CBOS: sytuacja w kraju dawno nie była tak dobra

założyciel SpotData.pl

To jest chyba historyczny moment. I zapewne dla wielu będzie to zaskakujące. Zaledwie trzeci raz po transformacji 1989 roku więcej niż połowa Polaków uważa, że sytuacja w kraju zmierza… w dobrym kierunku. To nic, że kryzys polityczny zaostrzył się, to nic, że pojawiają się oznaki spowolnienia gospodarki. Polak dawno nie był tak zadowolony z sytuacji w Polsce.

W listopadzie wg wskazań CBOS pozytywnie kierunek zmian w kraju oceniło 53 proc. ankietowanych. To pierwszy raz od stycznia 2008 r., gdy wskaźnik ten przekroczył 50 proc. A generalnie od transformacji były trzy fale optymizmu odnośnie zmian w kraju. Pierwsza w 1997 r., gdy skumulowały się pozytywne efekty reform z początku lat 90., a jednocześnie – ku uciesze większości – Solidarność wracała do władzy. Druga fala wystąpiła na przełomie 2007 i 2008 r., gdy na szybko spadające bezrobocie i wzrost płac nałożyły się nadzieje dużej części społeczeństwa związane z początkami rządów Platformy Obywatelskiej. Trzecią falę mamy dziś. Jak ją wyjaśnić? Żadnego przełomu politycznego nie ma, więc wygląda na to, że ludzie czują po prostu coraz bardziej niespotykaną nigdy wcześniej dobrą koniunkturę na rynku pracy. Na przykład, wg wskazań CBOS w listopadzie odsetek Polaków, którzy twierdzą, że pracę można znaleźć bez żadnych problemów, przekroczył 20 proc. Dla przypomnienia, w szczycie koniunktury w 2008 r. było to … 10 proc.

Kliknij, aby przejść do szczegółowych danych w serwisie SpotData
Kliknij, aby przejść do szczegółowych danych w serwisie SpotData (SpotData)

Oczywiście patrząc na wynik badań CBOS należy nałożyć okulary sceptycyzmu. Badania ankietowe zawsze nieco wykrzywiają rzeczywistość, a w tym przypadku mamy do czynienia z ośrodkiem państwowym. Cóż, innych danych z tak długimi szeregami nie mamy. Ale moim zdaniem z analitycznego punktu widzenia tych danych lekceważyć nie można. Wiele różnych danych wskazuje, że poczucie zadowolenia, bezpieczeństwa, optymizmu wśród Polaków dawno nie było tak wysoki. 

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Chcesz samodzielnie analizować dane ekonomiczne? Platforma SpotData to darmowy dostęp do ponad 40 tysięcy danych z polskiej i światowej gospodarki, które można analizować, przetwarzać i pobierać w formie wykresów i tabel do Excela. Sprawdź na: https://spotdata.pl/ogolna.

Ignacy Morawski

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
14 2 marxs

"W listopadzie wg wskazań CBOS pozytywnie kierunek zmian w kraju oceniło 53 proc. ankietowanych. To pierwszy raz od stycznia 2008 r., gdy wskaźnik ten przekroczył 50 proc."-hahaha głupota i kretynizm Polaków nie ma granic a jak było kiedyś
jest 22 grudnia 2007 kilka tygodni przed światowym krachem gospodarczym co wtedy sadzili Polacy
'Według najnowszych badań, 58 procent Polaków pozytywnie ocenia działania premiera Donalda Tuska, a 44 proc. dobrze wypowiada się o jego gabinecie .JEST CORAZ MNIEJ PESYMISTÓW. W drugim badaniu przeprowadzonym równolegle przez OBOP pytano Polaków o przyszłość. Prawie połowa pytanych (44 proc) oceniła, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku; prawie co trzeci (32 proc.) jest przeciwnego zdania. Liczba optymistów nie zmieniła się od listopadowego badania, w którym zadano takie samo pytanie, zaś liczba pesymistów zmalała o 4 procent. Trzech na pięciu (61 proc.) ankietowanych uważa, że gospodarka rozwija się, z czego 8 proc. twierdzi, iż jest to rozwój dynamiczny. 39 procent Polaków oczekuje w najbliższych latach poprawy warunków życia w kraju, a pogorszenia 18 procent. (http://www.tvn24.pl)"
z tego wniosek że jak obywatel(ka) PRL (PISia Republika Ludowa) uważa że idziemy razem z KC PIS ku świetlanej przyszłości to krach gospodarczy jest więcej jak pewny tylko że teraz będzie znacznie większy niz w 2008r.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
14 13 lelo1949

Brawo PIS

! Odpowiedz
20 34 antypropaganda

A czemu wg Pana Redaktora to takie zaskakujące? Sytuacja w kraju poprawia się i to znacząco. Efektów spowolnienia na świecie u nas jeszcze nie widać. Sytuacja jest więc bardzo pozytywna. No chyba że ktoś ogląda jakieś staje tv od ustawek, to wtedy można naprawdę sądzić że jest tragicznie.

! Odpowiedz
21 34 lightning_network

czyli można teą wysnuć tezę, że oglądalność TVNazi spada... :)

! Odpowiedz
19 22 2kbb

Przez okres Sowietyzmu w Polsce pomiędzy 1945 a 1989 roku przez służby systemu Polski Ludowej przewinęło się 7-9 mln ludzi... Morawski i większość forumowiczów tutaj na obconarodowym bankierze to są potomkowie tych aparatczyków i zbrodniarzy komunistycznych....To nie dziwota że ci ludzie do śmierci będą bronić postkomuny która jeszcze trzyma się mocno w większych miastach.... PIS poprzez ustawę dezubekizacyjną i odebranie 50 000 ludzi ich wysokich emerytur wykonał dopiero pierwszy krok przywrócenia Polakom ich prawdziwej tożsamości i moralności.... Polskę czekają jednak jeszcze duże napięcia związane z byłym systemem komunistycznym...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
5 2 sel

Napięcia to mamy z sektami religijnymi ,a tu cała Europa Oświecona..

! Odpowiedz
24 27 2kbb

"Znawca" Morawski ewidentnie naśmiewa się z polityki obecnego Rządu mimo że ten przeprowadził wiele ważnych reform i udrożnił gospodarkę poprzez popyt wewnętrzny ale także przez rosnące powolo inwestycje i to jeszcze przy recesyjnych nastrojach w Europie czy 1,2 % PKB w Niemczech... Morawski w swoich wypowiedziach ewidentnie oczekuje upadku rządów PIS i przyjście lepszej zmiany z aferałami i przekrętami z PO... Mam nadzieję że tak nie będzie a te słowa pseudo ekonomistów jak Morawski ktoś kiedyś przypomni... W latach 70-tych czy nawet 80-tych nikomu się nie śniło że ZSRR upadnie i Polska wraz z wieloma innymi krajami będzie wolna... Dzisiaj wielu ludziom takim jak Morawski nie śni się że kiedyś ktoś rozliczy go z promowania postkomuny i sowietyzmu w Polsce....PO nie wróci już do władzy w naszym kraju...PIS jednak też musie się nauczyć dobrze rządzić... Działacze tej partii muszą wiedzieć że ich poparcie pozostanie już na stałe powyżej 30 % i nie ma żadnej demokratycznej siły która może obalić dzisiejsze władze i Polskę ....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 8 sel

Na prawdę myślisz że oni cokolwiek robią innego niż utrzymanie własnych stołków? zresztą Plebany też..

! Odpowiedz
2 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil