REKLAMA

Booking musi obejść się smakiem. KE zablokowała przejęcie internetowego biura podróży eTraveli

2023-09-25 12:30
publikacja
2023-09-25 12:30

Komisja Europejska zablokowała w poniedziałek planowane przejęcie Flugo Group Holdings AB (eTraveli) przez Booking Holdings (Booking). Przejęcie umożliwiłoby spółce Booking wzmocnienie jej dominującej pozycji na rynku internetowych biur podróży zajmujących się hotelami - argumentowała KE.

Booking musi obejść się smakiem. KE zablokowała przejęcie internetowego biura podróży eTraveli
Booking musi obejść się smakiem. KE zablokowała przejęcie internetowego biura podróży eTraveli
fot. Casimiro PT / / Shutterstock

"Dzisiejsza decyzja jest następstwem dogłębnego dochodzenia przeprowadzonego przez Komisję w sprawie transakcji, która połączyłaby Booking i eTraveli, dwóch wiodących dostawców usług w branży internetowych biur podróży" - czytamy w komunikacie KE, która wskazuje, że Booking jest wiodącym przedsiębiorstwem dostarczającym usługę rezerwacji noclegów online, a eTraveli jest jednym z głównych dostawców usługi zakupu biletów lotniczych w Europie.

"Internetowe biura podróży zapewniają ważną usługę pośrednictwa, dopasowując popyt i podaż na usługi turystyczne, które obejmują zakwaterowanie, loty, wynajem samochodów i atrakcje. Tylko w Europejskim Obszarze Gospodarczym branża obsługuje transakcje o wartości ponad 100 mld euro rocznie. Usługi hotelowe to największy i najbardziej dochodowy segment tego rynku, którego wartość wynosi około 40 miliardów euro rocznie" - poinformowała KE.

"W trakcie dochodzenia Komisja otrzymała informacje zwrotne od dużej liczby zainteresowanych stron, w tym hoteli i konkurencyjnych przedsiębiorstw. Uczestnicy rynku obawiali się, że transakcja wzmocni dominującą pozycję Booking na rynku usług hotelowych, ograniczy konkurencję i podniesie ceny dla hoteli i dla konsumentów" - podsumowała KE.

Z Brukseli Artur Ciechanowicz (PAP)

asc/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Albo kapitalizm albo lewaki z KE. Ja korzystam z Booking. Mam już drugi poziom obniżek. Inne strony nie są tak dobre. Dzięki Booking zwiedziłem kawał Polski.
stain
Mają rację. Booking powoli robi się monopolistą w branży, a to raczej klientom nie służy.
mistrz_erudycji
której niemieckiej spółce by to zagroziło?
bangladesznadwisla
Klientowi w Europie. U was w rosji to bez znaczenia
mistrz_erudycji odpowiada bangladesznadwisla
U mnie w województwie nie ma nawet granicy z rosją
ale rozumiem ograniczenie w myśleniu, jak się nie wie co powiedzieć to się mówi o rosji

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki