz od 15 lat już ani centa nie otrzymuję z zagranicy poprzez ten dziwny bank.
forfun
fraudów ??? nie ma polskich wyrazów czy trzeba się dowartościować ???

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki