REKLAMA

Banki centralne ograniczyły zakupy złota

2020-10-08 12:00
publikacja
2020-10-08 12:00
NBP

Drugi miesiąc z rzędu banki centralne drastycznie ograniczyły zakupy złota. To istotna zmiana względem poprzednich kilku lat, gdy władze monetarne intensywnie zwiększały rezerwy królewskiego metalu.

W sierpniu podobnie jak w lipcu aktywność banków centralnych na rynku złota była znacznie mniejsza niż w poprzednich miesiącach. Ze względu na sporą redukcję rezerw Uzbekistanu (który pozbył się aż 31,7 ton złota) banki centralne zmniejszyły zasoby złota netto o 19,1 ton kruszcu*. W lipcu zakupiły tylko 0,8 ton złota, podczas gdy średnia dla 2019 roku wynosiła +46,1 ton miesięcznie – wynika z najnowszych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego zebranych przez Światową Radę Złota.

*dane bez uwzględnienia złota trzymanego przez banki komercyjne w Turcji.

/ Bankier.pl na podstawie danych WGC.

Takie wyniki są pokłosiem zmiany polityki kilku dużych banków centralnych, które w ostatnich latach intensywnie zwiększały zasoby złota. W marcu o wstrzymaniu programu skupu kruszcu poinformował Bank Rosji. Z kolei Ludowy Bank Chin po raz ostatni zaraportował  wzrost oficjalnych rezerw złota w październiku 2019 roku. Od tego czasu oficjalnie Chińczycy nie kupili ani uncji.

Niewielkie zakupy kontynuowały władze monetarne Indii (4 tony w sierpniu), Kazachstanu 1,3 t.), Serbii (0,2 t.) oraz Zjednoczonych Emiratów Arabskich (2,4 t.) i Kataru (1,6 t.).  Po intensywnych zakupach z poprzednich miesięcy bank centralny Turcji zredukował swoje zasoby o trzy tony, ale tureckie banki komercyjne dokupiły 3,9 t (w Turcji banki mogą utrzymywać część rezerwy obowiązkowej w złocie). Po dłuższej przerwie na rynek powrócił Kirgistan, który dorzucił do skarbca 5 ton złota.

/ Bankier.pl

Po części może to być reakcja na silny wzrost cen złota, jaki obserwujemy od ponad roku. Tylko od początku 2020 roku dolarowe notowania kruszcu podniosły się o blisko 25% i to pomimo trwającej od dwóch miesięcy korekty, która obniżyła ceny o blisko 9%. Na początku sierpnia ceny złota w USD osiągnęły nominalny rekord wszech czasów na poziomie 2077,50 USD za uncję trojańską.

KK

Źródło:
Tematy
Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Prowadź konto za 0 złotych w banku Pekao S.A.

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
sel
Banki ograniczają zakupy bo prawdziwego złota nie ma gdzie kupić, dla nich kilka monet z wystawki to żadna inwestycja, a papierowego to same mogą sprzedać każdą ilość pod warunkiem że nigdy nie wymienisz tego na prawdziwy metal. ..
sel
Jeżeli amerykańskie 1 uncjowe orły są po 67$ w mennicy ,to dlaczego papierowy kurs jest 24 $?
ajwaj
Gdzie jest prawdziwe zloto ?
Papierów "na zloto" jest 4x wiecej niz fizycznego metalu
Kal-boje od 1953 nie robili inwenterazacj, kontroli,
teoretycznie przechowywanego nie oddaja np. Niemcom (dali nieco w przetopionych sztabach)
sel
Nie 4 razy tylko co najmniej 100 razy, obrót na Comexe to ponad 97% papiery , a tak na prawdę to nikt nie ma pojęcia ile banków i funduszy ma sprzedanych papierów na złoto którego nie mają nawet 5% , bo liczą że jak ktoś zechce metal to u kogoś kupią..a może stanieje to jeszcze dodatkowo zarobią... a jak zdrożeje Nie 4 razy tylko co najmniej 100 razy, obrót na Comexe to ponad 97% papiery , a tak na prawdę to nikt nie ma pojęcia ile banków i funduszy ma sprzedanych papierów na złoto którego nie mają nawet 5% , bo liczą że jak ktoś zechce metal to u kogoś kupią..a może stanieje to jeszcze dodatkowo zarobią... a jak zdrożeje to się powie że covid i nie ma jak dostarczyć... i będą czekać na NIŻSZĄ CENĘ I ŻEBY KTOŚ IM TANIEJ SPRZEDAŁ BO PRZECIEŻ TEGO AKURAT NIE DODRUKUJĄ.. AmberGold to super uczciwa firma przy tym co jest teraz ze złotem na świecie, gdyby ,nie siedzieli i nie przepłacili za samoloty i opłaty lotniskowe z paliwem , to mogli odkupić złoto i zarobić 100% a nie 14%. jak obiecywali.
xiven
złota nie ma od marca, wtedy rozpoczął się reset systemu pod płaszczykiem pandemii
itso_alternator
nie zapomnę tego nigdy jak się chwalili że zarobili na kupnie złota :D
itso_alternator
no i nie zapomnę tego nigdy gdy była potrzeba ratowania gospodarki nie sprzedano tego złota z zyskiem
lorelie odpowiada itso_alternator
No fakt... Coś w tym jest...
m00zyk odpowiada itso_alternator
Ale wiesz, że zysk ze sprzedaży tego złota to byłoby może jakieś 120-150 milionów złotych? W obliczu ostatnich wydatków spowodowanych "tarczami" to nie jest nawet błąd zaokrąglenia...
itso_empty odpowiada m00zyk
1t= 35273.96oz
125t=4409245oz
1oz=1936,40 USD aktualnie
4409245oz x 1936,40USD = 8 538 062 018 USD
1USD = 4,2 PLN jakiś czas temu
8 538 062 018 USD x 4,2 PLN = 35 859 860 475,6 PLN

35mld po tyle mogli sprzedać dzieki manipulacji stopami

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki