REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Columbus Energy trapią wysokie koszty. Spore straty w 2022 roku

2023-03-21 22:38
publikacja
2023-03-21 22:38

Grupa Columbus Energy w 2022 roku miała 54 mln zł straty EBITDA wobec 13,6 mln zł zysku rok wcześniej - podała spółka w raporcie rocznym. Przychody spadły do 598,1 mln zł z 706,4 mln zł w 2021 roku.

Columbus Energy trapią wysokie koszty. Spore straty w 2022 roku
Columbus Energy trapią wysokie koszty. Spore straty w 2022 roku
/ Columbus Energy

EBITDA skorygowana wyniosła minus 42 mln zł.

Zarząd spółki wskazał, że wyniki za 2022 r. są mocno obciążone kosztami, na które składały się m.in. odsetki, prowizje i opłaty na rzecz zmian struktury finansowania, ale też odpisy i rezerwy. Koszty wyniosły łącznie 62 mln zł.

Prezes Dawid Zieliński, cytowany w komunikacie prasowym, poinformował, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy z rynku fotowoltaicznego zniknęło lub przebranżowiło się ponad 90 proc. firm.

Według spółki obecnie Columbus posiada powyżej 15 proc. udziałów w rynku fotowoltaiki (biorąc pod uwagę pierwszy kwartał 2023 r.) i ponad 30 proc. w rynku magazynów energii dla domów. Grupa montuje 700-800 instalacji dla domów miesięcznie i ma ambicje podwoić ten wynik w najbliższych miesiącach oraz dojść do 30 proc. udziału w rynku domowej fotowoltaiki.

W 2023 roku firma chce kontynuować rozwój w Czechach.

"W samym pierwszym kwartale 2023 r. na rynku czeskim zamontujemy ok. 300 instalacji fotowoltaicznych wraz z magazynami energii, których wartość obrotu szacujemy na 30 mln zł, z solidną EBITDA. Model wypracowany w Czechach chcemy zreplikować na Słowację w drugim kwartale 2023 r. w ramach umowy JV z naszymi czeskimi wspólnikami. Rozważamy też podobny model w kolejnych krajach" - powiedział prezes Dawid Zieliński.

14 marca KNF zatwierdziła prospekt emisyjny Columbus Energy. Po publikacji raportu rocznego nastąpi suplementacja prospektu o wyniki roczne, a następnie - jak wskazuje spółka - w ciągu kilku tygodni zostanie wyznaczona data przeniesienia notowań na główny parkiet.

"Rok 2022 był dla nas lekcją pokory oraz manewrowania między dużymi wyzwaniami, a szansami rynkowymi. Mamy nadzieję, że 2023 r. przyniesie stabilizację w sprzedaży bezpośredniej w Polsce, rozwój naszej działalności poza Polską, ale również kontynuację inwestycji w farmy fotowoltaiczne i magazyny energii. W bieżącym roku na pewno zakontraktujemy budowę pierwszego magazynu energii. Być może już po pierwszym kwartale odbudujemy bilans, czyli zdolność do finansowania inwestycyjnego i obrotowego, co z kolei przyniesie nam oddech i czas na rewizję strategii" - powiedział prezes Dawid Zieliński. (PAP Biznes)

pel/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (3)

dodaj komentarz
simonsoft8
operacje bankowe kosztują, lecz banki radzące w tej sprawie wywołały kryzys także na Bumechu
loool
Ta firma to jaki pasożyt rynkowy. Pośrednik z armią pół ludzi , pół robotów od wciskania kitu.
q-tas
Pa pa Columbus.
Firma istniała tylko z powodu dotacji i dawnego sposobu rozliczania prądu z fotowoltaiki. To się skończyło a Columbus się nie dostosował

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki