PILNE

Ceny LPG najwyższe od ponad trzech lat

2018-07-20 12:45
publikacja
2018-07-20 12:45
YAY Foto

Po czerwcowych i lipcowych podwyżkach ostatnie dni przyniosły lekki spadek cen paliw w Polsce. Mimo to średnie detaliczne ceny benzyny i oleju napędowego utrzymały się powyżej 5 zł za litr. Zaś autogaz kosztował najwięcej od 3,5 lat.

Według danych BM Reflex w mijającym tygodniu średnia detaliczna cena litra benzyny bezołowiowej 95 wyniosła 5,09 zł i była o trzy grosze niższa niż tydzień wcześniej. Litr oleju napędowego w skali kraju potaniał przeciętnie o siedem groszy, do 5,02 zł.

/ Bankier.pl

W dalszym ciągu drożał za to autogaz, którego litr kosztował o 4 grosze więcej po aż 9-groszowej podwyżce tydzień wcześniej. W ten sposób średnia detaliczna cena LPG w Polsce osiągnęła najwyższy poziom od stycznia 2015 roku.

/ Bankier.pl

W dalszym ciągu paliwa pozostają znacznie droższe niż rok temu. O tej samej porze 2017 roku litr oleju napędowego tankowaliśmy średnio po 4,17 zł, a więc aż o 85 groszy taniej niż obecnie. Benzyna Pb95 jest o 74 groszy na litrze droższa niż przed rokiem.

/ Bankier.pl

Jest jednak szansa, że druga połowa wakacji będzie nieco tańsza. Po pierwsze, wynikałoby z kalendarzowego wzorca, zgodnie z którym detaliczne ceny benzyny w Polsce maleją od drugiej połowy lipca zwykle do końca roku.

Po drugie, szanse na redukcję kosztów tankowania dają wydarzenia na rynku ropy naftowej. Od początku lipca „czarne złoto” potaniało o blisko 8 proc. Równocześnie złoty nieznacznie umocnił się wobec dolara. Dzięki tym obu czynnikom polskie rafinerie ponoszą niższe koszty zakupu surowca, co z reguły (i z pewnym opóźnieniem) przekłada się na ceny hurtowe, a następnie także na detaliczne.

"W ciągu 2 tygodni ceny hurtowe benzyn i oleju napędowego spadły o ok. 13 groszy na litrze netto, co mogłoby wskazywać na podobną skalę obniżek na stacjach (ok. 15 – 16 gr/l), ale tak się pewnie nie stanie. Po pierwsze dlatego, że ceny w hurcie ponownie rosną, a po drugie dlatego, że poprzedzające ostatnią falę spadków podwyżki w hurcie nie zostały w całości przełożone na detal. Realna skala korekty cen detalicznych w dół w przyszłym tygodniu to ok. 4 – 5 gr/l." - wyjaśniają eksperci BM Reflex

KK

Źródło:
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
the_mind_renewed odpowiada (usunięty)
OPS. Obydwa są dobre
fred_
Najwaznejsze zeby jak najmniej od suskich kupowac.
janusz26904029 odpowiada fred_
https://gazownictwo.wnp.pl/pgnig-wieksze-wydobycie-ale-i-wiekszy-import,327298_1_0_0.html

"Jednocześnie wzrósł import gazu do Polski. Na koniec półrocza było to 7,26 mld m sześc. wobec 6,55 mld m sześc. rok wcześniej. Za taki wzrost importu odpowiadały przede wszystkim dostawy LNG - wzrost z 0,86 do 1,32 mld
https://gazownictwo.wnp.pl/pgnig-wieksze-wydobycie-ale-i-wiekszy-import,327298_1_0_0.html

"Jednocześnie wzrósł import gazu do Polski. Na koniec półrocza było to 7,26 mld m sześc. wobec 6,55 mld m sześc. rok wcześniej. Za taki wzrost importu odpowiadały przede wszystkim dostawy LNG - wzrost z 0,86 do 1,32 mld m sześc., ale więcej gazu kupowaliśmy również na Wschodzie - 5,58 wobec 5,23 m sześc. rok wcześniej. "
_jasko
– Nie trzeba być kierowcą, by wiedzieć, że benzyna stała się bardzo, bardzo droga i wystarcza normalna wiedza już nawet nie ekonomiczna, by spostrzec, że w cenie benzyny około 50 proc. to są podatki, m.in. akcyza."
– Tę akcyzę można po prostu obniżyć. Jeżeli się ją obniży, to spadnie także cena benzyny
– Nie trzeba być kierowcą, by wiedzieć, że benzyna stała się bardzo, bardzo droga i wystarcza normalna wiedza już nawet nie ekonomiczna, by spostrzec, że w cenie benzyny około 50 proc. to są podatki, m.in. akcyza."
– Tę akcyzę można po prostu obniżyć. Jeżeli się ją obniży, to spadnie także cena benzyny – takimi słowami zwracał się do rządu Tuska sześć lat temu prezes wszystkich prezesów.
sebko
nie można obniżyć bo unia narzuca nam minimalne podatki w tym np akcyzę. Z tego co pamiętam to była 0,33 EUR. Cena benzyny zależna jest więc nie tylko od petrodolara, ale także od "eurokopiejki". Poza tym jakby 100% akcyzy szło na drogi od początku lat 90 to do tej pory jeździlibyśmy po autostradach bezpłatnych,nie można obniżyć bo unia narzuca nam minimalne podatki w tym np akcyzę. Z tego co pamiętam to była 0,33 EUR. Cena benzyny zależna jest więc nie tylko od petrodolara, ale także od "eurokopiejki". Poza tym jakby 100% akcyzy szło na drogi od początku lat 90 to do tej pory jeździlibyśmy po autostradach bezpłatnych, a nie wybudowanych za publiczne pieniądze w "dzierżawie" prywatnej kulczyk..., finansuje się za to górników, koleje, 500+ itp.
jasiek2017
Nie tankowalem ON po 5 zl i wiecej juz chyba kilka lat. Dzisiejsza cena na mojej stacji to 4,86 za ON

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki