REKLAMA

Bułgaria podała datę wejścia do strefy euro

2021-03-06 12:36
publikacja
2021-03-06 12:36
Bułgaria podała datę wejścia do strefy euro
Bułgaria podała datę wejścia do strefy euro
fot. esfera / / Shutterstock

Bułgarski rząd planuje wejście do strefy euro z dniem 1 stycznia 2024 r. - ogłoszono w opublikowanym w piątek przez resort finansów dokumencie ws. przygotowań kraju do członkostwa w unii walutowej. "Nie ma gwarancji, że tak się stanie" - uważa portal Mediapool.

Bułgaria została włączona 10 lipca 2020 r. w istniejący od 1979 r. i dostosowany do obecnej sytuacji Mechanizm kursów walutowych ERM II, który służy stabilizacji walut krajów członkowskich przed wejściem do strefy euro. Od 1 stycznia 1999 r. w systemie ERM II znajduje się korona duńska. Chorwacka kuna weszła do ERM II w tym samym czasie co bułgarski lew.

Pozo spełnieniem tzw. kryteriów z Maastricht państwo ubiegające się o włączenie do strefy euro musi uzyskać pozytywną ocenę ze strony Europejskiego Banku Centralnego. Na rozszerzenie strefy euro muszą też wyrazić zgodę wszystkie kraje, które już w niej uczestniczą.

"Nie ma gwarancji, że Bułgaria zostanie włączona do strefy w postulowanym przez resort finansów terminie" - zauważa w sobotę portal Mediapool, który przeanalizował piątkowy komunikat Ministerstwa Finansów. "Pewne jest tylko - jak zaznacza - że Bułgaria powinna przejść przez proces ewaluacji swego udziału w systemie ERM II po dwóch latach, czyli do lipca 2022 r.".

Po tym terminie oczekiwana jest podsumowująca analiza sytuacji ze strony EBC i oraz państw członkowskich UE należących do strefy euro - przypomina portal. Ażeby uzyskać pozytywną ocenę, Bułgaria musi się dostosować w pełni do wymagań Europejskiego Banku Centralnego, które wynikają z tzw. kryteriów konwergencji (kryteriów z Maastricht). Chodzi w nich m.in. o takie elementy jak wskaźnik inflacji, deficyt budżetowy czy dług publiczny.

Bułgaria nie była w stanie spełnić tych kryteriów przy ostatniej ocenie okresowej przeprowadzonej przez EBC w styczniu br. - zauważa portal.

"Przy tak wielu niewiadomych, jakie towarzyszą sprawie, oficjalne wskazanie konkretnej daty przyłączenia się do strefy euro przez rząd może oznaczać dwie rzeczy – pisze portal. - Albo Bułgaria jest już tak zaawansowana w swych negocjacjach z krajami strefy euro, że można mówić o konkretnej dacie, albo chodzi raczej o wysłanie do elektoratu komunikatu o znaczących osiągnięciach rządzącej centroprawicowej partii GERB premiera Bojko Borisowa na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi". Partia GERB przedstawiała bowiem wejście do strefy euro jako jeden z najważniejszych priorytetów w swym programie - czytamy na portalu Mediapool.

Ewgenia Manołowa (PAP)

man/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Komentarze (40)

dodaj komentarz
warszawyak
Pis D duze , Pis d małe powiedziała Pani Jasiowi na lekcji języka polskiego w klasie pirsej . Nie mogę sie docekać ojro w POlandii . Mom nadzieje , ze do tego nigdy nie dojdzie ! Pirwej zniknie ojro z Donaldem T ( nie mylić z Trumpem ) nis złotówka . Jarosław POlskę zbaw .
darius19
to sie "ajwaj_" + "lerelie" + "grzegorzkubik" zasmuca razem ze sponsorem.
palestrina
prównanie jest bardzo proste i wyraziste, gdzie robiliśmy zakupy ( m.in.alkohol ;)) jadąc w nasze góry?
Na Słowacji oczywiście, gdzie Słowacy robią zakupy po wejściu Euro? - w Polsce bo dla większości Polska stała się tanim krajem.
teraz chleb kosztuje 2zł czyli pół EUR, ale po wejściu euro cena chleba w ciągu
prównanie jest bardzo proste i wyraziste, gdzie robiliśmy zakupy ( m.in.alkohol ;)) jadąc w nasze góry?
Na Słowacji oczywiście, gdzie Słowacy robią zakupy po wejściu Euro? - w Polsce bo dla większości Polska stała się tanim krajem.
teraz chleb kosztuje 2zł czyli pół EUR, ale po wejściu euro cena chleba w ciągu kilju miesięcy dobije do 0,99 EUR - bo tak działa psychologia rynku, czy zatem kiedy chleb podrożeje o100% (a tak sie stało we Włoszech, Hiszpanii o Grecji juz nie wspomnę) to najniższa emerytura mojej matki z 300EUR wzrośnie w ciągu 1 roku do 600EUR? - otóż nie, biedni a w Polsce 500+ góruje będą jeszcze biedniejsi - bo tak to działa.
Euro sprzyja tylko Niemcom - bo gdyby mieli swoją Marke - to chyba byłaby to najdroższa waluta na świecie teraz, a to niszczyłoby ich eksportową gospodarkę.
więcej nie chce mi się juz pisać!
men24a
Więcej już nie pisz. Nie mamy euro a od lat mamy najwyższą inflację w unii bez euro kiedy PiS doszedł do władzy. Szwajcaria ma franka i ma wpływ na jakim ma być poziomie.
men24a odpowiada (usunięty)
W 2015r pracowało 15 mln Polaków teraz 16 mln i bezrobocie 3% więc gdzie reszta ? PO przejęło fantastyczne rządy po PiSie gdzie wpadła od razu w kryzys światowy i gdzie PiS nadział 770 tys ludzi na kredyty frankowie oraz wydrenował polskie przedsiębiorstwa na opcjach walutowych na wote 20 mld zł. Nie pamiętasz jak Kaczyński W 2015r pracowało 15 mln Polaków teraz 16 mln i bezrobocie 3% więc gdzie reszta ? PO przejęło fantastyczne rządy po PiSie gdzie wpadła od razu w kryzys światowy i gdzie PiS nadział 770 tys ludzi na kredyty frankowie oraz wydrenował polskie przedsiębiorstwa na opcjach walutowych na wote 20 mld zł. Nie pamiętasz jak Kaczyński załatwił premierowi Marcinkiewiczowi pracę w Goldman Dach i sam objol tekę premiera? Tak temu bankowi co zagrał na opcjach walutowych. Nie chcę wdawać się głębiej jak KNF chciał zakazać kredytów frankowych a Kaczyński grzmiał aby mu nie przeszkadzać w gospodarce, masz sporo jego wypowiedzi odnośnie tego tematu w internecie, przejrzyj na oczy. A o inflacji 7 % to byś już wytrzeźwiał, PO wpadło w deflację po wspaniałych rządach PiSu.
meryt
palestrina "Euro sprzyja tylko Niemcom"

Ujemne pozycje w TARGET2:

-546 mld Włoch
-464 mld Hiszpanii
-310 mld EBC

Niemcy nadwyżka 1,1 bln euro.

"należności samych Niemiec sięgają około 30 proc. niemieckiego PKB"
jes
Ale za to nie skończą jak Wenezuela, towarzyszu.
jes odpowiada men24a
Oooo, w końcu ktoś kto pamięta wała na opcjach i przewodnią rolę pisu w tym przekręcie.

Powiązane: Co się dzieje ze strefą euro?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki