REKLAMA

Bon turystyczny dla emerytów i rencistów. Senacka komisja jest "za"

2021-06-09 17:51, akt.2021-06-10 08:44
publikacja
2021-06-09 17:51
aktualizacja
2021-06-10 08:44
Bon turystyczny dla emerytów i rencistów. Senacka komisja jest "za"
Bon turystyczny dla emerytów i rencistów. Senacka komisja jest "za"
fot. YIANNIS KOURTOGLOU / / Reuters

Senacka komisja ustawodawcza poparła w środę projekt nowelizacji ustawy o bonie turystycznym, który przewiduje uruchomienie od 1 września tego świadczenia dla emerytów i rencistów.

W środę senacka komisja ustawodawcza przyjęła przygotowany przez senatorów projekt nowelizacji ustawy o Polskim Bonie Turystycznym. Zaproponowana w nim zmiana rozszerza bon turystyczny na emerytów i rencistów.

Jak mówił senator Marek Borowski uzasadniając projekt podczas pierwszego czytania, wykorzystanie bonu turystycznego, który przysługuje rodzinom z dziećmi do lat 18 poprawiło nieco sytuację w branży turystycznej, ale głównie w okresie wakacji, po czym jesienią efekt bonu był już minimalny. Borowski dodał, że w ubiegłym roku przy spadku PKB o 2,8 proc., branża turystyczna straciła 27 proc., a jesienna fala jeszcze te straty pogłębiła.

"Dlatego proponujemy w ustawie, żeby rozszerzyć zakres stosowania bonu i przydzielać go również emerytom i rencistom, ale z datą od 1 września" - wskazał.

Jak tłumaczył, nie chodzi o to, aby zwiększać i tak już duży ruch turystyczny w okresie wakacji, ale w tym okresie kiedy ten ruch słabnie. "Z jednej więc strony będzie to pomoc dla branży, która bardzo tego potrzebuje, z drugiej wsparcie dla grupy społecznej, która zasobna nie jest" - dodał.

Polski Bon Turystyczny o wartości 500 zł przysługuje rodzinom z dziećmi niezależnie od poziomu dochodów. Bon nie ma formy gotówkowej, to cyfrowe świadczenie udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, z którego rozliczają się przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, zarejestrowane w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Bon można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Bonem można płacić wielokrotnie do 31 marca 2022 roku. (PAP)

autor: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
koba2020
Szanowny Pani Jarosławie wraz z ekipą.
Nie wiem gdzie podbierał Pan edukację, ale angielska szkoła : "DZIEL i RZĄDŹ, RZĄDŹ i DZIEL" (Dziel i rządź – zasada wzniecania wewnętrznych konfliktów wśród wrogów, na przykład między ludami na podbitych terenach, aby nimi rządzić" - zaliczona CELUJACO.
samsza
"wsparcie dla grupy społecznej, która zasobna nie jest" - ?? - był ostatnio na bankier.pl artykuł o dochodzie, którym rozporządzają różne grupy społeczne...
wizytator
A rodzicom 40+ nie należy się nic.
pakamera
należy się pensja - w zależności od tego jakie mają wykształcenie i co potrafią
ptokbentoniczny
Rodzicom? A co jak ktoś jest samotny, albo w związku małżeńskim i nie ma dzieci, ale pracuje? Płaci na 13 dla starych pryków, na 500+ dla dzieciorobów, na zasiłki dla bezrobotnych i alkoholików, na bon turystyczny, itd. A sam nie otrzymuje nic. To jest sprawiedliwe według Ciebie? Nie prościej byłoby obniżyć podatki,Rodzicom? A co jak ktoś jest samotny, albo w związku małżeńskim i nie ma dzieci, ale pracuje? Płaci na 13 dla starych pryków, na 500+ dla dzieciorobów, na zasiłki dla bezrobotnych i alkoholików, na bon turystyczny, itd. A sam nie otrzymuje nic. To jest sprawiedliwe według Ciebie? Nie prościej byłoby obniżyć podatki, żeby każdy coś zyskał? Nie. Bo celem tego rządu jest dzielenie obywateli i wmawianie, że się im pomaga.

Powiązane: Bon turystyczny – 500 zł na wakacje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki