Biznes nawozowy pod dużą presją

2020-02-05 06:43
publikacja
2020-02-05 06:43

Zużycie nawozów spada, a ceny niektórych produktów są najniższe od dziesięciu lat, alarmują spółki chemiczne - pisze środowa "Rzeczpospolita".

/ Grupaazoty.com

Jak prognozuje analityk DM BOŚ Łukasz Prokopiuk, obecny sezon może się okazać dla firm nawozowych trudny. "Ceny zbóż utrzymują się na niskim poziomie, podobnie jak ceny surowców, do tego dochodzi spowolnienie gospodarcze. Nie widzę więc czynników, które miałyby pchać w górę ceny nawozów. Przeciwnie - oczekuję spadku cen w tym roku" - mówi.

Piotr Zarosiński, dyrektor departamentu zajmującego się handlem nawozami w Grupie Azoty, ocenia, że sytuacja jest złożona. "Z jednej strony grupa zanotowała rekordowe wyniki sprzedaży nawozów w 2019 r., z drugiej zużycie nawozów zarówno na rynku krajowym, jak i w wielu krajach Unii Europejskiej spada" - tłumaczy. Dodaje, że jest to wynik wprowadzenia nowych regulacji związanych z ochroną środowiska i ograniczaniem emisji niektórych substancji do atmosfery, a także trwającej dwa sezony suszy na dużym obszarze Polski.

Dziennik informuje, że krokiem w stronę zmniejszenia napływu zagranicznych wyrobów jest rozbudowa zdolności produkcyjnych przez Anwil z Grupy Orlen. Inwestycja, której całkowita wartość wyniesie około 1,3 mld zł, umożliwi w połowie 2022 r. wzrost mocy wytwórczych spółki o około 50 proc. Na terenie chemicznej firmy powstają trzy instalacje: do produkcji kwasu azotowego, roztworu azotanu amonu i nawozów metodą granulacji bębnowej" - czytamy.

skib/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
fifik
A pośrednicy swoje muszą zarobić bez względu na cene i popyt
cwany_lis
Ceny spadają ?
Hm..
Od zwykłego trój-składnika NPK (saletra) po mocznik (zwłaszcza mocznik) wszytko rok do roku w górę około 3-5%.
A RSM ? około 7% w stosunku do 2018.
Bzdury piszą Ci co nie kupują !!!
etre
Przy obecnych bardzo niskich cenach płodów rolnych to i tak ceny nawozów są kosmiczne więc zapotrzebowanie na nawozy będzie spadać.
zbyszek_
A wzrost inflacji nie spowoduje wzrostu cen a potem produkcji surowców rolnych, czyli tez zapotrzebowania na nawozy?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki