REKLAMA

Były wicepremier Salvini stanie przed sądem za przetrzymywanie migrantów

2021-04-17 16:37
publikacja
2021-04-17 16:37
fot. Pierre Teyssot / MAXPPP

Lider prawicowej włoskiej Ligi Matteo Salvini będzie miał proces za przetrzymywanie migrantów na statku organizacji pozarządowej, którym nie pozwalał zejść na ląd dwa lata temu, gdy był wicepremierem i szefem MSW. Decyzję podjął w sobotę sędzia na wstępnej rozprawie w Palermo.

Sędzia z miasta na Sycylii Lorenzo Jannelli postanowił postawić senatora Salviniego przed sądem. Jego proces rozpocznie się 15 września. Grozi mu do 15 lat więzienia.

Wstępne posiedzenie odbyło się w sądowej auli-bunkrze więzienia Ucciardone, miejscu wielkich procesów mafii sycylijskiej.

Sprawa dotyczy wydarzeń z sierpnia 2019 roku, gdy polityk był wicepremierem i ministrem spraw wewnętrznych w pierwszym rządzie Giuseppe Contego. Nie zgodził się na to, by hiszpański statek NGO Open Arms zawinął do portu na Lampedusie i by 147 uratowanych na morzu migrantów zeszło na ląd.

Przez trzy tygodnie jednostka stała u wejścia do portu na wyspie, czekając na zgodę na wpłynięcie. Na pokładzie z powodu upału panowały fatalne warunki sanitarne.

Wtedy na mocy decyzji Salviniego włoskie porty były zamknięte dla statków przywożących uratowanych migrantów.

Impas odblokował sąd w Agrigento, nakazując natychmiastowe zawinięcie statku do portu i wypuszczenie ludzi na ląd z powodu, jak podkreślono, ich bardzo złego stanu fizycznego i psychicznego.

Salvini w kilku takich sprawach, które ma obecnie, powtarza, że zamykając porty dla statków z migrantami bronił granic Włoch i działał w interesie kraju.

"Obrona ojczyzny jest świętym obowiązkiem obywatela" - oświadczył Salvini, komentując na Twitterze decyzję sądu.

"Będę miał za to proces, za to, że broniłem mojego kraju?" - zapytał.

Następnie lider Ligi dodał: "Pójdę z podniesioną głową, także w waszym imieniu. Najpierw Italia, zawsze".

Podczas wstępnej rozprawy obrończyni polityka Giulia Bongiorno argumentowała, że załodze Open Arms proponowano zawinięcie do portu na Malcie i w Hiszpanii, ale odrzuciła oba te rozwiązania i wzięła kurs na Lampedusę. Mówiła też, że ówczesna polityka migracyjna była wspólną decyzją rządu.

Sad przyznał status stron poszkodowanych w procesie 21 osobom i organizacjom. Są wśród nich NGO Open Arms, kapitan statku oraz stowarzyszenia pomocy uchodźcom, a także siedmiu migrantów, którzy byli na pokładzie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Kredyt balonowy jak abonament na samochód

Komentarze (6)

dodaj komentarz
xxpp
To jakiś koszmar. Europa jest skończona. Te sprawy doprowadzą do tego, że do władzy ponownie dojdą faszyści.
greatmongo
Czyli ma przyjac kazdych ludzi, ktora przywiezie ta organizacja? Pomoc to jest temat calosciowy, nie podrzucenie komus kosztu pod drzwi
demeryt_69
"Załodze Open Arms proponowano zawinięcie do portu na Malcie i w Hiszpanii, ale odrzuciła oba te rozwiązania i wzięła kurs na Lampedusę" - ale ci przemytnicy wzięli kasę za kurs właśnie na Lampeduzę :)
lorelie
tylko lewacka świnia moze dać status pokrzywdzonego organizacji przemytniczej i przestępcom z Afryki :) a oskarżać rdzennego Włocha.
demeryt_69
A ludzie narzekają na wolski wymiar sprawiedliwości - ma che cazzo!
lorelie
nielegalny imigrant popełnia przestępstwo przekraczając granice UE,nie podlega naszym regulacjom. To bandyta i powinien zostać wydalony a ten kto ich zwozi i wspiera rozstrzelany.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki