REKLAMA
NOWE DANE Z USA

Rosja przestała kupować złoto

2020-06-10 07:32
publikacja
2020-06-10 07:32

W ostatnich latach Rosja była jednym z głównych kupujących na rynku złota. Okres zbrojenia się w złoto przerwany został w kwietniu 2020 r.

fot. Alexsey Druginyny / / FORUM

Centralny Bank Rosji jak postanowił, tak zrobił. W kwietniu nie kupił ani grama złota z krajowego rynku, nie zwiększając tym samym swoich rezerw po raz pierwszy od grudnia 2016 r.

Wręcz przeciwnie, jak wynika z danych zebranych przez World Gold Council, w kwietniu rosyjskie rezerwy spadły o 400 kg, do poziomu 2298,7 tony. Powody tego ubytku nie są znane.

Kwietniowe wstrzymanie zakupów jest realizacją komunikatu ogłoszonego pod koniec marca.

- Od 1 kwietnia 2020 r. Centralny Bank Rosji zawiesza zakupy złota na krajowym rynku. Przyszłe decyzje dotyczące zakupów złota będą uzależnione od sytuacji na rynkach finansowym – ogłosił bank w lakonicznym komunikacie opublikowanym na stronie internetowej.

Wielkie rosyjskie zakupy

W ostatnich latach CBR był jednym z największych nabywców na rynku złota. Wzmożone zakupy Rosjanie zaczęli po kryzysie 2008-2009. Trwająca ponad dekadę passa, z rzadka przerywana jedynie pojedynczymi miesiącami braku aktywności, wydźwignęła stan rosyjskich rezerw złota z poziomu 500 do blisko 2300 ton.

Omawiane wielkie złote zakupy pozwoliły Rosji na awans z 9. na 5. miejsce państw o największych raportowanych rezerwach złota. Oznacza to przeskoczenie Chin (o ile kraj ten faktycznie na bieżąco informuje o rezerwach - w przeszłości zdarzały się nagłe skoki rezerw), Holandii, Japonii i Szwajcarii. W bezpośrednim zasięgu Rosjan są już Francuzi i Włosi.

Kraje o największych rezerwach złota
2008 2020
1 USA 8 133,5 1 USA 8 133,5
2 Niemcy 3 417,4 2 Niemcy 3 363,6
3 Francja 2 568,3 3 Włochy 2 451,8
4 Włochy 2 451,8 4 Francja 2 436,0
5 Szwajcaria 1 113,2 5 Rosja 2 298,7
6 Japonia 765,2 6 Chiny 1 948,3
7 Holandia 621,4 7 Szwajcaria 1 040,0
8 Chiny 600,0 8 Japonia 765,2
9 Rosja 457,0 9 Indie 653,0
10 Tajwan 423,0 10 Holandia 612,5
Źródło: WGC

Jak obliczył Bloomberg, tylko w ciągu ostatnich 5 lat Rosja przeznaczyła na zakup złota 40 mld dolarów. Obecnie kruszec stanowi 22,2 proc. rezerw walutowych tego kraju. To wyraźnie więcej niż w Japonii (3,1 proc.), Szwajcarii (6,7 proc.), Chinach (3,3 proc.) czy Wielkiej Brytanii (9,8 proc.), lecz równocześnie mniej niż we Francji (65 proc.), Włoszech (70,5 proc.), Niemczech (75 proc.) czy USA (79,1 proc.). Oczywiście w porównaniach tych należy uwzględnić to, że rubel w żadnej mierze nie jest walutą równie istotną co dolar, euro, funt czy jen.

Michał Żuławiński

Źródło:
Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (32)

dodaj komentarz
sel
Skoro Chiny udają że nie mają , a USA że mają , a najwięcej i tak mają Chińczycy tylko pochowane w domach , a Hindusi w domach i świątyniach , to po co Rosja ma informować ile ma? , skoro Japonia, Francja, Niemcy ,WB, Australia i Kanada nawet nie wiedzą ile mają? a Szwajcarzy udają że mają całe złoto świata?.
xiven
ceny złota są przecież fałszowane w dół a to oznacza że wystarcza procent pieniądza istniejącego w obiegu aby skupić całe złoto, zapewne taniej by było skupić wszystkie kruszce świata po cenie comexu niż jedzenie dla ludzi

wszyscy którzy grają przeciwko temu systemowi jednocześnie chuchają na niego aby trwał jak najdłużej
ceny złota są przecież fałszowane w dół a to oznacza że wystarcza procent pieniądza istniejącego w obiegu aby skupić całe złoto, zapewne taniej by było skupić wszystkie kruszce świata po cenie comexu niż jedzenie dla ludzi

wszyscy którzy grają przeciwko temu systemowi jednocześnie chuchają na niego aby trwał jak najdłużej i dokonują tylko groszowych regularnych transakcji, co najmniej oficjalnie, żeby podtrzymywać realność tych wycen i nie wyczerpać złotego źródełka, wszak co roku wydobywa się nowa podaż za pół darmo

zwykli śmiertelnicy z ograniczonymi budżetami mogą zaczekać się na amen ale w skali państwa które walute kreuje sobie z powietrza, ściągnąć całe złoto to tylko kwestia pstryknięcia palcem a darmowe złoto może sobie leżeć w skarbcach i czekać na właściwy moment

podsumowując rządy mogą brać kruszce za darmo(dodruk) tylko muszą udawać że tak nie jest bo wtedy balonik pęknie
macierz
Rosyjskie firmy każdego roku kopią prawie 350 ton złota, jak państwo sobie trochę odpuści to krzywda nikomu się nie stanie, Rosjanie zgromadzili ogromne rezerwy, i tak M,R przekraczają 560 mld dol, plus fundusz D,R ok 140 mld dol, w sumie ok 700 mld dol, oczywiście w przeliczeniu, teraz chcą inwestować w gospodarkę, a złoto może poczekać.
jes
Brakuje na jedzenie to skąd byłoby na złoto.
Prawda ajajwajek? :)
sel
PKB Rosji nie jest mniejsze niż Polski na jednego mieszkańca?, a zboża i to bez GMO i świń mają ogromne ilości...
jes odpowiada (usunięty)
Nie wyślesz ... bo nie masz :)
ajwaj
Kal-boje maja te tony zlota z pieknego plastiku, nawet zóltego :)
Ostatnia inwentaryzacja w 1953
Na zadanie Niemiec oddali 800 kg w przetopionych sztabach (depozyt) :)
We Frankfurcie maja tylko 31 % zlota, tez we FR, Londynie
Inne panstwa chca depozyty zlota z powrotem. Odpowiedz Jankesów?
Jasne kiedys... moze .... byc moze
nostsherlock
A czy ktoś sprawdził dostępność fizycznego złota na rynkach finansowych? Ponad 90% handlu złotem na COMEX odbywa się bez dostawy fizycznej. Co jeśli nie na rękę im jest na chwilę obecną wywołanie gwałtownego skoku kursu wynikającego z braku płynności związanej z brakiem dostawców? A co jeśli udział banków inwestycyjnych w rosji A czy ktoś sprawdził dostępność fizycznego złota na rynkach finansowych? Ponad 90% handlu złotem na COMEX odbywa się bez dostawy fizycznej. Co jeśli nie na rękę im jest na chwilę obecną wywołanie gwałtownego skoku kursu wynikającego z braku płynności związanej z brakiem dostawców? A co jeśli udział banków inwestycyjnych w rosji zakrawa o interes polityczny i do celów zakupu kruszca są zapakowani w pozycję SHORT, żeby trzumać kurs w ryzach?
ajwaj
nie ma zadnej dostepnosci
ilosc fizycznego zlota to ca < 1/3 "zlotych papierów"

Amber Gold 2.0
niedziela16
Koniec złotego snu Putina. Rzeczywistość to USD. Chociaż z prostego wyliczenia wynika, że na zakupach Bank Rosji zarobił prawie 60 mld USD. Ładnie, ale myślę, że liczyli na więcej.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki