REKLAMA

Boruta-Zachem otworzyła linię produkcyjną biosurfaktantów

2016-04-11 14:26
publikacja
2016-04-11 14:26
Boruta-Zachem otworzyła linię produkcyjną biosurfaktantów
Boruta-Zachem otworzyła linię produkcyjną biosurfaktantów
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Bydgoska Boruta-Zachem dokonała w dniu dzisiejszym uroczystego otwarcia linii produkcyjnej biosurfaktantów. Innowacyjna na skalę światową technologia jest wynikiem polskich badań. 

Dotąd podstawową produkcję spółki stanowiły barwniki, pigmenty oraz rozjaśniacze optyczne. Zarząd spółki zdecydował o dywersyfikacji produkcji w biosurfaktynę i w niespełna dwa lata przeprowadził proces inwestycyjny.

- Otwarcie linii produkcyjnej biosurfaktantów to ogromny sukces i zalążek nowego biznesu. Dowiedliśmy, że surfaktynę można produkować bezodpadowo, na zasobach naturalnych uzyskując produkt lepszej jakości i bezpieczniejszy dla ludzi, środowiska. Zaprzęgając do pracy bakterie uzyskaliśmy w procesie produkcji kolejne substancje, które zamierzamy w przyszłości pozyskiwać w produkcji kaskadowej – czyli po rozbudowaniu naszej linii w biorafinerię. Mówię o gospodarce przyszłości – jestem przekonany, że świat będzie odchodził od tradycyjnych rafinerii opartych na przerobie ropy naftowej: koszty środowiskowe są zbyt wysokie. Wystarczy opracować biotechnologię, która może konkurować kosztowo z tymi masowymi-chemicznymi. Jestem dumny, że Boruta-Zachem realizuje w praktyce jedną z najnowocześniejszych, opartych na polskiej myśli naukowej, technologii produkcji biosurfaktantów – Marcin Pawlikowski, wiceprezes zarządu Boruta-Zachem SA.

W otwarciu linii produkcyjnej biosurfaktantów uczestniczyli reprezentanci administracji państwowej i władz lokalnych. Uroczystość zaszczycili Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski, Wicemarszałek Kujawsko-Pomorski, Prezydent Torunia, Prezydent Bydgoszczy, reprezentanci agencji rozwoju regionalnego oraz władz duchownych.

Przypomnijmy, że surfaktanty są substancjami czynnymi odpowiedzialnymi m.in. za łączenie substancji trudno łączliwych, czy powstawanie piany. Są obecne w produktach spożywczych, farmaceutycznych, kosmetykach, chemii gospodarczej, są także potrzebne przy wydobyciu ropy naftowej.

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
rekim
A ojciec dyrektor zawitał.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki