Ceny nowych mieszkań spadły w tym roku

Pomimo okresowych podwyżek cen nieruchomości zewsząd słychać, że od kilku lat deweloperzy obniżają stawki. Dane analizowane przez Bankier.pl potwierdzają to. Przez minione dwa lata nowe mieszkania w wybranych miastach Polski potaniały nawet o 12 proc. Z tym, że ostatni rok przyniósł pewne wyhamowanie i stabilizację cen.

Kraków, Wrocław i Gdańsk – w tych miastach mieszkania z rynku pierwotnego potaniały najbardziej od początku 2012 roku. W stolicy Małopolski średnia cena 1 metra kwadratowego spadła o 12 proc., we Wrocławiu i Gdańsku zaś o 9 proc. Ci, którzy odłożyli kupno 50-metrowego mieszkania o dwa lata, potencjalnie zaoszczędzili nawet 30-40 tys. zł.

Ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego 2012-2013 w wybranych miastach*


jak zmieniały się ceny mieszkań z rynku pierwotnego w 2013 roku Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie danych serwisu otodom.pl.

Mniejsze obniżki (3-6 proc.) wystąpiły w Warszawie i Łodzi. Ceny nowych mieszkań w Poznaniu – mimo wahań w ostatnich dwóch latach – na koniec listopada kształtują się na poziomie stawek ze stycznia 2012 roku. Minione dwa lata przyniosły podwyżki cen (5 proc.) tylko w jednym z analizowanych co miesiąc miast – Katowicach.


Zmiany cen mieszkań w największych miastach Polski


Warszawa to miasto, w którym ceny nowych lokali są zdecydowanie wyższe niż w pozostałych rejonach Polski. Choć średnia cena ofertowa dla całego miasta kształtowała się w minionym roku w przedziale od około 7,5 tys. zł do 7,7 tys. zł, to analizując wybrane metraże zauważymy, że stawki będą inne.

Biorąc pod uwagę cały miniony rok, w stolicy zazwyczaj najtańsze są lokale średnie, o powierzchni 38-60 mkw. Stosunkowo drogie są natomiast mieszkania małe (do 38 mkw.) i duże (60-90 mkw.). Za metr kwadratowy trzeba wtedy zapłacić nawet o 400 zł więcej niż w przypadku lokali średnich.

Ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego w Warszawie w 2013 r.*


średnie ceny ofertowe nowych mieszkań Warszawa 2013 Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie danych serwisu otodom.pl

Kraków to miasto, w którym w ostatnich dwóch latach średnie ceny nieruchomości z rynku pierwotnego spadły najbardziej. Od stycznia tego roku nastąpiła jednak pewna stabilizacja stawek na poziomie ok. 6,5 tys. zł/mkw.

Tutaj, podobnie jak w Warszawie, najtańsze są mieszkania o metrażu 38-60 mkw. Najdroższe zaś są lokale małe, o powierzchni do 38 mkw. – trzeba było za nie płacić w tym roku nawet 7 tys. zł/mkw.

Ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego w Krakowie w 2013 r.*


średnie ceny ofertowe nowych mieszkań kraków 2013 Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie danych serwisu otodom.pl.

Średnie ceny nowych mieszkań w Poznaniu utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie, a ostatnio wykazują nawet lekki trend wzrostowy. Od czerwca do listopada tego roku średnie stawki wzrosły o 200 zł/mkw.

W stolicy Wielkopolski po najniższych cenach oferowane są duże mieszkania, o powierzchni 60-90 mkw. Z kolei najdroższe są lokale najmniejsze, nieprzekraczające 38 mkw. – 1 mkw. kosztuje ostatnio 6,8 tys. zł/mkw.

Ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego w Poznaniu w 2013 r.*


średnie ceny ofertowe nowych mieszkań poznań 2013 Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie danych serwisu otodom.pl

We Wrocławiu średnie ceny nowych mieszkań spadają od kilkunastu miesięcy. Poza tym rynek ten charakteryzują tendencje podobne do poznańskiego. Najtańsze są lokale duże, najdroższe zaś małe. Te ostatnie znacznie przewyższają ceną pozostałe – nawet o 700 zł/mkw.

Ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego we Wrocławiu w 2013 r.*


średnie ceny ofertowe nowych mieszkań wrocław 2013 Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie danych serwisu otodom.pl

Choć w Gdańsku ceny mieszkań w minionych dwóch latach spadły o 9 proc., to w ciągu ostatniego roku wzrosły o 2 proc. Na początku roku najtańszymi lokalami w Gdańsku były te duże, o powierzchni 60-90 mkw., a najdroższymi – małe, o powierzchni do 38 mkw. W maju trend się odwrócił.

Ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego w Gdańsku w 2013 r.*


średnie ceny ofertowe nowych mieszkań gdańsk 2013 Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie danych serwisu otodom.pl

Średnie ceny nowych mieszkań w Łodzi oscylują wokół 5 tys. zł/mkw. i na tle wcześniej omawianych miast charakteryzują się sporą zmiennością. W marcu stawki osiągnęły tegoroczne maksimum, później spadały do września, aby znów odbić do góry. We wrześniu zmienił się również trend: ostatnio wyraźnie drożeją małe lokale, dotychczas najtańsze.

Ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego w Łodzi w 2013 r.*


średnie ceny ofertowe nowych mieszkań łódź 2013 Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie danych serwisu otodom.pl

W Katowicach, podobnie jak w Łodzi, średnie ceny mieszkań od deweloperów oscylują wokół 5 tys. zł/mkw. i też charakteryzują się sporą zmiennością. Swój szczyt osiągnęły w kwietniu. Wówczas najtańszymi lokalami na rynku stały się średnie, o powierzchni 38-60 mkw. W stolicy Śląska najdroższe są mieszkania duże (60-90 mkw.).

Ceny ofertowe mieszkań z rynku pierwotnego w Katowicach w 2013 r.*


średnie ceny ofertowe nowych mieszkań katowice 2013 Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie danych serwisu otodom.pl

Prezentowane zmiany cen mieszkań z rynku pierwotnego w poszczególnych miastach uzależnione są od liczby ofert zamieszczanych w serwisie ogłoszeniowym otodom.pl. Zmiany trendów mogą wynikać więc z tego, że na danym rynku pojawiło się zdecydowanie więcej lokali jednego typu (np. dużych, średnich) i mniej lub tyle samo innego typu (np. małych).

Da się jednak zauważyć, że najdroższe bywają lokale najmniejsze i największe. Te o metrażu 38-60 mkw., czyli najczęściej poszukiwanym przez nabywców, plasują się pośrodku.


Jakie będą ceny nowych mieszkań w 2014 roku?


Na rynku nieruchomości pojawiają się okresowe podwyżki cen. Z początkiem nowego roku wchodzi w życie rządowy program dopłat „Mieszkanie dla młodych”. Wprawdzie narzuca on limity cen za 1 mkw., które w wielu miastach ograniczają możliwość skorzystania z dofinansowania, to jednak pojawiają się głosy, że ceny nowych lokali wzrosną. Potwierdzają to deweloperzy, których kilka tygodni temu pytaliśmy o przewidywania dotyczące trendów, jakie mogłyby zajść na rynku nieruchomości w przyszłym roku. Inni zaś są zdania, że ceny jednak spadną, bo nie osiągnęły jeszcze swego minimum i sytuacja gospodarcza nie sprzyja podwyżkom. Zweryfikuje to dopiero rynek.

Zuzanna Brud, bankier.pl

Zapoznaj się z comiesięcznymi raportami z rynku nieruchomości.


* średni ceny ofertowe podane w serwisie otodom.pl przez ogłoszeniodawców w ofertach sprzedaży obliczone na podstawie wszystkich ofert sprzedaży mieszkań aktywnych w danym miesiącu, które spełniają określone kryteria (rynek, metraż, lokalizacja).

Komentuje Piotr Lonczak, analityk Bankier.pl
Piotr Lonczak

Brakuje powodów do spadku cen

Ceny nieruchomości są stosunkowo stabilne. Jednocześnie obecnie brakuje silnych przesłanek za dalszym spadkiem wartości mieszkań, co było widziane w kilku ostatnich kwartałach.

Sytuacja w gospodarce ulega poprawie. Chociaż końcówka roku jak zwykle przyniosła wzrost bezrobocia, to jednak skala tego niekorzystnego zjawiska jest mniejsza niż w poprzednich latach o tej porze. Poprawa na rynku pracy jest odzwierciedlenie umocnienia ożywienia gospodarczego, które w przyszłym roku nabierze rumieńców, przez co umocni pozytywne trendy na rynku pracy. Z kolei rosnące zatrudnienie oraz wynagrodzenia to motor napędowy rynku nieruchomości.

Także Rada Polityki Pieniężnej pomaga cenom mieszkań. Obecnie stopy procentowe są rekordowo niskie oraz pozostaną na tym poziomie prawdopodobnie przez większość przyszłego roku. To poprawia zdolność kredytową potencjalnych nabywców oraz zwiększa atrakcyjność kredytu w relacji do wynajmu.

W dodatku startuje program Mieszkania dla Młodych. Chociaż limity cen nie pozwalają oczekiwać boomu w największych miastach, to mimo to rządowy program będzie generował dodatkowy popyt na mieszkania. Taka sytuacja wpływa dodatnio na ceny nieruchomości.


Zuzanna Brud

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~maniek

jak szukacie kogoś taniego z Poznania to radzę zapoznać się z ofertą Family House. Chyba najlepsza oferta na wielkopolskim rynku. Na dodatek często oddają klucze przed terminem.

! Odpowiedz
0 0 ~Karol000

Nieźle. Tutaj jest interesujący artykuł na temat planów inwestycyjnych deweloperów na 2014 rok: http://dompress.pl/187-szczegoly-wiadomosci/lang/pl-PL/id/126/list/15/default.aspx. Ciekawe jakie będą wyniki za obecny rok

! Odpowiedz
0 0 ~tadek33l

Początek 2014 roku to idealny czas, żeby kupić mieszkanie. Jestem po dwóch rozmowach z moim deweloperem - Family House. W lutym powinienem podpisać umowę i decyzja o wyprowadzę pod Poznań stanie się w końcu faktem. Marzenia się spełniają.

! Odpowiedz
0 0 ~oro

ma ceny OFERTOWE bliżej 4 a nie 5 tysięcy jak na wykresie.
Może chora cena Platinium tak strasznie zawyża średnią.
Oznaczałoby że powyższe wskaźniki to nie średnie ważone ilością oferowanych lokali w poszczególnych cenach, tylko zwykła średnia arytmetyczna.
Taki wskaźnik ma się do rzeczywistości jak pięść do nosa.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Adrian K

To chyba zależy też od lokalizacji. W Warszawie może i ceny będą spadać, ale na pewno nie na Pradze Północ, która jest aktualnie najatrakcyjniejszą dzielnicą w mieście. Nie dość, że ma idealną lokalizację, to jeszcze niepowtarzalny klimat - głównie ze względu na zabudowę i perspektywy rozwoju. A to właśnie potencjalni klienci zaczynają cenić coraz bardziej. Nie wydaje mi się więc, że tendencja spadkowa dotyczy całego rynku nieruchomości bez wyjątku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~GDP

Nikt tego nie wie , bo nawet rząd tego nie wie chociaż sam ustala cenę dla MDMu. Wg. mnie nastąpią pewne regulacje tych cen od połowy roku . A na pewno wzrost obrotów na rynku wzmożony będzie za sprawą GUSu który zauważy lekką dynamikę we wzroście inflacji

! Odpowiedz
0 0 ~wkb to mit

wyższe a na pewno nie niższe
nie piszcie o bezrobociu
bo mieszkania nie są dla bidoty

! Odpowiedz
0 0 ~phles odpowiada ~wkb to mit

Dnia 2013-12-18 o godz. 07:48 ~wkb to mit napisał(a):
> wyższe a na pewno nie niższe
nie piszcie o bezrobociu
bo
> mieszkania nie są dla bidoty

nie do końca bo "bidota" kupuje z pętlą na szyje na 30lat, a luksusowe apartamenty zawsze schodzą dodatkowo ceny będą niższe z tego względu że ta "biadota" będzie miała większy problem z wzięciem kredytu co spowoduje ograniczenie sprzedaży

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~stehr

Ceny mieszkań nowych muszą wzrosnąć w 2014 roku, ponieważ wzrośnie podatek na materiały budowlane z 8% na 23% - zgodnie ze zmianą prawa na usługi budowlane. Instalatorzy i różnej maści majstrzy nie będą mogli wrzucić materiałów budowlanych w koszty usługi, a koszty materiałów budowlanych w stosunku do kosztów usługi to zwykle 80% więc każda inwestycja budowlana będzie droższa o około 35%.
Ceny nowo wybudowanych mieszkań poszybują w górę i to ostro.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~phles

Dnia 2013-12-16 o godz. 18:06 ~stehr napisał(a):
//"..
> każda inwestycja budowlana będzie droższa o około 35%.
> Ceny nowo wybudowanych mieszkań poszybują w górę i to
> ostro. //"

powiedz co brałeś to też chce mieć taki odlot

! Odpowiedz