REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych i dwucyfrowe wzrosty. To zdrożało najmocniej

2023-04-17 16:34
publikacja
2023-04-17 16:34

Ceny materiałów budowlanych w pierwszym kwartale tego roku, w porównaniu z analogicznym okresem 2022 r., wzrosły średnio o 14 proc. - podała w poniedziałek Grupa PSB Handel. Najmocniej, o 44 proc. zdrożały cement i wapno.

Ceny materiałów budowlanych i dwucyfrowe wzrosty. To zdrożało najmocniej
Ceny materiałów budowlanych i dwucyfrowe wzrosty. To zdrożało najmocniej
fot. Bartlomiej Kudowicz / / FORUM

Jak podano, wzrosty odnotowano w 19 grupach towarowych: motoryzacja (+23 proc.), izolacje wodochronne (+22 proc.), sucha zabudowa (+21 proc.), wykończenia (+19 proc.), płytki, łazienki, kuchnie (+18 proc.), ściany, kominy (+17 proc.), farby, lakiery (+16 proc.), chemia budowlana (+16 proc.), ogród i hobby (+15 proc.), instalacje, ogrzewanie (+14 proc.), stolarka (+13 proc.), narzędzia (+11 proc.), wyposażenie, AGD (+11 proc.), izolacje termiczne (+7 proc.), otoczenie domu (+7 proc.), dekoracje (+7 proc.), dachy, rynny (+6 proc.) oraz oświetlenie, elektryka (+6 proc.).

Spadek cen wystąpił tylko w grupie płyty OSB, drewno (-6 proc.).

Grupa PSB Handel działa na rynku od 25 lat, jest największą siecią hurtowni materiałów budowlanych oraz marketów dom i ogród w Polsce. Obecnie Grupa zrzesza 423 małe i średnie, rodzinne firmy z terenu Polski, które prowadzą handel w 294 składach budowlanych, w 354 marketach PSB Mrówka oraz w 75 placówkach handlowych PSB Profi. W punktach tych pracuje ok. 14 tysięcy osób.

Łączne przychody parterów PSB ze sprzedaży materiałów budowlanych oraz do domu i ogrodu, w 2022 r. osiągnęły poziom 9,6 mld zł, zaś przychody Grupy PSB Handel SA (centrali) wyniosły 4,2 mld zł.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jenak
Przenieście swoją uwagę na europę zachodnią, co tam przynosi progres. Nie tylko w dziale lgbt.

Rok 2015 to była jedynie zajawka. I do tego żadna pomyłka.
wnr
"motoryzacja (+23 proc.)" - w kategorii budowlane chodzi zapewne o wozy Drzymały
jas2
Na szczęście, ani lokomotywy, ani materiały budowlane, nie znajdują się w koszyku inflacyjnym CPI.
kololux
Wszystko drożeje. Skończyły się czasy beztroskiego wydawania pieniędzy. Wiele osób prowadzi życie na pokaz. Za dużo wydajemy na bzdety i gadżety, które tracą na wartości.. No ale jak chce się mieć najnowsze modele, być modnym i cool, to trzeba płacić. Szkoda że często na kredyt. Co innego, gdy nas stać, ale od małego kształtowany Wszystko drożeje. Skończyły się czasy beztroskiego wydawania pieniędzy. Wiele osób prowadzi życie na pokaz. Za dużo wydajemy na bzdety i gadżety, które tracą na wartości.. No ale jak chce się mieć najnowsze modele, być modnym i cool, to trzeba płacić. Szkoda że często na kredyt. Co innego, gdy nas stać, ale od małego kształtowany jest konsumpcjonizm, rywalizacja na ubrania, wczasy, samochody, telefony…. Na pokaz wystawne wesela, chrzciny, komunie… Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Jasno wyjaśnia się tam jak kupno pseudopotrzebnych nam rzeczy wpływa destrukcyjnie na nasz majątek ale też jak osiągnąć finansową wolność.
wizytator
Nie wpuszczać tanich materiałów budowlanych z Ukrainy!!!!
kaczyslaw_
A gdzie zboże techniczne z Ukrainy?
samsza
szukałem zaworu do wody, ceny z dowozem 10zł niższe niż w jakimkolwiek stacjonarnym
obeznany
dolicz kasę na remont po zalaniu mieszkania
bha
Raczej 2 cyfrowe to wzrosty u producentów lub w hurcie, a dodatkowo 2,3 x tyle przy sprzadaży w detalu.
jas2
Idziesz do biedronki i kupujesz w detalu: pół kilo cementu, jedną cegłę i 25 deko stali zbrojeniowej.

Powiązane: Kryzys w budowlance

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki