REKLAMA

Chiny: aplikacja ostrzeże przed zagrożeniem koronawirusem

2020-02-13 08:55
publikacja
2020-02-13 08:55

Chiny wprowadziły aplikację mobilną, która pozwala sprawdzić mieszkańcom, czy byli narażeni na zakażenie się koronawirusem - podaje agencja Xinhua.

fot. CARLOS GARCIA RAWLINS / / Forum

"Detektor bliskiego kontaktu" został udostępniony mieszkańcom Państwa Środka w sobotę. Użytkownik po zainstalowaniu aplikacji skanuje kod QR w Alipay lub WeChacie, następnie rejestruje numer telefonu oraz podaje nazwisko i numer identyfikacyjny. Po uruchomieniu aplikacja informuje, czy użytkownik miał bliski kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub o to podejrzewaną.

Obejmuje to m.in. osoby, które pracują blisko siebie, dzielą tę samą klasę lub mieszkają w tym samym domu; personel medyczny, członków rodzin lub inne osoby, które utrzymywały bliski kontakt z pacjentami w zamkniętym środowisku oraz z innymi pacjentami w tym samym pokoju i ich opiekunami; jak również pasażerów i członków załogi, którzy przebywali w tym samym środku transportu z pacjentami (przypadki potwierdzone i podejrzane) i zakażonymi (w tym przypadkami łagodnymi i bezobjawowymi) - podaje chińska agencja informacyjna.

Jeżeli aplikacja uzna, że użytkownik był narażony na zakażenie koronawirusem, zaleci pozostanie w domu i nawiązanie kontaktu z lokalną służbą zdrowia.

Aplikacja powstała przy współpracy chińskich władz z China Electronics Technology Group Corporation. Wykorzystuje "dokładne i wiarygodne dane" - wskazuje Xinhua. Twórcy nie precyzują, jak działa aplikacja - do jakich danych użytkownika ma dostęp, poza danymi lokalizacyjnymi.

Epidemia koronawirusa w Chinach

W czwartek władze prowincji Hubei - epicentrum epidemii koronawirusa - poinformowały, że zidentyfikowały aż 14 840 nowych przypadków zakażenia, czyli ok. 6 razy więcej niż dzień wcześniej. Gwałtowny wzrost wynika z tego, że uwzględniono przypadki zdiagnozowane przy użyciu nowych metod klinicznych. Niestety nowa metoda zaburza ciągłość danych i uniemożliwia ich porównywanie. Jeszcze w środę oficjalne informacje wskazywały, że liczba nowych zakażeń stopniowo się zmniejsza.

Liczba zakażonych koronawirusem przekracza 60 tys. osób - ponad 99 proc. odnotowano w Chinach. Liczba ofiar śmiertelnych sięga 1369 osób, a wyleczonych - ponad 6 tysięcy.

MKa

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (1)

dodaj komentarz
dziki_losos
Oto, co można osiągnąć, ignorując ochronę danych osobowych czy wolność jednostki. Wygląda na przydatne, ale za jaką cenę?

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki