REKLAMA
Tour de spółki

CBOS: sytuacja w kraju dawno nie była tak dobra

Ignacy Morawski2018-12-12 08:45założyciel SpotData.pl
publikacja
2018-12-12 08:45
fot. Aleksiej Witwicki / FORUM

To jest chyba historyczny moment. I zapewne dla wielu będzie to zaskakujące. Zaledwie trzeci raz po transformacji 1989 roku więcej niż połowa Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza… w dobrym kierunku. To nic, że kryzys polityczny zaostrzył się, to nic, że pojawiają się oznaki spowolnienia gospodarki. Polak dawno nie był tak zadowolony z sytuacji w Polsce.

W listopadzie wg wskazań CBOS pozytywnie kierunek zmian w kraju oceniło 53 proc. ankietowanych. To pierwszy raz od stycznia 2008 r., gdy wskaźnik ten przekroczył 50 proc. A generalnie od transformacji były trzy fale optymizmu odnośnie zmian w kraju. Pierwsza w 1997 r., gdy skumulowały się pozytywne efekty reform z początku lat 90., a jednocześnie – ku uciesze większości – Solidarność wracała do władzy. Druga fala wystąpiła na przełomie 2007 i 2008 r., gdy na szybko spadające bezrobocie i wzrost płac nałożyły się nadzieje dużej części społeczeństwa związane z początkami rządów Platformy Obywatelskiej. Trzecią falę mamy dziś. Jak ją wyjaśnić? Żadnego przełomu politycznego nie ma, więc wygląda na to, że ludzie czują po prostu coraz bardziej niespotykaną nigdy wcześniej dobrą koniunkturę na rynku pracy. Na przykład, wg wskazań CBOS w listopadzie odsetek Polaków, którzy twierdzą, że pracę można znaleźć bez żadnych problemów, przekroczył 20 proc. Dla przypomnienia, w szczycie koniunktury w 2008 r. było to … 10 proc.

Kliknij, aby przejść do szczegółowych danych w serwisie SpotData / SpotData

Oczywiście patrząc na wynik badań CBOS należy nałożyć okulary sceptycyzmu. Badania ankietowe zawsze nieco wykrzywiają rzeczywistość, a w tym przypadku mamy do czynienia z ośrodkiem państwowym. Cóż, innych danych z tak długimi szeregami nie mamy. Ale moim zdaniem z analitycznego punktu widzenia tych danych lekceważyć nie można. Wiele różnych danych wskazuje, że poczucie zadowolenia, bezpieczeństwa, optymizmu wśród Polaków dawno nie było tak wysoki. 

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (34)

dodaj komentarz
marxs
"W listopadzie wg wskazań CBOS pozytywnie kierunek zmian w kraju oceniło 53 proc. ankietowanych. To pierwszy raz od stycznia 2008 r., gdy wskaźnik ten przekroczył 50 proc."-hahaha głupota i kretynizm Polaków nie ma granic a jak było kiedyś
jest 22 grudnia 2007 kilka tygodni przed światowym krachem gospodarczym
"W listopadzie wg wskazań CBOS pozytywnie kierunek zmian w kraju oceniło 53 proc. ankietowanych. To pierwszy raz od stycznia 2008 r., gdy wskaźnik ten przekroczył 50 proc."-hahaha głupota i kretynizm Polaków nie ma granic a jak było kiedyś
jest 22 grudnia 2007 kilka tygodni przed światowym krachem gospodarczym co wtedy sadzili Polacy
'Według najnowszych badań, 58 procent Polaków pozytywnie ocenia działania premiera Donalda Tuska, a 44 proc. dobrze wypowiada się o jego gabinecie .JEST CORAZ MNIEJ PESYMISTÓW. W drugim badaniu przeprowadzonym równolegle przez OBOP pytano Polaków o przyszłość. Prawie połowa pytanych (44 proc) oceniła, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku; prawie co trzeci (32 proc.) jest przeciwnego zdania. Liczba optymistów nie zmieniła się od listopadowego badania, w którym zadano takie samo pytanie, zaś liczba pesymistów zmalała o 4 procent. Trzech na pięciu (61 proc.) ankietowanych uważa, że gospodarka rozwija się, z czego 8 proc. twierdzi, iż jest to rozwój dynamiczny. 39 procent Polaków oczekuje w najbliższych latach poprawy warunków życia w kraju, a pogorszenia 18 procent. (http://www.tvn24.pl)"
z tego wniosek że jak obywatel(ka) PRL (PISia Republika Ludowa) uważa że idziemy razem z KC PIS ku świetlanej przyszłości to krach gospodarczy jest więcej jak pewny tylko że teraz będzie znacznie większy niz w 2008r.
antypropaganda
A czemu wg Pana Redaktora to takie zaskakujące? Sytuacja w kraju poprawia się i to znacząco. Efektów spowolnienia na świecie u nas jeszcze nie widać. Sytuacja jest więc bardzo pozytywna. No chyba że ktoś ogląda jakieś staje tv od ustawek, to wtedy można naprawdę sądzić że jest tragicznie.
lightning_network
czyli można teą wysnuć tezę, że oglądalność TVNazi spada... :)
2kbb
Przez okres Sowietyzmu w Polsce pomiędzy 1945 a 1989 roku przez służby systemu Polski Ludowej przewinęło się 7-9 mln ludzi... Morawski i większość forumowiczów tutaj na obconarodowym bankierze to są potomkowie tych aparatczyków i zbrodniarzy komunistycznych....To nie dziwota że ci ludzie do śmierci będą bronić postkomuny Przez okres Sowietyzmu w Polsce pomiędzy 1945 a 1989 roku przez służby systemu Polski Ludowej przewinęło się 7-9 mln ludzi... Morawski i większość forumowiczów tutaj na obconarodowym bankierze to są potomkowie tych aparatczyków i zbrodniarzy komunistycznych....To nie dziwota że ci ludzie do śmierci będą bronić postkomuny która jeszcze trzyma się mocno w większych miastach.... PIS poprzez ustawę dezubekizacyjną i odebranie 50 000 ludzi ich wysokich emerytur wykonał dopiero pierwszy krok przywrócenia Polakom ich prawdziwej tożsamości i moralności.... Polskę czekają jednak jeszcze duże napięcia związane z byłym systemem komunistycznym...
sel
Napięcia to mamy z sektami religijnymi ,a tu cała Europa Oświecona..
2kbb
"Znawca" Morawski ewidentnie naśmiewa się z polityki obecnego Rządu mimo że ten przeprowadził wiele ważnych reform i udrożnił gospodarkę poprzez popyt wewnętrzny ale także przez rosnące powolo inwestycje i to jeszcze przy recesyjnych nastrojach w Europie czy 1,2 % PKB w Niemczech... Morawski w swoich wypowiedziach "Znawca" Morawski ewidentnie naśmiewa się z polityki obecnego Rządu mimo że ten przeprowadził wiele ważnych reform i udrożnił gospodarkę poprzez popyt wewnętrzny ale także przez rosnące powolo inwestycje i to jeszcze przy recesyjnych nastrojach w Europie czy 1,2 % PKB w Niemczech... Morawski w swoich wypowiedziach ewidentnie oczekuje upadku rządów PIS i przyjście lepszej zmiany z aferałami i przekrętami z PO... Mam nadzieję że tak nie będzie a te słowa pseudo ekonomistów jak Morawski ktoś kiedyś przypomni... W latach 70-tych czy nawet 80-tych nikomu się nie śniło że ZSRR upadnie i Polska wraz z wieloma innymi krajami będzie wolna... Dzisiaj wielu ludziom takim jak Morawski nie śni się że kiedyś ktoś rozliczy go z promowania postkomuny i sowietyzmu w Polsce....PO nie wróci już do władzy w naszym kraju...PIS jednak też musie się nauczyć dobrze rządzić... Działacze tej partii muszą wiedzieć że ich poparcie pozostanie już na stałe powyżej 30 % i nie ma żadnej demokratycznej siły która może obalić dzisiejsze władze i Polskę ....
sel
Na prawdę myślisz że oni cokolwiek robią innego niż utrzymanie własnych stołków? zresztą Plebany też..
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki