Ceny nowych mieszkań wzrosną w 2014 roku

Za niespełna dwa miesiące w życie wchodzi program rządowych dopłat „Mieszkanie dla młodych”. Z tego powodu niektórzy świadomie odkładają kupno nowego mieszkania na przyszły rok. Mogą ich jednak zaskoczyć wyższe ceny – przewidują deweloperzy w rozmowie z Bankier.pl.

 

Przedstawiciele sektora deweloperskiego nie boją się mówić, że ceny wzrosną. Jedni spodziewają się tylko nieznacznych podwyżek, inni zaś – stopniowych wzrostów, których finał trudno przewidzieć.

Wzrost cen jest prawdopodobny

– Spodziewamy się, że w 2014 roku utrzyma się popyt na tzw. lokale kompaktowe, a ceny mieszkań popularnych nieznacznie wzrosną – twierdzi Małgorzata Ostrowska, członek zarządu, dyrektor sprzedaży i marketingu J.W. Construction Holding SA. – Ruszający z początkiem roku rządowy program „Mieszkanie dla młodych” dodatkowo ożywi rynek mieszkaniowy i częściowo zneutralizuje konsekwencje wejścia w życie rekomendacji S3, uniemożliwiającej bankom udzielanie od 1 stycznia kredytów na 100% wartości mieszkania. Jednocześnie deweloperzy mogą starać się dopasować część oferty do limitów cenowych programu – przyznaje.

O prawdopodobnym wzroście cen mówi też Tomasz Sznajder, wiceprezes zarządu Polnordu: – W 2013 r. spadkowy trend cen na pierwotnym rynku mieszkaniowym wyraźnie wyhamował. Ceny ustabilizowały się na atrakcyjnym poziomie, a w niektórych lokalizacjach obserwowany jest ich niewielki wzrost. Oczekujemy, że w 2014 r. ceny nieruchomości będą stopniowo rosły – uważa.

Obecne ceny mieszkań Sznajder uznaje za stosunkowo niskie, co w połączeniu z historycznie niskimi stopami procentowymi ma pozytywnie wpływać na popyt. – Od kilku miesięcy spółki z branży deweloperskiej odnotowują silny wzrost sprzedaż – mówi Sznajder, wskazując na dużą aktywność kupujących mieszkania za gotówkę, „postrzegających inwestycje w nieruchomości jako atrakcyjną alternatywę dla niskoprocentowych depozytów bankowych”.

Jest kilka czynników wzrostu cen

Skąd zatem spodziewany w 2014 roku wzrost stawek za mieszkania? – Ekonomiści oczekują, że RPP utrzyma stopy procentowe na obecnym poziomie w nadchodzących okresach, co będzie w dalszym ciągu pobudzało popyt i przełoży się na wzrost cen – wyjaśnia członek zarządu firmy Polnord. – Wpływ na ceny w nadchodzącym roku w dalszym ciągu będzie miała tzw. ustawa deweloperska, która stanowi istotną przeszkodę dla niewielkich firm deweloperskich, dysponujących ograniczonym kapitałem. W efekcie z kwartału na kwartał spada oferta mieszkaniowa na rynku pierwotnym. Utrzymanie się tego zjawiska również doprowadzi w nadchodzących okresach do wzrostu cen mieszkań – przekonuje Sznajder.

Wyższe ceny mogą pokrzyżować plany oczekującym na program „Mieszkanie dla młodych”, który – paradoksalnie – będzie jednym z powodów rynkowych podwyżek. – Program ten może stanowić czynnik hamujący wzrost cen w segmencie mieszkań o niższym standardzie z uwagi to na, że narzuca limity cenowe na mieszkania kupowane w ramach wsparcia - zauważa Sznajder.

Tomasz Stoga, prezes Grupy PROFIT Development twierdzi z kolei, że wprowadzenie programu MdM może sprawić, że w ujęciu statystycznym ceny mieszkań spadną. – Jednak realnie możemy się spodziewać, iż najbliższe miesiące przyniosą raczej lekki wzrost cen w stosunku do tych, z jakimi mieliśmy do czynienia w mijającym roku – uzupełnia. – Wpływ na to ma kilka czynników. Jednym z nich jest ogólna sytuacja makroekonomiczna - podaż i popyt są zrównoważone, a zatem nie pojawiają się szczególne przesłanki mogące powodować znaczny spadek cen. Dodatkowo, wejście w życie ustawy deweloperskiej sprawiło, że wiele mniejszych podmiotów zniknęło z rynku, wzmocnili się zaś więksi gracze. Mamy więc do czynienia z konsolidacją rynku deweloperskiego, co także nie pozostaje bez wpływu na oferowane ceny mieszkań.

Mieszkania nie mogą ciągle tanieć

Tu powinien być odtwarzacz. Jeżeli go nie masz, wyłączyłeś Javascript albo masz inne ograniczenia włączone w komputerze...

Zuzanna Brud, Bankier.pl

Jak zmienią się ceny nowych mieszkań po Nowym Roku? Zachęcamy do prognozowania i wypowiedzi w komentarzach.

Zuzanna Brud

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~inw

będzie drozej

! Odpowiedz
0 0 ~mieszkania drożeją

nowe drozeją od 7 miesiecy

tylko rudery stoją w miejscu

mieszkania nie dla bidoty

! Odpowiedz
0 0 ~NORD

Internet chyba się zmonopolizował w temacie nieruchomości , bo widzę wyłącznie sponsorowane artykuły. A nawet do komentarzy wkradają się naganiacze (patrz powyżej).
Sprzedawcy starają się złowić każdego nieświadomego człowieka jaki jeszcze się uchował i wcisnąć mu kredyt na mieszkanie za jak najwyższą cenę
(wszystkie chwyty dozwolone)
Dziwi mnie że na to wszystko spokojnie patrzą nasi przedstawiciele narodu (tak zwani osłowie) , bo to przecież prędzej czy póżniej zniszczy nasz kraj,
Czasy się dziwnie zmieniły, kiedyś kowboj na dzikim zachodzie po stracie pracy przy wypasie krów, brał rewolwer i szedł do miasta rabować bank, stając się w ten sposób przestępcą.
Dzisiaj banki wypuszczają mnóstwo oszustów na ulicę aby okradali nieświadomych obywateli. (bank przecież posiada dużo więcej informacji na temat rynku finansowego)
I jeśli taki oszust nałapie odpowiednio dużo dusz i przyniesie do banku w którym pracuje ich cyrografy, to staje się nagle zamożnym szanowanym człowiekiem.
ZADZIWIAJĄCE

0

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~pewniak

Po chusteczka wszyscy chcą miec swoje M. Później chodzą ze stryczkiem na szyi. Mierz siły na zamiary. Głosujmy na pana Korwina, nie zapomnieć.

! Odpowiedz
0 0 ~www

wzrosły w 2 połowie 2013 to i wzrosną w 2014

na całym swiecie rosną

! Odpowiedz
0 0 katarzynna

jak dla mnie w 2013 nie wzrosły, przynajmniej jak rozglądałam się za mieszkaniami to ceny były zadzwiaijąco atrakcyjne.
koloryfer, czy długo czeka się na spotkanie?

! Odpowiedz
0 0 ~asik odpowiada katarzynna

katarzynna, umówiłam się z dnia na dzień. doradcy dostosowują się do Ciebie. zależy w jakim mieście mieszkasz. zadzwoń i się dowiedz. dopasowują się do Twojego czasu. nawet jak wchodzisz na stronę, możesz wpisać swoje dane i oni się z Toba skontaktują.

! Odpowiedz
0 0 koryf

Ostatnio w pracy mieliśmy dlugą dyskusję na ten temat i po przeanalizowaniu poprawy koniunktury gospodarczej, dobrej rentownosci najmu, a także 5% wkładu, który w 2015r. urośnie do 10% - rok 2014 wydaje sie byc stabilizacją.
Polowa naszych doradców home broker stwierdzila, że ceny mieszkań w 2014r. będą w przedziale -3% do 3% w stosunku do roku 2013r.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 katarzynna

To chyba wszystko zależy w jakim mieście chce się kupić mieszkanie, prawda? W zależności od miasta, w jednym będzie wzrost cen, a w drugim spadek... wyczytałam, ze w niektórych miastach może być trudno o dopłatę MdM.

! Odpowiedz
0 0 koryf odpowiada katarzynna

Na ceny mieszkań ma wpływ wiele czynników. M.in. dostępność ich na rynku, zapotrzebowanie, atrakcyjność najmu itp itd. O dostępności mieszkań decydowac będą też
limity cenowe w oparciu o informację kwartalną o wysokości średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1m² powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych opublikowaną przez BGK.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne