REKLAMA

Co przyniesie kolejna deregulacja?

Łukasz Piechowiak2012-06-04 17:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2012-06-04 17:00
Kolejna ustawa deregulacyjna w przygotowaniu. Ministerstwo Gospodarki zapowiada kolejną ofensywę w likwidacji niepotrzebnych przepisów, które utrudniają życie przedsiębiorcom i obywatelom. Projekt ma powstać w ciągu dwóch tygodni. Co będzie zawierać?

Będzie kolejna próba skrócenia terminu zwrotu różnicy VAT z 60 do 30 dni. Była to najważniejsza zmiana zapowiadana w ramach pracy przy ustawie deregulacyjnej bis. Wówczas nie zgodził się na nią resort finansów. Na razie wiadomo tylko tyle, że kolejna ustawa deregulacyjna ma skrócić procedury administracyjne oraz sprawić, że pieniądze pobierane od przedsiębiorców będą szybciej do nich wracać. Część ekspertów w ogóle wyeliminowałoby potrzebę wpłacania do urzędów jakichkolwiek pieniędzy tylko po to, by je z powrotem transferować do przedsiębiorców.

Pierwsza ustawa deregulacyjna, która weszła w życie lipcu rok temu wprowadziła możliwość posługiwania się urzędach oświadczeniami zamiast zaświadczeń. Petent nie musi udowadniać urzędnikowi, że np. był niekarany. Wystarczy, że złoży zwyczajne oświadczenie. Jeżeli kłamie, może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Niestety przepis ten jest krytykowany. O ile w urzędach nie wymaga się już zaświadczeń, o tyle prywatne firmy wciąż je stosują., np. żądają przyniesienia zaświadczeń o niekaralności od potencjalnych pracowników.

Druga ustawa znosząca bariery administracyjne, potocznie nazywana ustawą deregulacyjną bis, zmieniła ostateczny termin do wykorzystania zaległego urlopu. Wcześniej był to 31 marca, a teraz 30 września.

Znak firmowy Ministerstwa Gospodarki


Ustawy deregulacyjne to znak firmowy Ministerstwa Gospodarki. Ich celem jest usuwanie zbędnych barier administracyjnych. Zwykle ich koszty wyceniają na kilka miliardów złotych rocznie. Po wprowadzeniu nowego prawa ogłaszają triumf, że przedsiębiorcy i obywatele łącznie zaoszczędzą np. 3 mld zł rocznie. Na koszty składa się czas poświęcony na dojazdy do urzędów, procedury administracyjne i tworzenie zbędnej dokumentacji. To są tylko luźne szacunki, ale nawet jeżeli są mocno przeszacowane, to i tak warto wprowadzać te zmiany.

Politycy przekonują, że jest to żmudny proces, ponieważ jedna ustawa zwykle ingeruje w kilkadziesiąt innych aktów prawnych. Z drugiej strony eksperci twierdzą, że rząd po prostu bohatersko walczy z problemami, które sam stworzył.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
l.piechowiak@bankier.pl
 
Źródło:
Tematy
Nowy MG ZS Hybrid+ już od 88 900 zł.
Nowy MG ZS Hybrid+ już od 88 900 zł.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~jolka
Nie kupujcie zadnych działek ani nieruchomosci bo stanieja i to znacznie gdyz rzad szykuje podatek kastralny od nieruchomosci i działek 1% wartosci nieruchomosci . Wielka spukuła co kupowała mieszkania na handel dostanie po łapach gdyz beda musieli pozbywac sie nieruchomosci na gwałt gdyz nie bedzie ich stac opłacic podatku . NP Nie kupujcie zadnych działek ani nieruchomosci bo stanieja i to znacznie gdyz rzad szykuje podatek kastralny od nieruchomosci i działek 1% wartosci nieruchomosci . Wielka spukuła co kupowała mieszkania na handel dostanie po łapach gdyz beda musieli pozbywac sie nieruchomosci na gwałt gdyz nie bedzie ich stac opłacic podatku . NP dom wartosci 600000 tys to 6ooo tys podatku rocznie itd Od ziemi rolnej chca wprowadzic podatek 1000 zł od hektara .
~obiektywnie
Podatek będzie, ale od drugiej i każdej następnej nieruchomości. Katastralny nie będzie dotyczył nieruchomości, które służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Pozdrawiam.
~max
Wydana decyzja naczelnika U.S. o zwolnieniu z podatku od spadku nie jest wystarczającym
dokumentem dla zawarcia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości. Notariusz do zawarcia aktu wymaga ( zgodnie z przepisami) zaświadczenia naczelnika U.S. że nabyta nieruchomość jest zwolniona od podatku od spadku. Aby uzyskać takie zaświadczenie
Wydana decyzja naczelnika U.S. o zwolnieniu z podatku od spadku nie jest wystarczającym
dokumentem dla zawarcia aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości. Notariusz do zawarcia aktu wymaga ( zgodnie z przepisami) zaświadczenia naczelnika U.S. że nabyta nieruchomość jest zwolniona od podatku od spadku. Aby uzyskać takie zaświadczenie trzeba złożyć w U.S. wniosek o wydanie takiego zaświadczenia i czekać. A od momentu
wpływu dokumentu do US do otrzymania go przez urzędnika w odpowiednim dziale to czas
ok. DWA tygodnie. O zastąpieniu zaświadczeń oświadczeniem podatnika nie ma mowy.
Nie dziwię się, że młodzi uciekają z tego postkomunistycznego kraju opanowanego przez
biurokratów.

Powiązane:

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki